Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Latvijas un Krievijas sociālajos medijos cilvēki dalās ar safabricētu citātu, kas piedēvēts komponistam Raimondam Paulam. Maestro it kā gaužas par sarautajām attiecībām ar Krieviju, sauc Latviju par nevienam nevajadzīgu provinci un vaino ASV ekonomikas sagraušanā. Tā ir viltus ziņa, un Pauls neko tādu nav teicis.

Ziņa ar Raimonda Paula it kā sacīto par Latviju sāka izplatīties oktobra vidū dažādās Krievijas propagandas interneta vietnēs un Telegram kanālos. Tai likts virsraksts “Es esmu jau vecs un varu runāt patiesību: Raimonds Pauls par krieviem un dzīvi Latvijā.” Tajā komponista vārdos ietērpti Krievijas propagandas pastāvīgie vēstījumi. 

Sākotnēji Paula it kā citāts parādījās Krievijas platformā Dzen.ru, taču drīz vien tas tika dzēsta. Divu dienu laikā to apskatīja 724 tūkstoš reižu. Viltus ziņā apgalvots arī, ka “padomju maestro” Pauls “ar nožēlu konstatē, ka saišu pārraušana ar Krieviju noveda Latviju pie dziļa pagrimuma.”

Attēls: Ekrānuzņēmums no publikācijas Dzen.ru. Virsrakstā teikts: “Es esmu jau vecs un varu teikt taisnību”: Raimonds Pauls par krieviem un dzīvi Latvijā. 

Rakstu pārpublicēja vairākas citas Krievijas interneta vietnes un prokremliski Telegram kanāli.

Re:Check neizdevās atrast šādu Paula interviju uzticamos medijos. To, ka komponists nav neko tādu teicis, Re:Check apstiprināja arī viņa darba vietā – Latvijas Radio. Komunikācijas un projektu vadības daļas vadītāja Indra Zomerovska rakstiskā atbildē skaidro: “Maestro Raimonds Pauls norādīja, ka šādu interviju nav sniedzis, šis nav viņa citāts un par politiskiem jautājumiem viņš komentārus nesniedzot.”

Vēlāk tos gan krievu, gan latviešu valodā pārpublicēja arī dažādi vietējie maldinātāji. Piemēram, citāts parādījās Facebook lapā Latvijas tautas kanāls, kuru veido dziedātājs un maldinātājs Kaspars Pudniks ar kolēģiem. Lūk, daļa no latviski publicētā teksta: 

““Ieejot globālajā anglosakšu pasaulē un noraidot visu krievisko mūsu valsts zaudējusi savu identitāti un kultūru. PSRS laikos latviešu valoda un kultūra tika aktīvi lietota un nekad netika aizliegta. “Neatkarīgajā” Latvijā krievu valoda ir aizliegta, tās lietošanu soda un apspiež varas iestādes (..). Latvijas ekonomika ir iznīcināta pēc Vašingtonas dekrēta, saraujot ekonomiskās saites ar Krieviju un Baltkrieviju, kas liek jauniešiem doties uz citām ES valstīm (..)” /Raimonds Pauls/

Re:Check lūdza lapas autoriem informācijas avotu, bet atbildi nesaņēma. Viltus ziņa no lapas uzreiz pēc tam pazuda. Kopumā Latvijā Facebook ar to dalījās vairāki simti cilvēku. Facebook it kā Paula citātu publicēja arī vokālais pedagogs Edgars Kramiņš, kurš Saeimas vēlēšanās kandidēja no sīkpartijas Tautas kalpi Latvijai. Pirms Saeimas vēlēšanām viņš bija viens no tiem, kas musināja sabiedrību, aicinot neticēt vēlēšanu rezulātiem. Tāpat melus palīdzēja pavairot arī Daugavpils aktīvists Aleksandrs Iļjins. Viņš iepriekš izplatījis baumas par Ukrainas bēgļu it kā slikto uzvedību Latvijā un savā TikTok kanālā regulāri zākājas par Latviju.

Raimonda Paula vārds jau iepriekš izmantots maldināšanai. Piemēram, Covid pandēmijas laikā no konteksta tika izrauts kāds viņa citāts par sejas maskām. 

Secinājums: Citāts, kurā komponists Raimonds Pauls it kā teicis, ka attiecību pārtraukšana ar Krieviju novedusi Latviju pie pagrimuma, ir safabricēta. Šādu interviju nav iespējams atrast uzticamos medijos. To, ka Pauls neko tādu nav teicis, ar Latvijas Radio pārstāves starpniecību apliecināja arī pats komponists.

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir atruna-par-finansejumu-1024x134.png

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.