Kad Nacionālā apvienība iesniedza grozījumus Satversmē, kas viendzimuma partneriem liedz ģimenes statusu, tās nostāju stiprināja 76 nevalstisko organizāciju aicinājums “nostiprināt dabiskas ģimenes definīciju”. Lielākā daļa vēstules parakstītāju ir kristiešu organizācijas, taču tikumības sardzē iestājušies arī “Maskačkas kačoki”, caurkrituši politiķi, kara veterāni, autosportisti un pat zintnieki.

Štata tikumības sargi

Vēstuli organizēja biedrība Asociācija “Ģimene”. Tā jau gadiem atražo pazīstamus Krievijas naratīvus par to, kā liberālisms un Rietumu cilvēktiesību izpratne apdraud tradicionālās ģimenes vērtības. 2013. gadā asociācija iesaistījās parakstu vākšanā referenduma rosināšanai pret “geju propagandu”, cīnās ar “genderismu”, kā rezultātā “pakāpeniski tiks izveidoti bezdzimuma cilvēki”, lai radītu “nekatro jeb nenoteikto dzimtu”, un ir pret Stambulas konvencijas ratifikāciju, kas uzliek valstij par pienākumu sargāt sievietes no vardarbības. 

Aicinājuma parakstītāju vidū ir daudz kristīgu organizāciju un draudžu, pat Kristīgo motociklistu asociācija. Vairākas to parakstījušās organizācijas ir savstarpēji cieši saistītas. 

Piemēram, Asociācija “Ģimene” izbijusī valdes locekle Diāna Feldmane šobrīd pārstāv kustību Par Dzīvību, kura cīnās pret abortiem. Savukārt šīs organizācijas bijusī valdes locekle Anna Krumpāne ir ģimenes izglītības un attīstības fonda Ābeļzieds valdē, kas plašāku uzmanību izpelnījās, kad pēc NA iniciatīvas 2014. gadā bez konkursa no valsts saņēma 27 tūkstošus eiro, lai izstrādātu jauna mācību priekšmeta „Dzīvesziņa” standartu. Vēlāk gan līgums tika lauzts, jo fonds nepildīja saistības.

Cita Ābeļzieds valdes locekle – Indra Tretjakova – pārstāv arī parakstītāju Vecāku Alianse, kas kā vienu no saviem mērķiem definējusi “bērnu tikumisko izaugsmi”. Viņa kā psihoterapeite savulaik Saeimas komisijā kritizēja grāmatu “Diena, kad Kārlis bija Karlīna un Diena, kad Rūta bija Rihards”, Tretjakova norādīja, ka grāmata rada konfliktu starp psihi un ķermeni, tāpēc Latvijas bērni no tās ir jāsargā.  

Vecāku Alianse valdē ir arī Aira Jēkabsone, kura bijusi Saeimas deputātes Jūlijas Stepaņenko palīdze un aktīvi publicējas Asociācija “Ģimene” mājaslapā. Jāatgādina, ka tieši Stepaņenko bija tā, kas uz Saeimu atnesa tā sauktos “tikumības grozījumus” – izglītības likuma izmaiņas, kas paredzēja aizsargāt bērnus no mācību materiāliem, kas ir pretrunā tikumiskajai audzināšanai. Tolaik vēl plašākai sabiedrībai nezināma Saskaņas deputāte grozījumus likumā veiksmīgi virzīja pēc tam, kad ar viņu sakontaktējās vairākās organizācijas, tostarp Mūsu bērni, kas arī ir šīs atbalsta aicinājuma parakstītāju vidū. Organizācija, kā vēsta uzņēmumu reģistrs, nodarbojas ar “bērnu un skolēnu sporta pasākumu organizēšanu”.  

Vēstuli parakstījusi arī biedrība Suverēna vara, kuras valdes locekles ir pie frakcijām nepiederošās Saeimas deputātes Karina Sprūde (bijusī KPV LV) un Stepaņenko. Biedrība dibināta 2020. gada augustā un viens no tās mērķiem ir “veicināt sabiedrības aktivitāti valsts un pašvaldību līmeņa lēmumu pieņemšanā”. 

