Facebook izplatīta kārtējā ziņa par it kā uzreiz pēc vakcīnas saņemšanas mirušu cilvēku. Nacionālais veselības dienests (NVD), kas organizē vakcināciju, norāda, ka tajā paustais neatbilst patiesībai.

Ierakstā, ar kuru dalījušies vairāki simti cilvēku, teikts:

“Man attāls radinieks nomira 40 gadu vecumā 5 minūtes pēc otrās potes saņemšanas. Turpat ārsta kabinetā!”

Uz cilvēku lūgumu precizēt, kur un kad tieši tas noticis, autors komentāros norāda (saglabāta oriģinālrakstība): 

“Konkrēti Viļānos kāds bija ārsta vārds nezinu. Bet to ka 40 vecs vīrietis nomira 5minutes pēc 2 švakcīnas ir fakts”. 

Cilvēka vārdu viņš nevēloties atklāt, jo tuvākie radinieki pret to iebilstot. 

NVD vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva norāda, ka sazinājusies ar abām ģimenes praksēm, kas Viļānos veic vakcināciju pret Covid-19. “Nevienā no šīm praksēm šādu notikumu nav bijis. Arī izbraukuma vakcinācijas laikā Viļānos (notiek ar regularitāti reizi mēnesī) šādu precedentu nav bijis,” Re:Check norāda Vasiļjeva. 

Pēc cilvēka nāves, ja ir iemesls uzskatīt, ka tā saistīta ar vakcīnu, mediķiem ir pienākums par to iesniegt blakņu ziņojumu Valsts zāļu aģentūrā (ZVA). Tās pārstāve Dita Okmane Re:Check norādīja, ka ZVA “nav saņemts blakusparādību ziņojums par 40 gadus veca vīrieša nāvi pēc vakcinācijas Viļānos ar otro Covid-19 vakcīnas devu”. 

Ieraksta autors komentāros kā papildu argumentu piemin nesen sociālajos medijos izplatīto video un ierakstu, kurā bija teikts, ka pēc vakcīnas saņemšanas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā Gaiļezerā mirusi sieviete. Re:Check jau rakstīja, ka tie ir meli – sieviete vien paģībusi un pēc veselības pārbaudes devusies mājās. 

Ieraksta autors uz Re:Check aicinājumu sniegt precīzāku informāciju nereaģēja.

Jāatgādina, ka līdzīgi nepatiesi ieraksti par vakcinācijas centros it kā mirušiem cilvēkiem izplatīti arī iepriekš. Re:Check par tiem rakstījis, piemēram, šeit un šeit. Tos publicē cilvēki, kuri regulāri publicē Covid-19 dezinformāciju. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.