Par mums

Kas mēs esam

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica ir bezpeļņas nevalstiskā organizācija, kas nodarbojas ar pētniecisko žurnālistiku sabiedrības interesēs. Mūsu pētījumi un žurnālisti ir citēti The Guardian, The Washington Post, Financial Times, Mediapart, Meduza, Buzzfeed, BBC, TV Rain, Helsingin Sanomat, YLE un daudzos citos starptautiskos medijos.

Centrs ir dibināts 2011. gada augustā un fokusējas uz sociāli svarīgām tēmām Baltijas reģionā: tādām kā sociālā nevienlīdzība, korupcija, naudas atmazgāšana, uzņēmējdarbība, veselība, cilvēktiesības un dezinformācija. Mūsu mērķis ir veicināt atklātību un pozitīvas pārmaiņas. Mēs atrodamies Rīgā, bet strādājam Baltijā un ārpus tās robežām. Mēs savu darbu atdodam publicēšanai citiem bez maksas. Ja arī jūs vēlaties “nozagt” mūsu darbu, dariet to, tikai, lūdzu, atsaucaties un informējiet mūs, rakstot uz e-pastu rebaltica(at)rebaltica.com

Re:Baltica ir Starptautiskā Pētniecisko žurnālistu konsorcija (ICIJ), Organizētās noziedzības un korupcijas apkarošanas tīkla (OCCRP) un Globālā pētnieciskās žurnālistikas tīkla (GIJN) biedrs, kā arī centrs ir saņēmis vairākas žurnālistikas izcilības balvas (tai skaitā Intas Brikšes piemiņas balvu par izcilu ieguldījumu žurnālistikā 2017.gadā) un Pētera Grestes vārda brīvības balvu 2018.gadā.

Re:Baltica statūti ir lasāmi šeit. 

Ko mēs vēlamies

  1. Nodarboties ar starptautisku pētniecisko žurnālistiku par sabiedrībai svarīgiem jautājumiem, galvenokārt – sociālo nevienlīdzību, korupciju un atklātības trūkumu lēmumu pieņemšanā.

  2. Informēt starptautisko auditoriju par Baltijas reģiona politisko, finansiālo un sociālo vidi.

  3. Veicināt sadarbību, pieredzes apmaiņu un apmācības iespējas starp žurnālistiem Baltijas, Skandināvijas, Eiropas Savienības valstīs un Krievijā.

  4. Ieviest jaunas informācijas vākšanas un apstrādes metodes Baltijas žurnālistikā.

Kas to visu dara

Valde

Valdes priekšsēdētāja Arta Ģiga ir vadošā TV producente pētnieciskās žurnālistikas raidījumiem Latvijā. Pēdējos desmit gadus – programmas “Nekā Personīga” galvenā redaktore. Pirms tam viņa 15 gadus nostrādāja LTV, kur izveidoja programmu “De Facto”. Arta ir arī producente daudzām dokumentālajam un mākslas filmām.

Pēteris Folkins ir Kanādas latvietis, kurš kopš 2006.gada pārcēlies uz dzīvi Latvijā. Pirms tam viņš strādāja jurisprudencē, kā arī finanšu un investīciju jomā Kanādā, Indijā un Honkongā.

Darbinieki

Inga Spriņģe ir godalgota žurnāliste un viena no Re:Baltica dibinātājām. 2010./2011.gadā kā Fulbraita/Hamfrija programmas stipendiāte papildināja profesionālās iemaņas Merilendas universitātē ASV. Vienlaikus viņa arī praktizējās The Washington Post un The Center for Public Integrity. 2014.gadā Spriņģe tika nosaukta par vienu no Centrālās un Austrumeiropas 100 jaunajiem inovatoriem projektā NewEurope 100, ko atbalstīja Financial Times un Google. Sprinģe bijusi Latvijas žurnālistu asociācijas vadītāja un ir viena no Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Riga) medijpratības kursa pasniedzējiem. 2018.gada rudens semestri pavadīja Kolumbijas Universitātes Harrimana institūtā, kur izstrādāja SSE Riga mediju menedžmenta programmu.

Sanita Jemberga medijos strādā kopš 1996. gada. Pēc īsas prombūtnes no žurnālistikas un darba Eiropas Komisijā, Sanita 2014. gadā atgriezās un šobrīd ir Re: Baltica izpilddirektore un redaktore. Viņa savulaik vadīja Latvijas Žurnālistu asociāciju un ir Latvijas pārstāve UNESCO Starptautiskajā programmā komunikācijas attīstībai. Sanita sadarbībā ar EDSO, UNESCO, SSE Riga, Thomson Reuters Foundation u.c.organizācijām regulāri pasniedz pētniecisko žurnālistiku, ziņu dienestu vadību un citus apmācību kursus. Kad viņai ir laiks, Sanita raksta scenārijus dokumentālajām filmām.