Atrodami arī citu saistītu biedrību paraksti. Piemēram, Krīzes grūtniecības centrs, kura vadītāja Judīte Briede-Jurēviča ir Latvijas Evaņģēliskās alianses valdes locekle ar savu  raidījumu Latvijas Kristīgajā radio. Centra partnere ir Asociācija Ģimene. Plašāku sabiedrības uzmanību Krīzes grūtniecības centrs izpelnījās pēc viesošanās pie Rīgas valsts 3. ģimnāzijas skolēniem, kuriem stāstīja aplamības par kontracepciju. “Prezervatīvu lietošana ir kā krievu rulete,” izdales materiālos skolēniem rakstīja organizācija. “Pirmā lodes kamera ir prezervatīvs, kas plīst, un tu dabū sifilisu, otrajā tu iegūsti STS, no kā prezervatīvi neaizsargā vispār, trešajā tu inficējies ar nāvējošu slimību, ceturtajā tu iegūsti pavisam jaunu STS, kas vēl nav pētīta…“

Avots: Lursoft. Klikšķini uz attēla, lai skatītu to pilnā izmērā.

Paši iesniedz, paši atbalsta 

Jāatzīmē, ka Asociācija “Ģimene” vadītāja Ilona Bremze no NA saraksta kandidēja 12. Saeimas vēlēšanās. Parakstītāju vidū pašu Satversmes grozītāju  – NA – biedru nav mazums. Piemēram, viena no tādām ir vairāku NA pārstāvju pērnā gada rudenī izveidotā biedrība Austošā saule. LTV raidījums Defacto vēstīja, ka Austošā saule logo redzama stilizēta svastika, bet biedrības statūti pieprasa, lai tās vīriešu kārtas biedri būtu zemessargi.

Austošā saule valdes locekle Ginta Vilcāne, kas no NA saraksta startējusi Rīgas domes vēlēšanās, pārstāv arī citu parakstītāju – biedrību Nacionālo karavīru atbalstam, kas, kad nenodarbojas ar pareizās ģimenes definēšanu, cenšas sabiedrību izglītot par leģionāriem.

Zem aicinājuma parakstu uzlikusi arī Valles klēts, kuras galvenais darbības mērķis norādīts “Valles pagasta attīstība”. Organizācijas vadītāja ir Diāna Ruģele. Viņa arī Vecumnieku novada domes deputāte, kas ievēlēta no NA saraksta.

Parakstījusies arī NA atbalstītā Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība. Par tās vadītāja, NA bijušā biedra, Agra Purviņa saistību ar Ukrainas galēji labējiem spēkiem lasāms šajā Re:Baltica rakstā. 

Vēl no NA pārstāvjiem parakstītāju vidū atrodams Garīgais kultūras centrs “Griezes pastorāts”, kura valdē ir Valsts prezidenta ārštata padomnieks vēsturiskās atmiņas un piederības jautājumos Jurģis Klotiņš (NA). 

Kvēls NA atbalstītājs ir arī  Ainis Sproģis, kurš parakstījies ar biedrības Uz jauno krastu vārdu. Sproģis savos sociālajos tīklos aktīvi dalās ar partijas vēstījumiem, bet plašākai sabiedrībai zināms, kā viens no aizturētajiem 2018. gadā 9. maija pasākumā Uzvaras parkā, kur ar domubiedriem bija ieradies protestēt par pienākumu zināt valsts valodu. 

Maskačkas kačoki 

“Ģimenes vērtību” sardzē nacionāļi roku rokā darbojas ar sev politiski it kā pilnīgi pretējiem ideoloģiskiem spēkiem, piemēram, agrāk ar Saskaņu saistītām pseidonevalstiskām organizācijām.

Viena no tādām ir kustība Par sportisku sabiedrību, kas, kā paši norāda, nodarbojas ar sporta un veselīga dzīves veida popularizēšanu. Re:Baltica jau rakstījusi, ka Par sportisku sabiedrību ir viena no tā saukto “Maskačkas kačoku” biedrībām. Šo un citas organizācijas izveidojis bijušais karavīrs Vitālijs Dubovs, kurš kopā ar domubiedriem savulaik ieguva kontroli pār Rīgas Centrāltirgu un vēlāk kļuva par Saskaņas deputātiem – gan Rīgas domē, gan Saeimā. Viņu projektiem pašvaldība, kad tās mērs bija Nils Ušakovs (S),  piešķīra desmitiem tūkstošus eiro, bet viņi veidoja masu mītiņus mēra aizstāvībai.

Aicinājumu parakstījušas arī divas citas biedrības, kuras vada vai savulaik vadījis Dubovs – Voluntieris.lv un Latvijas armijas veterānu asociācija. Kādēļ sportisti un armijas veterāni pēkšņi nolēmuši cīnīties par “pareizajām ģimenēm”? Dubovs Re:Baltica atraksta, ka atbalsta aicinājumā paustās vērtības. Parakstu vākšanu pamanījis sociālajos tīklos. “Esmu sabiedriski aktīvs cilvēks, un šādā veidā arī gribēju paust savu viedokli par šo tēmu, kas man arī pašam ir svarīga,” saka Dubovs. Savukārt uz jautājumu, vai ir godīgi parakstīties vairāku biedrību vārdā, viņš atbildēja, ka ir šajās biedrībās paraksttiesīgā persona. Pārējie valdes locekļi arī esot atbalstījuši aicinājuma parakstīšanu. 

