Sociālajos medijos brīvdienās strauji izplatījusies ziņa, ka vienā no vakcinācijas centriem Rīgā uzreiz pēc vakcīnas saņemšanas esot miris 30 gadus vecs vīrietis. Vakcinācijas birojs, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) šādu informāciju noliedz un uzsver, ka tāda notikuma nav bijis.

Vairākos Facebook ierakstos, ar kuriem kopumā dalījušies vairāki tūkstoši cilvēku, apgalvots:

“Rīgas vakcinācijas centrā uzreiz pēc potes saņemšanas miris 30 gadus vecs puisis. Pirmajam aicinājumam, ka puisim palicis slikti, neviens nav pievērsis uzmanību. Tad viņš nokritis, un cilvēka vairs nav,” 

teikts sestdien izplatītajā Facebook ierakstā. Kādā citā Facebook ierakstā norādīts, ka tas noticis ceturtdien. Abos aicināti atsaukties it kā mirušā cilvēka tuvinieki, taču nekāda sīkāka informācija nav sniegta.

Vakcinācijas birojā Re:Check šo informāciju noliedza. “Informācija, kas tiek izplatīta sociālajos tīklos, par to, ka pēc vakcīnas saņemšanas miris jauns vīrietis, neatbilst patiesībai. Nevienā no Rīgas vai citu pilsētu vakcinācijas centriem nekas tāds nav noticis,” rakstiskā atbildē sestdien norādīja biroja preses pārstāve Ieva Stūre. 

Arī NMPD galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Arita Freimane rakstiski atbildēja, ka dienesta rīcībā nav informācijas par šādiem notikumiem: “Mūsu mediķi dežurē divos lielajos vakcinācijas centros Rīgā – ATTA centrā un Ķīpsalā.  Un šajās vietās ne šodien, ne vakar, ne aizvakar, ne arī citās dienās neviens nāves gadījums nav konstatēts.” Viņa norādīja, ka dienesta rīcībā nav informācijas par šādiem notikumiem kādā citā vakcinācijas centrā.

Ziņu noliedzis arī Slimību profilakses un kontroles centrs. Foto: Ekrānšāviņš no Twitter, 22.05.2021.

Līdz šim pret Covid-19 vakcinējušies 425 600 iedzīvotāju. Zāļu valsts aģentūra nevienā gadījumā nav konstatējusi cēloņsaistību starp vakcīnām un letāliem gadījumiem. Veselības ministrija vērsīsies Valsts policijā ar iesniegumu izvērtēt autoru atbildību par šādu nepatiesu ziņu izplatīšanu sociālajos medijos, norāda Vakcinācijas biroja pārstāve Stūre.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.