Sociālajā medijā Facebook ievietots kāds video, kurā redzama uz grīdas saļimusi sieviete. Pavadošajā tekstā apgalvots, ka kundze pēc potēšanās nokritusi un vairs neesot starp dzīvajiem. Tā nav taisnība – sieviete tikai noģība un pēc veselības pārbaudes devās mājās.

Facebook video redzams, kā ap saļimušo sievieti apkārt sastājušās medmāsas un citi cilvēki. Video ir 12 sekundes garš, un tajā nekas par notiekošo nav paskaidrots.

Toties pavadošajā tekstā sacīts:

7. oktobrī Gaiļezerā divas kundzes gāja potēties. Pirmā no viņām pēc potes saņemšanas nokrita un cik zināms, vairs nav starp dzīvajiem.”

Vēlāk, kad ar ziņu bija dalījušies jau aptuveni 2000 cilvēku, ieraksta autore pavadošo tekstu mainīja un teikto par sievietes iespējamo nāvi izdzēsa:

“7. oktobrī Gaiļezerā divas kundzes gāja potēties. Pirmā no viņām pēc potes saņemšanas nokrita.”

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, kur atrodas stacionārs Gaiļezers, apstiprina, ka kundze patiešām saļima. Taču viņa noģība, nevis nomira. 

“Noģība, kad pēc 15 minūtēm pēc potēšanas cēlās, lai dotos prom. Tūlīt paciente tika nogādāta Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā un viņai tika sniegta medicīniskā palīdzība,” atklāj slimnīcas pārstāve Ilga Namniece. Viņa stāsta, ka pacientei tika izdarīti papildu diagnostiskie izmeklējumi un pēc pāris stundām viņa devās mājās, atzīstot, ka bija ārkārtīgi uztraukusies un nobažījusies.

Īslaicīga samaņas zaudēšana jeb ģībšana nav reta parādība pēc vai pirms potēšanās. Mediķu novērojumi liecina, ka ģībšanu visbiežāk izraisa satraukums vai bailes no adatām. 

Jāatgādina, ka līdzīgi nepatiesi ieraksti par vakcinācijas centros it kā mirušiem cilvēkiem izplatīti arī iepriekš. Re:Check par tiem rakstījis, piemēram, šeit un šeit. Tos publicē cilvēki, kuru regulāri publicē Covid-19 dezinformāciju.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.