Vairāk nekā desmit tūkstoši cilvēku Facebook dalījušies ar vairākiem video no vakcinācijas punkta lielveikalā Galerija Centrs – tajos redzams, ka uz grīdas saļimis cilvēks. Vairākos ierakstos arī piesaukta nāve, taču tam nav pamata. Pēc noģībšanas video redzamais cilvēks atguvies un saviem spēkiem devies mājās.

Divi video pārpublicēti no sociālā medija TikTok, kur viens no tiem skatīts 56 tūkstošus, bet otrs – 112 tūkstošus reižu. Ar video dalās arī saziņas vietnē Telegram.

Facebook ierakstā, ar kuru dalījušies 2,5 tūkstoši cilvēku, teikts:

Vēl slepkavas slēps, lai nefilmē.

Drošā Šļura uz kapsētu.

Veselības centrs 4 Vakcinācijas projekta vadītāja Džeina Mežale Re:Check skaidro, ka video redzams jauns, pilngadīgs cilvēks, kurm pēc vakcinācijas sareibusi galva, un viņš zaudējis samaņu. Kritiens neesot bijis smags. “Tika sniegta pirmā palīdzība, izsaukta ātrā palīdzība, kas konstatēja, ka vest uz slimnīcu nevajag. Cilvēks turpat arī atjēdzās, kādu brīdi pasēdēja un aizgāja mājās,” stāsta Mežale.

Visiem vakcinētajiem pēc potes saņemšanas 15 minūtes jāuzkavējas vakcinācijas punktā. Tā iespējams ātri saņemt medicīnisko palīdzību, ja vakcīna izraisa smagu alerģisku reakciju jeb anafilaktisko šoku. Mežale gan skaidro, ka video readzamajā situācijā nav runas par kādām smagām veselības problēmām, bet drīzāk uztraukuma un karstuma ietekmi. Līdz jūlija vidum Zāļu valsts aģentūra (ZVA) saņēmusi četrus ziņojumus par anafilaktiskām reakcijām. Pacientiem sniegta tūlītēja palīdzība, un visi ir izveseļojušies.

Video redzams, ka centra darbinieki aicina notikušo nefilmēt. Mežale skaidro, ka tas tiek darīts, lai ievērotu pacienta tiesības un datu drošības prasības. 

Vakcinācijas projekta komunikācijas konsultante Inga Vasiļjeva norādīja, ka pēc vakcīnas saņemšanas vakcinācijas centros Latvijā neviens cilvēks nav miris. Jūnija beigās tika ziņots, ka vakcinācijas centrā Kongresu namā viens cilvēks nomira pirms vakcīnas saņemšanas.

ZVA ziņo, ka līdz šim pārbaudīta informācija par 15 nāves gadījumu iespējamo saistību ar vakcīnu. Noskaidrots, ka nevienā no gadījumiem vakcīna nav bijusi nāves cēlonis. Vēl 7 gadījumos turpinās vērtēšana. To, kā valsts šādus gadījumus izvērtē, Re:Check aprakstīja iepriekš


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.