Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Pazīstama vakcīnu dezinformatore Facebook publicējusi “brīdinājumu par gripas poti” – stāstu par kāda cilvēka pieredzi pēc vakcīnas saņemšanas. Ieraksta autore to izmanto, lai sētu neuzticību vakcīnām un ārstiem. Ierakstā apgalvots, ka potei esot “pilnīgi jauna modifikācija” un ārsti par vakcīnas blaknēm nedrīkstot runāt. Tā nav taisnība. 

Ar ierakstu dalījušies teju 500 cilvēku, un tā komentāros daudzi pauž, ka vairs nekad mūžā nevakcinēsies – arī pret dzīvībai bīstamām slimībām kā difteriju.

Vispirms ierakstā tiek aprakstīti vīrieša simptomi pēc potes:

ALERĢIJA sākās jau tajā pašā vakarā: parādījās drausmīga nieze, pēc tam arī tādi kā grubuļaini izsitumi. Nelīdzēja neviens krēms pret niezi, ko piedāvāju. Bija arī tāda sajūta, ka ir drudzis.”

Nav pamata apšaubīt ierakstā minētā cilvēka pieredzi, taču tas ir tikai viens gadījums. Zāļu valsts aģentūras (ZVA) interneta vietnē teikts: “Viens saņemtais blakusparādību ziņojums ir tikai kā gabaliņš no puzles, un tā izvērtējums vēl neliecina par drošuma problēmu zālēm. Lai iegūtu pilnu ainu par reakciju un noteiktu tās saistību ar zālēm (vai tā ir vai nav blakusparādība), nepieciešami dati arī no citiem ziņojumiem visā Eiropā un pasaulē.” ZVA to raksta saistībā ar Covid-19 potēm, bet princips ir attiecināms uz visa veida medikamentiem.

Turklāt tas, ka cilvēkam pēc medikamenta lietošanas ir kādi simptomi, uzreiz nenozīmē, ka tie ir saistīti ar konkrēto medikamentu. Lielbritānijas Zāļu un veselības aprūpes produktu regulatīvā aģentūra (MHRA) skaidro, ka cilvēki ne vienmēr spēj objektīvi izvērtēt, vai simptomus ir izraisījis medikaments vai tiem ir kāds nesaistīts iemesls.

Ierakstā minēts, ka ārste, pie kuras vīrietis devies, esot teikusi, ka viņa minētās blaknes ir daudziem cilvēkiem:

Ārste bija ļoti saprotoša un teica, ka ar TĀDĀM PAŠĀM SŪDZĪBĀM pēc pretgripas potes tagad nākot ĻOTI DAUDZ cilvēku, diemžēl ārsti NEDRĪKSTOT par to runāt, jo citādi zaudēšot savu LICENCI!”

ZVA sarakstē ar Re:Check skaidro, ka šogad Latvijā pieejamas divas gripas potes: Influvac Tetra un VaxigripTetra injekcijas. Abas vakcīnas satur vienas un tās pašas aktīvas vielas: četru gripas vīrusu celmu antigēnus – šajā gadījumā vīrusu virsmas olbaltumvielas. Pavisam nedaudz atšķiras abu vakcīnu palīgvielas. Abām ir līdzīgas blakus parādības.

Latvijas zāļu reģistra aprakstos norādīts, ka biežākās blakusparādības ir galvassāpes, miegainība, svīšana, apetītes zudums, slikta dūša, sāpes vēderā, caureja, vemšana, uzbudināmība vai satraukums, muskuļu sāpes, nogurums, drudzis, slikta pašsajūta un lokālas reakcijas injekcijas vietā (sāpes, apsārtums, pietūkums, sacietējums). Cilvēki ir saskārušies arī ar nopietnākām blaknēm, piemēram, alerģisku reakciju vai pārejošu asins ķermenīšu trombocītu daudzuma samazināšanos. Taču reģistra aprakstos teikts, ka par šīm blakusparādībām ziņots brīvprātīgi un no nezināma lieluma populācijas; tādēļ tās nav iespējams ticami izvērtēt. Visas Influvac Tetra un VaxigripTetra blaknes iespējams apskatīt Latvijas zāļu reģistrā, attiecīgi šeit un šeit. Jāpiebilst, ka pati ZVA šogad nav saņēmusi nevienu gripas vakcīnu blakusparādību ziņojumu ne no ārsta, ne cilvēka, kas saņēmis poti.