Bez Elbakjana – nekā

Zem aicinājuma parakstījusies organizācija Streetbasket – viens no Raimonda Elbakjana lolojumiem, kas rīko Ghetto Games.  Kad Rīgas domi vēl vadīja Saskaņa, ar Elbakjanu saistītās biedrības atbalstā saņēma 700 tūkstošus eiro. Vēlēšanu kampaņai Elbakjans arī izveidoja “dokumentālo filmu” “Pārgājiens” ar Nilu Ušakovu galvenajā lomā, kuru sākumā uzdeva par jauniešu iniciatīvu, bet beigās izrādījās, ka par to samaksājusi Saskaņa. Vairāk par Ghetto Games vadītāja saistību ar Saskaņu lasiet šeit.

Noskaidrot, kāpēc Elbakjans nolēmis atbalstīt, ka Satversmē jādefinē pareizās ģimenes jēdziens, Re:Baltica neizdevās, jo Elbakjans nebija sazvanāms. Taču jāatzīmē, ka viņš ir viens no Par sportisku sabiedrību apaļā galda dalībniekiem, vēsta biedrības mājaslapa. 

Caurkrituši politiķi

“Mēs padarīsim Latviju diženu!” Ar šādu saukli 2018. gada Saeimas vēlēšanās no partiju apvienības LSDSP/KDS/GKL startēja Valdis Šakars. Vēl 2016. gadā viņš  bija Vienotības rindās. Gadu vēlāk grasījās dibināt partiju Mūsu zeme Latvija, taču nespēja savākt dibināšanai nepieciešamos 200 biedrus. Tā vietā Šakars 2018. gadā reģistrēja Sabiedrības atbalsta biedrība MZL, kas kā mērķi noteikusi demokrātiskas un pilsoniskas sabiedrības nostiprināšanu. Viņa biedrība Satversmes grozījumiem piekrīt, jo iestājas par tradicionālo ģimeni, saka Šakars. Oficiāli definētie mērķi gan ir citi – “bērnu un skolēnu sporta pasākumu organizēšana”. Pēc Šakara domām, tradicionālā ģimene šobrīd esot apdraudēta. “Ziniet, ja kopā dzīvo divi vīrieši vai divas sievietes, tad bērni nedzimst, tas ved uz cilvēku populācijas samazināšanos,” viņš Re:Baltica izklāsta savu domu gājienu. Jautāts vai, ja Satversmē tiks definēts “pareizas” ģimenes modelis, viendzimuma pāri pēkšņi pārstās veidot ģimenes, viņš saka, ka nē, bet negribot, lai tas tiktu uzskatīts par pareizu. 

Centra partija, kura regulāri aģitē un vāc parakstus par Saeimas atlaišanu, parakstījusies arī šeit. Partija deklarējusi, ka ir pret imigrāciju, “kas rada terorisma, noziedzības un infekciju riskus,” pret “genderisma ideoloģiju, dzimumdzīves, LGBT un homoseksuālisma publisku propagandu”. Redzamākais tās pārstāvis ir Normunds Grostiņš, kurš regulāri kā eksperts uzstājas Kremļa propagandas kanālos. Savukārt cits tās biedrs Jānis Valtervitenheims bija partijas saraksta līderis Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās pērnajā vasarā. Valtervitenheims vada arī Latviešu Katoļu Studentu un Akadēmiķu Apvienība “Dzintars”. Arī šī apvienība ir parakstījusi atbalstu Satversmes grozījumiem.  

Kristiešu vadībā

Parakstītāju vidū ir daudz biedrību, kas šķietami nav saistītas ar tā sauktajām tradicionālajām vērtībām. Tās ikdienā nodarbojas ar labdarību, palīdz riska grupām un rīko jauniešu nometnes. Taču parakstījušās tās visdrīzāk tāpēc, ka vadībā ir mācītāji un dažādu kristīgo konfesiju pārstāvji. 

Viena no tādām ir biedrība Karostas mantojums, kas, kā paši norāda, “aizstāv sociāli mazaizsargāto, sociālās atstumtības riskam pakļauto, krīzes situācijās nonākušo personu tiesības un vērša pret viņu diskrimināciju”. Karostas mantojums vada baptistu sludinātājs Mārcis Dejus. 