Evita Puriņa ir Re:Baltica faktu pārbaudes un sociālo mediju pētniecības laboratorijas Re:Check vadītāja. Strādājusi kā Latvijas ziņu un Briseles korespondente laikrakstā Diena, vadījusi reģionālo laikrakstu Zemgales ziņas, radījusi saturu skolu medijpratības programmai Pilna doma un regulāri veidojusi “melu detektora” rubriku sabiedriskajam medijam.

Inese Liepiņa ir Re:Baltica žurnāliste un Starp Citu producente. Inese absolvējusi Rīgas Stradiņa universitāti un papildinājusi savas zināšanas Hamfrija stipendiju programmā Džordža Vašingtona universitātē ASV. Agrāk strādājusi laikrakstā Diena, kā arī producējusi Jāņa Dombura raidījumu Delfi TV. 

Annija Petrova ir Re:Baltica un Re:Check žurnāliste. Ieguvusi politikas zinātnes maģistra grādu Latvijas Universitātē. Iepriekš strādājusi Latvijas Radio Ziņu dienestā.

Ilze Vēbere ir Re:Check žurnāliste. Pirms tam vairākus gadus strādāja TV3 ziņās, bet vēl pirms tam – ziņu aģentūrā LETA. Latvijas Universitātē ieguvusi bakalaura grādu komunikācijas zinātnē, bet maģistra grādu – rakstiskajā tulkošanā.

Ronalds Siliņš ir Re:Check žurnālists. Ronalds Kopenhāgenas Universitātē ir ieguvis maģistra grādu bioloģijā ar specializāciju mikrobioloģijā. Pirms Re:Check strādājis par redaktoru populārzinātniskajā žurnālā Ilustrētā Zinātne.

Jānis Orbidāns ir montāžas režisors, kurš visas mūsu ieceres pārvērš kustīgā formātā.

Madara Eihe pieteicās Re:Baltica kā brīvprātīgā un pat nenojauta, ka paralēli tiešajam darbam kļūs par infografiku un visu tehnisko lietu atslēgas cilvēku.

 

Brīvprātīgie (un citi)

Šobrīd pie mums nestrādā neviens brīvprātīgais, bet iepriekš mēs apmācījām un ieguvām no Gunitas Gailānes, Ilzes Poles, Elīnas Gulbes, Lauras Zvejnieces, Gundegas Tupiņas, Guntara Veidemaņa, Raivja Vilūna, Lotes Lārmanes un Andras Tully entuziasma un darba.

Kur var atrast mūsu darbus

Pētnieciskā žurnālistika ir dārga un laikietilpīga, tāpēc lielākā daļa pasaules mediju no tās atsakās. Galvenais mūsu centra mērķis ir saglabāt šo svarīgo mediju funkciju bez lieka reklāmdevēju spiediena. Tā vietā, lai izveidotu un uzturētu jaunu lasītāju platformu, mēs izplatām saturu caur dažādām mediju platformām. Mūsu darbi ir atrodami Ir, Sestdiena, Tvnet.lv, The Baltic Times, TV3 Latvija, LTV, Lsm.lv un citos medijos Latvijā, Eesti Express, Postimees un Delfi Igaunijā, kā arī IQ, Delfi un 15min.lt Lietuvā. Mūsu darbi ir publicēti arī Zviedrijā, Somijā, Krievijā, Ukrainā un citviet.

Kurš to apmaksā

Mūsu ienākumiem ir trīs avoti. Pirmais – konkursa kārtībā iegūti granti, galvenokārt nāk no Eiropas Savienībā/NATO bāzētām organizācijām (gadu gaitā esam saņēmuši finansējumu pētnieciskajai žurnālistikai no IJ4EU, Open Society Foundations, Eiropas Komisijas/BECID, Sigrid Rausing Trust, Sabiedrības integrācijas fonda, Calouste Gulbenkian foundation, POBB programmas u.c.). Otrs avots ir pašu ienākumi, ko gūstam pasniedzot, moderējot pasākumus, veicot pētījumus, rakstot scenārijus dokumentālajām filmām un tās producējot, kā arī sniedzot faktu pārbaudes pakalpojumu META. Trešais ienākumu avots ir ziedojumi no juridiskām un privātpersonām. Re:Baltica ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss, līdz ar to ziedotāji var saņemt nodokļu atlaides. Visiem ziedotājiem – gan privātpersonām, gan organizācijām – kas ziedo vairāk nekā EUR 4999, ir jāparaksta vienošanās, ka ziedotājs pilnībā respektē Re:Baltica redakcionālo neatkarību.

2022. gadā no mūsu budžeta 8% bija ziedojumi, 32% granti un 60% nopelnījām pašas.