Par mums

Kas mēs esam

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica ir bezpeļņas pētnieciskās žurnālistikas organizācija, kas strādā, lai aizstāvētu sabiedrības intereses. Mūsu pētījumi un žurnālisti ir citēti The Guardian, The Washington Post, Financial Times, Mediapart, Meduza, Buzzfeed, BBC, TV Rain, Helsingin Sanomat, YLE un daudzos citos starptautiskos medijos.

Centrs ir dibināts 2011. gada augustā un fokusējas uz sociāli svarīgām tēmām Baltijas reģionā: tādām kā sociālā nevienlīdzība, korupcija, organizētā noziedzība, uzņēmējdarbība, izglītība, veselība, cilvēktiesības un dezinformācija. Mūsu darba mērķis ir veicināt atklātību un pozitīvas pārmaiņas. Mēs atrodamies Rīgā, bet strādājam Baltijā un ārpus tās robežām. Mēs savu darbu atdodam publicēšanai citiem bez maksas. Ja arī jūs vēlaties “nozagt” mūsu darbu, dariet to, tikai, lūdzu, atsaucaties un informējiet mūs, rakstot uz epastu rebaltica(at)rebaltica.com

Ko mēs vēlamies

  1. Nodarboties ar starptautisku pētniecisko žurnālistiku par sabiedrībai svarīgiem jautājumiem, galvenokārt – sociālo nevienlīdzību, korupciju un atklātības trūkumu lēmumu pieņemšanā.

  2. Informēt starptautisko auditoriju par Baltijas reģiona politisko, finansiālo un sociālo vidi.

  3. Veicināt sadarbību, pieredzes apmaiņu un apmācības iespējas starp žurnālistiem Baltijas, Skandināvijas, Eiropas Savienības valstīs un Krievijā.

  4. Ieviest jaunas informācijas vākšanas un apstrādes metodes Baltijas žurnālistikā.

Kas to visu dara

Valde

Valdes priekšsēdētāja Arta Ģiga ir TV producente un līdzdibinātāja vairākiem atzītiem pētnieciskās žurnālistikas raidījumiem Latvijā. Šobrīd viņa TV3 pētnieciskās žurnālistikas raidījuma “Nekā Personīga” galvenā redaktore un producente. Pirms TV3 viņa 15 gadus nostrādāja LTV. Arta Ģiga ir arī LTV pētnieciskās žurnālistikas raidījuma “De Facto” līdzdibinātāja, vairāk nekā 20 dokumentālo un mākslas filmu producente.

Re:Baltica līdzdibinātāja un valdes locekle Kristīna Rizga ir godalgotā ASV politiskā žurnāla “Mother Jones” žurnāliste. Kristīna ir publicējusies arī tādos ASV izdevumos kā “The Nation”, “The American Prospect”, “Global Post”, “World in Focus”, “Huffington Post” u.c. Kristīnas dzīvesvieta kopš 1994.gada ir Sanfrancisko. Pērn iznāca viņas grāmata “Mission High” par izglītības sistēmas problēmām ASV.

Pēteris Folkins ir Kanādas latvietis, kurš kopš 2006.gada pārcēlies uz dzīvi Latvijā. Pirms tam viņš strādāja un dzīvoja Kanādā, Indijā un Ķīnā, kur darbojās finanšu un investīciju jomā. Latvijā Pēteris ir strādājis kā fondu menedžeris “Swedbankā” un nepilna laika pasniedzējs Latvijas Universitātē (biznesa risku menedžments). Bijis arī valdes loceklis Anglikāņu baznīcā Rīgā. Strādājis kā brīvprātīgais vairākos Re:Baltica projektos 2012.-2013.gadā.

Indreks Troifelds (Indrek Treufeldt) ir godalgots Igaunijas TV žurnālists un filmu autors. Pēc neatkarības atgūšanas Indreks bija runas vīrs pirmajam atjaunotās Igaunijas valsts prezidentam Lenartam Meri, bet vēlāk Pasaules bankai. Kopš 1996.gada viņš dažādās lomās strādājis Igaunijas sabiedriskajā televīzijā (pēdējie darbi – kā žurnālists un padomnieks satura veidošanā). Viņš arī pasniedz Baltijas filmu un mediju skolā. Indrekam ir Tartu universitātē iegūts doktora grāds, bet viņa akadēmiskās intereses saistītas ar izpēti par to, kā tiek konstruēti žurnālistikas fakti.

Padomdevēji

Ārons Eglītis. Ārons raksta par Latvijas ekonomiku un politiku kopš 2003. gada. Kopš 2006.gada viņš tie dara Bloomberg News. Vašingtonas universitātes Sietlā absolvents.

Leonīds Ragozins. Leonīds dzimis 1972. gadā, 1994.gadā absolvējis Maskavas Valsts universitāti. Strādājis kā tulkotājs un ceļojumu aģents, 1998. gadā pievienojies BBC Monitoring, bet 2011. gadā sācis darbu BBC krievu ziņu redakcijā. 2006.gadā Leonīds kļuva par krievu “Newsweek” ārzemju korespondentu un vēlāk ārzemju ziņu nodaļas redaktoru. Kad Leonīds atgriezās BBC 2010. gadā, viņš uzsāka darbu kā televīzijas producents kopā ar Maskavas korespondentiem. 2013. gadā viņš kļuva par brīvžurnālistu,  rakstot par konfliktu Ukrainā dažādiem starptautiskiem izdevumiem, ieskaitot “BusinessWeek”, “Guardian”, “Time”, “Al-Jazeera”, “The New Republic”, “Morgenbladet” un citiem. Leonīds ir viens no autoriem “Lonely Planet” ceļvedim par Ukrainu, Krieviju, Maskavu, Transsibīrijas ekspresi un, protams, Latviju.

