Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Facebook lietotāji aktīvi dalās ar mūziķa Kaspara Pudnika vēstījumu, kurā viņš pauž savu viedokli par Krievijas iebrukumu Ukrainā, izsaka neapmierinātību ar esošo valdību un apgalvo, ka aizsardzības ministrs Artis Pabriks esot Vācijas pilsonis. Tā nav taisnība, Pabrikam vienmēr bijusi un ir tikai viena – Latvijas – pilsonība. Arī Valsts prezidentam Egilam Levitam ir tikai Latvijas pilsonība. 

Ierakstos teikts:

“Nožēlojami ir skatīties, kā desmitiem tūkstošu soļo maršā aiz Latvijas TAUTAS iznīcinātājiem un nodevējiem – Krišjāņa Kariņa ( ASV pilsoņa ) , Pabrika ( Vācijas pilsoņa ) , Levita ( Vācijas pilsoņa, kurš pat nevīžo Latvijas Republikas himnas laikā noņemt cepuri…”

Premjeram Krišjānim Kariņam ir Latvijas un ASV dubultpilsonība, jo viņš ir dzimis ASV. Abi viņa vecāki Latviju atstājuši 1944.gadā kā kara bēgļi. Viņi uzauga un apprecējās Zviedrijā, bet piecdesmito gadu beigās pārcēlās uz ASV (šeit).

Aizsardzības ministrijas pārstāve Anete Gnēze rakstiski apliecināja Re:Check, ka Pabrikam vienmēr ir bijusi un šobrīd ir tikai viena – Latvijas – pilsonība. Viņa pilsonība norādīta arī oficiālajā Aizsardzības ministrijas vietnē (šeit).

Laiku pa laikam internetā izplatās baumas, ka Latvijas prezidentam Egilam Levitam esot dubultpilsonība, līdz ar ko par prezidentu viņš nevarot būt. Tā nav taisnība, un par to iepriekš jau rakstīja Re:Check (šeit). Toreiz apgalvots, ka Levitam esot gan Latvijas, gan Izraēlas pilsonība. Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra vadītāja Justīne Deičmane toreiz apliecināja, ka tā nav.

Nesen šo pašu apgalvojumu par Pabrika un Levita it kā Vācijas pilsonību paudis bijušais Eiropas parlamenta deputāts Andrejs Mamikins, to Re:Check atspēkoja šeit.

Pēc tam, kad Re:Check publicēja šo baumu atspēkojumu, sociālajos medijos parādījies “pierādījums” Pabrika it kā Vācijas pilsonībai: ministra tvīts, kurā redzams foto ar Pabriku pie kādas balsošanas kastes ar Vācijas ģerboni un bildei pievienotu aprakstu: “Izdaru savu izvēli”. Aizardzības ministrijas pārstāve Re:Check skaidro, ka šī fotogrāfija uzņemta Vācijas vēstniecības rezultātu gaidīšanas pasākumā. Tajā viesi veikuši savas prognozes par vēlēšanu rezultātiem. “Fotogrāfijā redzams, ka ministrs savu izvēli iemet parastā kastē, kas ir aplīmēta ar aplikāciju papīru, bet pavisam noteikti nav vēlēšanu urna,” norāda Gnēze. Par vēlēšanu rezultātu gaidīšanas svētkiem pērn 27.septembrī savā Facebook lapā ziņoja arī Vācijas vēstniecība Rīgā (šeit).


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.