Facebook tiek izplatīts video ar kāda vācu jurista Rainera Filmiha latviešu valodā tulkotu interviju, kurā viņš stāsta par paša izveidoto Covid-19 izmeklēšanas komiteju, kā arī izplata sen atspēkotos mītus par PĶR testu it kā neefektivitāti un to, ka pandēmijas nav. 

Rainers Filmihs ir vācu jurists, kurš ir vadījis lielas tiesas prāvas, piemēram, 2010.gadā pret Hypo-Vereinsbank, kurā viņš pārstāvēja 4500 bankas klientu. Vēl kopā ar Hamburgas advokātu Maiklu Bondorfu viņš tiesā iesūdzēja Deutsche bank. Taču pandēmijas laikā viņš kļuvis pazīstams arī kā Covid-19 dezinformācijas un ar vīrusu saistītu sazvērestības teoriju izplatītājs. Piemēram, pagājušā gada sākumā viņš pauda, ka Vācijas valdība plāno masu slepkavību un ka 25% no vakcinētajiem pret Covid-19 vāciešiem nomirs uzreiz, bet vēl 36% cietīs no dzīvībai bīstamām blakusparādībām (šeit). Viņš ir arī pašpasludinātās “korona komitejas” līdzdibinātājs. 

Video sākumā kāda sieviete saka Filmiham: “Tu teici, ka jūs kaut ko esat izveidojuši Kanādā un Vācijā, un tagad tur kaut kas esot Dienvidāfrikā un Indijā. Vai tu varētu pastāstīt par galvenajām lietām, kas tagad notiek ar šīm sūdzībām, tiesām?”. Uz to Filmihs atbild:

“Jā, tās ir vairāk vai mazāk kā blakusparādības no tā, ko mēs darām korona izmeklēšanas komitejā. Jo pēc tā, kad mēs noklausījāmies svarīgās patiesības no visiem tiem lieciniekiem, kā Dr. Maikls Jīdons, bijušais Pfizer līderis, profesors Luks Montanjē no Francijas, Ketrīna Ostina-Fittsa, bijusī asistente, sekretāre pilsētu, mājokļu attīstībai ASV, un Dr. Roberts Melons, kas izgudroja mRNS vakcīnu tehnoloģiju.”

Taču arī Filmiha piesauktie eksperti ir zināmi pandēmijas noliedzēji un vakcīnu pretinieki. Piemēram, par Robertu Melonu un Ketrīnu Ostinu-Fittsu, kā arī viņu izplatītajiem apgalvojumiem iepriekš jau rakstīja Re:Check (šeit un šeit). Maikls Jīdons savukārt tiešām bija zinātniskais pētnieks un Pfizer viceprezidents, taču vēlāk kļuvis par vakcīnu pretinieku un izteicis dažādus pretrunīgus apgalvojumus, par to pagājušogad rakstīja Delfi (šeit) un aģentūra Reuters (šeit). 

Tā saucamā koronas izmeklēšanas komiteja ir pašpasludināta Covid-19 izmeklēšanas organizācija, bet Filmihs ir tās līdzdibinātājs. Neskaitot Filmihu, tajā darbojas vēl trīs juristi. Vācu avīze Der Tagesspiegel pērn ziņoja (šeit), ka šī “komiteja”, kura izplata sazvērestības teorijas un melus par vakcināciju, vēlas tikt atzīta par bezpeļņas organizāciju. 

Šīs komitejas ietvaros Filmihs ar sev līdzīgi domājošiem filmējis video, kas tikuši ievietoti kādā YouTube kanālā. Arī tas nonācis vācu mediju redzeslokā, jo izplatījis sazvērestības teorijas. Piemēram, kādā no Filmiha video pausts, ka nevakcinētos drīzumā varētu savākt un nosūtīt uz koncentrācijas nometnēm (šeit). Tagad šis video YouTube gan vairs nav atrodams.

Filmihs video turpina, ka 2020.gadā viņš pirmo reizi no kāda eksperta uzzinājis, ka “PCR testi neko nevar pateikt par infekcijām. Un tad mēs sapratām, ka šī ir iestudēta pandēmija”.

Tālāk viņš stāsta, ka Covid-19 pandēmijas neesot un pauž:

“Bez PCR testiem un bez tiem otriem meliem, asimptomātiskām infekcijām, šis viss nekad nebūtu noticis.”

Ideja, ka Covid-19 pandēmija tikusi iepriekš ieplānota, ir izplatīta sazvērestības teoriju piekritēju vidū. Taču, kā Re:Check rakstīja, virusologi un citi eksperti jau ilgstoši ir brīdinājuši, ka pandēmijas ir teju neizbēgams apdraudējums sabiedrībai. Par nepieciešamību valdībām gatavoties vīrusu izplatībai brīdinājuši daudzi, piemēram, domnīca RAND 2012.gadā, Pasaules Veselības organizācija (PVO) 2019.gada septembrī un jūnijā, ASV Džonsa Hopkinsa veselības drošības centrs 2018. un 2019.gadā. Par to iepriekš jau rakstīja Re:Check (šeit).

Līdz 2022.gada 1.februārim pasaulē reģistrēti vairāk nekā 376 miljoni 478 tūkstoši Covid-19 inficēšanās gadījumu un vairāk nekā 5,6 miljoni cilvēku miruši, liecina PVO apkopotie dati (šeit).

Arī apgalvojumam, ka PCR testi jeb polimerāzes ķēdes reakcijas testi (angļu valodas abreviatūra – PCR) nav efektīvi vīrusa noteikšanai, nav nekāda pamatojuma. Re:Check iepriekš šo apgalvojumu atspēkoja šeit un šeit.

Filmihs arī iepriekš izplatījis līdzīgus apgalvojumus. Par tiem rakstījuši vairāki ārvalstu faktu pārbaudītāji, tostarp AFP Factuel (šeit) un Health Feedback (šeit). Viņš maldināja arī ar citiem apgalvojumiem, piemēram, ka PVO atzinusi – Covid-19 neesot bīstamāka par gripu, kas arī ir meli un par ko rakstījis medijs Politifact (šeit).


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.