Re:Baltica iepazīstas ar visiem valdības slēgto sēžu ierakstiem par vakcīnu iepirkumu un atrod atbildes, kāpēc mums šobrīd trūkst, ar ko potēt.

Secinājumi:

  1. Latvijas atpalicību iepretim pārējām Baltijas valstīm vakcinēšanā pret Covid-19 nosaka divas dārgas kļūdas. Pirmā – Krišjāņa Kariņa (JV) valdība, atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas, neprasīja apstiprināt katras vakcīnas iepirkuma apjomus. Līdz ar to nekontrolēja riskus, kas beigās noveda pie vakcīnu bada. Otrā – veselības resorā valdīja neizskaidrojama pretestība salīdzinoši dārgākās un sarežģītākās BioNTech/Pfizer vakcīnas iegādei, ko kaimiņi pirka lielos apjomos un tāpēc tagad spēj potēt vairāk nekā mēs.
  1. Veselības ministrei Ilzei Viņķelei (A/Par!) un nozares vadībai bija visa vasara, lai izveidotu caurskatāmu sistēmu. Tā vietā Viņķele lēmumus par sabiedrības vienīgo cerību uz pandēmijas pārvarēšanu atstāja vidējā līmeņa ierēdniecībai, kas uztvēra to kā parastu gripas poti. Lēma neformālās un neprotokolētās sanāksmēs, tāpēc atrast atbildīgo nav iespējams. 
  1. Līdz pat decembra beigām valdībai nebija skaidrs, ka valsts nepiesakās uz visām pieejamajām vakcīnām. Lai gan par vakcīnu portfeli valdība parunā reizi mēnesī, detalizētu infomāciju par to neprasa un mehāniski dod naudu jau noslēgtiem līgumiem. 
  1. Par galveno atbildīgo vakcinācijas procesa organizēšanai VM vadība bija valdībai nosaukusi Zāļu valsts aģentūras vadītāju Svenu Henkuzenu, kurš tai sniedza maldinošu informāciju par BioNTech/Pfizer vakcīnas sarežģītību. Atteikšanās no vairāk nekā miljona šīs vakcīnas devām un AstraZeneca piegāžu kavēšanās ir galvenais iemesls, kāpēc šobrīd Latvija sapotēto skaita ziņā ir ES lejasgalā kopā ar Bulgāriju.
  1. Aizdomām, ka AstraZeneca lielo iepirkumu noteica lobijs, šobrīd nav redzama pamata. Ne tikai Latvija, bet arī Lietuva un Igaunija nopirka visu kompānijas piedāvāto, jo tā pirmā pabeidza sarunas ar ES, izskatījās cerīgi un vakcīna bija lēta. Taču, izpētot lēmumu pieņemšanu, rodas cits jautājums: kāpēc ierēdņi tik ļoti pretojās BioNTech/Pfizer vakcīnas iegādei? Vai vakcīnas salīdzinoši sarežģītā loģistika ir vienīgais iemesls?

Lai rekonstruētu notikumu gaitu un izdarītu secinājumus, Re:Baltica noklausījās Ministru kabineta slēgto sēžu ierakstus no septembra līdz janvārim (pievienoti rakstiem), izpētīja pieejamos valdības dokumentus, Imunizācijas valsts padomes sēžu protokolus, EK publiskos dokumentus, kā arī pieprasīja informāciju no Igaunijas un Lietuvas veselības resoriem. Valdībai sniegtie VM ziņojumi joprojām ir slepeni, jo saturot konfidenciālu EK informāciju. 

Lasi vairāk:

Bardaka hronoloģija. 1.sērija

Kāpēc ierēdņi valdību maldināja par Pfizer vakcīnu? Vakcīnu sāga: 2.daļa

Vai kāds lobēja AstraZeneca? Vakcīnu sāga, 3.daļa


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai veiktu ziedojumu, aplikācijas ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu logo un sekojiet tālākām norādēm.