Par mums
Kas mēs esam
Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica ir bezpeļņas nevalstiskā organizācija, kas nodarbojas ar pētniecisko žurnālistiku sabiedrības interesēs. Mūsu pētījumi un žurnālisti ir citēti The Guardian, The Washington Post, Financial Times, Mediapart, Meduza, Buzzfeed, BBC, TV Rain, Helsingin Sanomat, YLE un daudzos citos starptautiskos medijos.
Centrs ir dibināts 2011. gada augustā un fokusējas uz sociāli svarīgām tēmām Baltijas reģionā: tādām kā sociālā nevienlīdzība, korupcija, naudas atmazgāšana, uzņēmējdarbība, veselība, cilvēktiesības un dezinformācija. Mūsu mērķis ir veicināt atklātību un pozitīvas pārmaiņas. Mēs atrodamies Rīgā, bet strādājam Baltijā un ārpus tās robežām. Mēs savu darbu atdodam publicēšanai citiem bez maksas. Ja arī jūs vēlaties “nozagt” mūsu darbu, dariet to, tikai, lūdzu, atsaucaties un informējiet mūs, rakstot uz e-pastu rebaltica@rebaltica.com.
Re:Baltica ir Starptautiskā Pētniecisko žurnālistu konsorcija (ICIJ), Organizētās noziedzības un korupcijas apkarošanas tīkla (OCCRP) un Globālā pētnieciskās žurnālistikas tīkla (GIJN) biedrs, kā arī centrs ir saņēmis vairākas žurnālistikas izcilības balvas (tai skaitā Intas Brikšes piemiņas balvu par izcilu ieguldījumu žurnālistikā 2017.gadā) un Pētera Grestes vārda brīvības balvu 2018.gadā.
Re:Baltica statūti ir lasāmi šeit.
Ko mēs vēlamies
Nodarboties ar starptautisku pētniecisko žurnālistiku par sabiedrībai svarīgiem jautājumiem, galvenokārt – sociālo nevienlīdzību, korupciju un atklātības trūkumu lēmumu pieņemšanā.
Informēt starptautisko auditoriju par Baltijas reģiona politisko, finansiālo un sociālo vidi.
Veicināt sadarbību, pieredzes apmaiņu un apmācības iespējas starp žurnālistiem Baltijas, Skandināvijas, Eiropas Savienības valstīs un Krievijā.
Ieviest jaunas informācijas vākšanas un apstrādes metodes Baltijas žurnālistikā.
Kur var atrast mūsu darbus
Pētnieciskā žurnālistika ir dārga un laikietilpīga, tāpēc lielākā daļa pasaules mediju no tās atsakās. Galvenais mūsu centra mērķis ir saglabāt šo svarīgo mediju funkciju bez lieka reklāmdevēju spiediena. Tā vietā, lai izveidotu un uzturētu jaunu lasītāju platformu, mēs izplatām saturu caur dažādām mediju platformām. Mūsu darbi ir atrodami Ir, Sestdiena, Tvnet.lv, The Baltic Times, TV3 Latvija, LTV, Lsm.lv un citos medijos Latvijā, Eesti Express, Postimees un Delfi Igaunijā, kā arī IQ, Delfi un 15min.lt Lietuvā. Mūsu darbi ir publicēti arī Zviedrijā, Somijā, Krievijā, Ukrainā un citviet.
Kurš to apmaksā
Mūsu ienākumiem ir trīs avoti. Pirmais – konkursa kārtībā iegūti granti, galvenokārt nāk no Eiropas Savienībā/NATO bāzētām organizācijām (gadu gaitā esam saņēmuši finansējumu pētnieciskajai žurnālistikai no IJ4EU, Open Society Foundations, Eiropas Komisijas/BECID, Sigrid Rausing Trust, Sabiedrības integrācijas fonda, Calouste Gulbenkian foundation, POBB programmas u.c.). Otrs avots ir pašu ienākumi, ko gūstam pasniedzot, moderējot pasākumus, veicot pētījumus, rakstot scenārijus dokumentālajām filmām un tās producējot, kā arī sniedzot faktu pārbaudes pakalpojumu META. Trešais ienākumu avots ir ziedojumi no juridiskām un privātpersonām. Re:Baltica ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss, līdz ar to ziedotāji var saņemt nodokļu atlaides. Visiem ziedotājiem – gan privātpersonām, gan organizācijām – kas ziedo vairāk nekā EUR 4999, ir jāparaksta vienošanās, ka ziedotājs pilnībā respektē Re:Baltica redakcionālo neatkarību.
2023. gadā Re:Baltica kopējie ieņēmumi bija 453 804 eiro.
No tiem 10 % bija ziedojumi, 48 % granti un 42 % nopelnījām paši.
Galvenie ieņēmumu avoti (kas pārsniedz 1% no kopējiem ieņēmumiem) bija:
- konkursa kārtībā – Mediju atbalsta fonds (atvērtā redakcija Daugavpilī un seriāls “Šķelšanās”);
- META
- konkursa kārtībā – Funda O Calouste Gulbenkian (EMIF);
- Internationales Presseinstitut;
- konkursa kārtībā – BECID (Eiropas Komisijas finansēts projekts).
- Mazie ziedojumi no privātpersonām (EUR 1 – 500) – 23 018,71 eiro
- Mazie ziedojumi no juridiskām personām (EUR 1 – 1000) – 200 eiro
Re:Baltica 2023. gadā saņēmusi samaksu par darbu no Latvijas sabiedriskajiem medijiem par programmu veidošanu dezinformācijas atmaskošanai, kā arī grantus par dalību projektos no Belarusian Investigative Center un Deutsche Presse-Agentur GmbH. Neviens no tiem nesasniedza 1% no Re:Baltica kopējiem ieņēmumiem.