Ierakstā nav minēti pierādījumi tam, ka ārsti klusē par gripas pošu blaknēm. Šāds apgalvojums iepriekš izskanējis arī par Covid-19 vakcīnām. Ministru kabineta noteikumos Farmakovigilances kārtība norādīts, ka ārstniecības personas un farmaceiti par novērotām iespējamām zāļu blakusparādībām ziņo ZVA vai attiecīgajam zāļu reģistrācijas īpašniekam. To telefona sarunā ar Re:Check apstiprināja arī ZVA Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane. Viņa gan minēja, ka dažās Eiropas valstīs aicina neziņot par blaknēm, par kurām jau ir zināms, ka tās ir ļoti biežas.

Ierakstā apgalvots, ka šogad gripas potēm esot modifikācija, kuras citus gadus nav bijis:

Protams, ka vīrs ĻOTI NOŽĒLO izdarīto kļūdu, sevišķi pēc tam, kad pats redzēja kādu reklāmu, ka šī gripas pote esot ar PILNĪGI JAUNU MODIFIKĀCIJU, kas nav bijusi iepriekšējos gados.”

Influvac Tetra un VaxigripTetra ir veidotas uz vīrusa proteīna bāzes. Proti, tās satur noteiktas olbaltumvielas, kas dabiski atrodas uz gripas vīrusu virsmām. Imūnsistēma iemācās atpazīt šīs olbaltumvielas un, kad organismā nonāk pats vīruss, tā jau ir gatava cīņai. Proteīna bāzes vakcīnu tehnoloģija nav nekas jauns – to izmanto jau kopš 1980. gadiem.

Okmane no ZVA stāsta, ka parasti gripas vakcīnām ik gadu tiek mainīta tikai antigēna (olbaltumvielas) daļa, kas ierosina imūno atbildi, bet ne vakcīnas pārējais ķīmiskais sastāvs un ne tehnoloģija kopumā. Tātad gripas vakcīnu tehnoloģija vai sastāvs nav būtiski atšķirīgs kā citus gadus. Mainīta ir tikai antigēna daļa, lai pielāgotu vakcīnu attiecīgajā sezonā dominējošajam vīrusa paveidam. Tas darīts arī iepriekšējos gados, un par to rakstījuši arī mediji

Cilvēkiem gripu izraisa A un B gripas vīrusi. Šiem vīrusiem ir apakštipi, kuriem pašiem ir savi paveidi. Molekulārais biologs un zinātnes žurnālists Maikls Eizenšteins žurnālā Nature norāda, ka dažkārt mutāciju rezultātā rodas jauni apakštipi un to paveidi. Vienu gadu var izplatīties viens, bet jau nākamajā gadā cits gripas vīruss, tāpēc pret gripu cilvēkiem iesaka potēties katru gadu. Pētnieki izmanto epidemioloģiskās un molekulārās metodes, lai saprastu, kuri varianti attiecīgajā gadā būs aktuālākie, un līdz ar to varētu izstrādāt efektīvas vakcīnas. Tas ne vienmēr izdodas, un dažkārt potes efektivitāte ir tikai 10% (parasti tā ir 40–60%). Tāpēc patlaban pētnieki cenšas izstrādāt universālu gripas poti, kas aptver lielāku gripas vīrusu loku. Re:Check iepriekš rakstījis par gripas vakcīnu efektivitāti (šeit).

Jāpiebilst, ka konkrētā dezinformatore jau iepriekš izplatījusi līdzīga satura informāciju. Pirms pāris mēnešiem viņa palīdzēja veidot vairākus interneta video, kuros kāds homeopāts aicina viesus stāstīt par savām traģēdijām, kurās it kā esot vainojama vakcinācija pret Covid-19. Šie piemēri, iespējams, tiešām ir saistīti ar Covid-19 poti, taču video autori tos izmantoja, lai vispārinātu un radītu iespaidu, ka Covid-19 vakcīnas ir bīstamas.

Secinājums: Gripas potei ļoti reti ir nopietnas blakusparādības. Atsevišķu cilvēku pieredzi nevar vispārināt, lai saprastu kopējo ainu un spriestu par medikamentu drošību. Nav pierādījumu, ka ārsti ir spiesti klusēt par gripas pošu blaknēm. Gripas vakcīnām ik gadu tiek mainīta tikai antigēna (olbaltumvielas) daļa, kas ierosina imūno atbildi, bet ne vakcīnas pārējais ķīmiskais sastāvs un ne tehnoloģija kopumā.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.