Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Pēc atentāta pret bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu daži sociālo mediju lietotāji sākuši izplatīt dažādas sazvērestības teorijas un maldus. Tā dezinformators Aivis Vasiļevskis kādā Facebook ierakstā klāsta par Trampa īpašo lomu un atminas vēsturi. ASV Kongresa jeb Kapitolija ieņemšanas organizēšanā 2021. gadā viņš vaino Federālās izlūkošanas biroju (FIB), ASV sauc par “mākslīgu globālistu radītu projektu”, savukārt pagājušās prezidenta vēlēšanas par nozagtām. Tā nav taisnība.
Vasiļevskis raksta:
“Savukārt pašu FIB organizētā klaunāde ar Kapitolija ieņemšanu, kur skaidri redzama pašu apsargu dalība un vārtu attaisīšana, ir briesmīgs Trampa noziegums, kas to esot organizējis utt.”
ASV Kapitolija ieņemšanu neorganizēja FIB. 2021. gada 6. janvārī Kongresa ēkā iebruka agresīvi noskaņoti ASV prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji. Tas notika laikā, kad ēkā bija sapulcējies Kongress, lai oficiāli apstiprinātu Džo Baidena uzvaru vēlēšanās. Pēc šī notikuma tika izplatīta virkne sazvērestības teoriju. Nav nekādu pierādījumu, ka FIB būtu organizējis iebrukumu Kapitolijā. To iepriekš skaidroja, piemēram, aģentūra AP un izdevums The New York Times.
Vasiļevskis ASV nosauc par “absolūti mākslīgu globālistu radītu projektu, kura uzdevums bija tieši tāds, kāds bija – pasaules pārvaldes centrs, ‘pasaules policists’ un ‘slikto zēnu’ sodītājs”. Taču arī sazvērestības teorijai, ka slepenas globālistu elites valda pār pasauli vai radījušas ASV kā projektu, nav nekādu pierādījumu. ASV ir neatkarīga valsts, kas atdalījās no Britu impērijas, 1776. gada 4. jūlijā pieņemot Neatkarības deklarāciju. Ieraksta autors turpina par 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanām:
“Taču mēs redzējām arī to, kas no tā visa sanāca – tā sauktais ‘deepstate’ visus 4 gadus to vien darīja, kā sabotēja visu šo plānu, nozaga nākamās vēlēšanas un kopš 2020. [gada] mēs redzam absolūti nespējīgo gulošo Džo (..)”
Prezidenta vēlēšanas netika nozagtas. 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanu balsis vairākkārt pārskaitīja. Tramps, viņa vēlēšanu kampaņas vadītāji un atbalstītāji tiesā iesniedza vairāk nekā 60 prasības pret štatiem un vēlēšanu iecirkņiem. Tomēr nevienā lietā nepierādīja vēlēšanu viltošanu. Tiesas prāvās sprieda gan demokrātu, gan republikāņu (ieskaitot paša Trampa) iecelti tiesneši. Turklāt ASV valdības kiberdrošības un infrastruktūras drošības aģentūra norāda – nav nekādu pierādījumu, ka 2020. gada prezidenta vēlēšanās balsis būtu mainītas vai dzēstas. To apstiprināja arī ASV Tieslietu departaments. Par maldiem saistībā ar ASV prezidenta vēlēšanām Re:Check 2020. gadā rakstīja šeit un 2022. gadā kontekstā ar Latvijā gaidāmajām Saeimas vēlēšanām šeit.
Daži Trampa atbalstītāji uzskatīja, ka ASV prezidenta Džo Baidena uzvara noteiktos apgabalos nav statistiski iespējama un ka viltošanā iesaistītas Dominion firmas balsošanas ierīces. Pētnieki no Hārvarda Universitātes izmantoja statistisko analīzi, lai pārbaudītu šādus apgalvojumus. Viņi secināja, ka tiem nav matemātiska pamatojuma. Katra individuālā apgalvojuma analīzi iespējams izlasīt pētījumā, kas publicēts akadēmiskajā žurnālā PNAS Political Science (šeit).
Savukārt Vasiļevska minētais deep state ir saistīts ar īpaši ASV populāro, bet nepamatoto sazvērestības teoriju QAnon. Ar deep state ASV apzīmē tumšu motīvu vadītu eliti, kurā ASV Demokrātu partijas līderi darbojas kopā ar ietekmsīgiem uzņēmējiem, kuri slepenībā vada valsti un pret kuriem cīnās Tramps ar saviem atbalstītājiem.
Vasiļevskis daudzkārt izplatījis dažādus maldus. Re:Check par tiem rakstīja, piemēram, šeit, šeit, šeit, šeit, šeit un šeit. Pērn prokuratūra Vasiļevski sodīja par Krievijas kara noziegumu atbalstīšanu, kā arī nacionālā un etniskā naida provocēšanu.
Secinājums: Nav nekādu pierādījumu sazvērestībām, ka FIB organizēja iebrukumu Kapitolijā. ASV nav globālistu radīts projekts, un 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanas netika nozagtas.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.