Oļegs Ignatjevs. Oļegs ir viens no pazīstamākajiem krievu žurnālistiem Latvijā, kurš šobrīd vada LTV7 raidījumu “Punkts uz i”.  Pirms tam strādājis dažādos izdevumos, ieskaitot TV5.

Darbinieki

Mums ir trīs štata darbinieki. Parasti mēs izvēlamies projektus un attiecīgi to tēmām piesaistām ārštata žurnālistus, fotogrāfus un pētniekus.

Centra dibinātāja un redaktore Inga Spriņģe sešus gadus nostrādāja par žurnālisti vadošajā Latvijas laikrakstā Diena. Laikrakstā Spriņģe padziļināti pētīja tādās tēmas kā organizētā noziedzība, korupcija un kontrabanda. Viņas izmeklēšanu rezultātā vairākas valsts amatpersonas tika sodītas par likumpārkāpumiem. 2010./2011.gadā kā Fulbright/Humphrey programmas stipendiāte Inga Spriņģe papildināja profesionālās iemaņas Merilendas universitātē ASV. Vienlaikus viņa arī praktizējās ietekmīgajā laikrakstā The Washington Post un vadošajā ASV starptautiskajā bezpeļņas pētnieciskās žurnālistikas organizācijā The Center for Public Integrity. Spriņģe strādājusi kā pasniedzēja Latvijas Universitātē, bijusi Latvijas žurnālistu asociācijas vadītāja un bijusi analītisku raidījumu vadītāja Latvijas sabiedriskajā televīzijā. 2014.gadā Spriņģe tika nosaukta kā viena no Centrālās un Austrumeiropas 100 jaunajiem inovatoriem projektā NewEurope 100, ko organizēja Financial Times un Google.

Sanita Jemberga strādā Latvijas medijos kopš 1996.gada. Pēc īsas prombūtnes no profesijas un darba Eiropas Komisijā, Sanita 2014.gadā atgriezās žurnālistikā un šobrīd ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica izpilddirektore un redaktore. Sanita pasniedz mediju lietotprasmi Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā un ir Latvijas valdības pārstāve UNESCO starptautiskajā programmā komunikāciju attīstībai. 2015 – 2016.gadā Sanita vadīja Latvijas Žurnālistu asociāciju. Viņa ir atrodama, rakstot uz  sanita.jemberga(at)gmail.com

Re:Baltica multimediju redaktore Lote Lārmane ir studējusi mediju studijas un žurnālistiku Vidzemes Augstskolā un Viskonsīnas universitātē ASV kā dr. Ainas Galējas fonda stipendiāte. Darbu Re:Baltica viņa uzsāka vēl pēdējā bakalaura studiju gada laikā, iepriekš darbojusies arī žurnālā IR, Latvijas Reģionu Televīzijā un izgājusi Erasmus+ prakses Lielbritānijā un Maltā. Lote atbild par Re:Baltica ārējo komunikāciju, mājaslapu, video, grafikām un sociālajiem medijiem, kā arī strādā ar datiem un citādi asistē pētnieciskajā darbā.

Brīvprātīgie

Šobrīd pie mums nestrādā neviens brīvprātīgais, bet iepriekš mēs apmācījām un ieguvām no Guntas Gailānes, Ilzes Poles, Elīnas Gulbes, Lauras Zvejnieces, Gundegas Tupiņas, Gundara Veidemaņa, Raivja Vilūna un Andras Tully entuziasma un darba.

Kur var atrast mūsu darbus

Pētnieciskā žurnālistika ir dārga un laikietilpīga, tāpēc lielākā daļa pasaules mediju samazina šāda veida publikācijas. Galvenais mūsu centra mērķis ir saglabāt šo svarīgo mediju funkciju bez lieka reklāmdevēju spiediena.  Tā vietā, lai izveidotu un uzturētu jaunu lasītāju platformu, mēs izplatām saturu caur dažādām mediju platformām. Mūsu darbi ir atrodami Ir, Sestdiena, Tvnet.lv, MK-Latvii, The Baltic Times, TV3 Latvija, Lsm.lv, un sabiedriskajos medijos Latvijā, Eesti Express, Postimees un Delfi Igaunija, kā arī IQ, Delfi un 15min.lt Lietuvā. Mūsu darbi ir publicēti arī Zviedrijā, Somijā, Krievijā, Ukrainā un citviet.

Kurš to apmaksā

The U.S. Baltic Foundation mums piešķīra sēklas naudu, ASV Valsts departaments  piešķīra finansējumu, kas tika ieguldīts mājaslapas izveidē un aprīkojuma iegādē. The Open Society Institute Latvia kļuva par mūsu trešo sponsoru. Taču tas bija 2011. gadā.

Kopš tā laika ir pievienojušās Sigrid Rausing Trust, Rīgas ekonomikas augstskola un citas vēstniecības. Ziedo gan juridiskas, gan privātpersonas, nauda tiek nopelnīta arī mācot universitātēs, vadot publiskas diskusijas un rakstot scenārijus dokumentālām filmām. Lursoft un SSE mums piešķir piekļuvi svarīgakajām datu bāzēm par brīvu. Pro bono ar mums strādā labākie juristu biroji.