Teju pieci tūkstoši cilvēku dalījušies ar pirms dažām dienām tapušu Facebook ierakstu, no kura noprotams, ka komponists Raimonds Pauls piedalījies vairākos koncertos un aicina atcelt prasību lietot sejas maskas. Ieraksts ir maldinošs, jo Pauls tajā pausto teicis nevis tagad, bet pagājušā gada septembrī, kad Latvijā bija daudz zemāks saslimstības līmenis, koncertus drīkstēja rīkot un masku lietošana nebija obligāta. 

Ierakstā teikts (saglabāta oriģinālā pareizrakstība):

““Nu pietiek jau ar tām maskām, nu pietiek. Es biju koncertos laukos, tur cilvēki, dejoja, bučoja… Un pilnīgi pareizi.” Tā Rīta Panorāmai Maestro”

Re:Check LTV raidījumu arhīvā atrada, ka Pauls līdzīgi izteicies Rīta Panorāmā 2020.gada 9.septembrī.

Uz jautājumu, kā viņš jūtas, kad beidzot var atkal uzkāpt uz skatuves, komponists atbildēja:

“Droši vien nedrīkst to teikt, bet man liekas, pietiek jau ar tām maskām, nu pietiek. Es biju laukos, koncertos vairākos, nu tur lauku cilvēki uz to gandrīz kā nereaģē. (…) Tur jūs varat stāstīt, ko gribat, dejoja, bučoja, iedzēra utt. Un pilnīgi pareizi. Nē, nu jāuzmanās jau droši vien ir, bet es domāju, ka mēs pārspīlējam.”

Būtiski, ka runa bija par 2020.gada vasaru, kad vairāki ierobežojumi bija atcelti un līdz ar to aktivizējusies arī koncertu dzīve.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka 2020.gada 8.septembrī 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju bijis 4,7, kas ir zems risks, savukārt tagad saslimstības risks ir ļoti augsts – 14 dienu kumulatīvais rādītājs 28.aprīlī bijis 419.

14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju

Avots: SPKC

2020.gada septembrī lielākais ar Covid-19 inficēto skaits bijis 21.datumā – 34 inficētie, savukārt 26.aprīlī, kad tapis attiecīgais Facebook ieraksts – 220, bet 28.aprīlī – 968.

Pērn 10.jūnijā Latvijā beidzās 12.martā izsludinātā ārkārtējā situācija Covid-19 ierobežošanai, tomēr noteikti ierobežojumi un piesardzības pasākumi joprojām bija spēkā. No 1.augusta iekštelpās pulcēties varēja 250 cilvēki, telpās virs 1000 kvadrātmetriem – 500, bet ārā – līdz 3000 cilvēkiem. Koncerti, ievērojot noteiktos ierobežojumus, bija atļauti – tajos un citās izklaides vietās varēja atrasties līdz plkst. 24:00. Kultūras pasākumos varēja kopā atrasties divi cilvēki, kas nav vienas mājsaimniecības pārstāvji, un četri cilvēki no vienas mājsaimniecības. Starp šīm apmeklētāju grupām bija jābūt viena metra distancei vai arī aizsargbarjerai starp katrām šīm sēdvietu grupām, vēstīja LSM. Protams, bija arī kopējās prasības: visur, kur iespējams, bija jāievēro divu metru distance, regulāri jāmazgā vai jādezinficē rokas, jāvēdina telpas, jāseko norādēm un jāpaliek mājās, ja esi slims.

Tāpat būtiski, ka laikā, kad Pauls izteica viedokli par sejas masku valkāšanu, to lietošana kultūras pasākumos vēl nebija obligāta. Rudenī, strauji augot saslimstībai, valdība noteica sejas aizsegu lietošanu par obligātu – no 7.oktobra sabiedriskajā transportā, bet 21.oktobrī spēkā stājās noteikums par sejas masku lietošanu arī citās sabiedriskās vietās, tostarp koncertzālēs. Tādējādi septembrī sejas aizsargu valkāšana pasākumos bija tikai aicinājums, bet ne obligāta prasība. 

Šobrīd koncerti un citi publiski pasākumi nenotiek. Izņēmums ir Pētera Vaska 75 gadu jubilejas koncerts, kurš bez klausītājiem klātienē notika 16.aprīlī un to tiešraidē atskaņoja Latvijas Radio 3 un citi mediji. Pēc tā atklājās, ka 29 koncerta dalībnieki bija inficēti ar Covid-19.

Ieraksta autors izmantojis Paula bildi un pagājušā gada citātu, it kā izklāstot iemeslus, kāpēc nevajagot vakcinēties. Taču Pauls ir vakcinējies šā gada februāra beigās, rakstīja LSM.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.