Starp parakstītājiem ir arī nodibinājums Daudzfunkcionālais centrs ģimenei, jaunatnei, sabiedrībai “Spēkuguns”, kura mērķi ir jauniešu iesaistīšana brīvprātīgajā darbā, nometņu organizēšana u.c. Jāpiemin, ka 2008. gadā viena no nodibinājuma valdes loceklēm Sanda Lāsma Belova parakstījusi pretēja rakstura memorandu – Sabiedrības integrācijas fonda izplatīto “Labas gribas memorandu” par vienotas un tolerantas sabiedrības veidošanu. Belova ir arī viena no autorēm kristiešu portālā tuvumā.lv. Savukārt otra nodibinājuma valdes locekle Jekaterina Pūrīte savulaik Saeimas vēlēšanās kandidējusi no Aināra Šlesera partijas Vienoti Latvijai

“Esam kristīgi cilvēki,” saka fonda Celies valdes priekšsēdētāja Ieva Dadona. Viņas vadītā biedrība palīdzot integrēties sabiedrībā cilvēkiem no nelabvēlīgas sociālās vides. Starp fonda atbalstītājiem ir ne tikai citas kristīgās organizācijas, kā, piemēram, Kalna svētību kopiena “Brukna”, bet arī Latvijas valsts meži. “Mums pašiem un brīvprātīgo darbībai pamats ir Bībele un tas, kas ir rakstīts Bībelē. Līdz ar to mēs iestājamies par dabisku ģimeni un vēlamies to nostiprināt,” Dadona skaidro. 

Autosportisti, zintnieki un citi

Definēt pareizo ģimeni vēlas arī biedrība RMC Racing team, kas apvieno auto un autosporta entuziastus. Autosportisti gan nevēlējās atbildēt, kādēļ parakstījušies.

Parakstītāju vidū ir arī sieviešu klubiņš Veiksme no Dagdas. Klubiņa biedres galvenokārt nodarbojas ar rokdarbiem un vēstures materiālu vākšanu. Ar Lauku atbalsta dienesta programmu Konstantinovas pagastā izveidojušas rokdarbu nodarbību saietu vietas un novadpētniecības istabu. Klubiņa vadītāja Lūcija Nikitina sociālajos tīklos pamanīja parakstu vākšanu un nolēma pievienoties. “Man ir trīs bērni un seši mazbērni. Es gribu tikai to, lai turpinās mūsu tradīcijas un vērtības caur mūsu bērniem,” Nikitina skaidro. Jāpiemin, ka cita Veiksme pārstāve savulaik apsūdzēta vardarbībā pret vietējās speciālās internātskolas bērniem. Krāslavas rajona tiesa pedagoģi sodīja ar 150 stundām piespiedu darba un aizliegumu vienu gadu strādāt par skolotāju.

Atbalstu izteicis arī sporta klubs Ziemeļpols, kas popularizē kalnu slēpošanu. Par iespēju parakstīties kluba pārstāve Gunta Gasūna uzzinājusi sociālajos tīklos. “Tad jau mēs drīz mīlēsim suņus un nezin ko vēl. Ģimene ir tur, kur bērni dzimst. No kā dzimst? No vīrieša un sievietes,” viņa skaidro Re:Baltica

“Dabiskās ģimenes aizsardzība” svarīga bijusi arī biedrībai Jūrmalas attīstībai un vides aizsardzībai. Tās vadītājs Jānis Vilnītis stāsta, ka neesot pret homoseksuāliem cilvēkiem, viņam esot pat vairāki draugi un paziņas. Taču gan viņš pats, gan viņa homoseksuālie draugi, uz kuriem Vilnītis atsaucas, nevēloties “jaukt jēdzienus.” “Viena daļa liberālās pasaules stāsta “šausmas, “šausmas, kā mēs viņus apspiežam”, bet mani paziņas ir izbrīnīti par šo, un viņi savas juridiskās problēmas ir atrisinājuši jau ar esošajām iespējām. Arī viņi uzskata, ka latviskās dzīvesziņas vērtības nevajadzētu jaukt kopā ar to visu,” uzsver Vilnītis.

Parakstījies arī Latviešu Kultūras fonds Īrijā. Pēc fonda Facebook lapas redzams, ka tas pārsvarā rīko dažādus tematiskos vakarus un kopīgus pasākumus īru salā dzīvojošajiem latviešiem. Nodrošina arī mobilo bibliotēku. Kas mudinājis fondu pievienoties Satversmes grozījumu atbalstītājiem, Re:Baltica neizdevās uzzināt, jo tā pārstāvji uz jautājumiem neatbildēja. 

Savukārt zintnieks Voldis Prancāns, sašutis par Satversmes tiesas lēmumu piešķirt tēviem domāto bērna kopšanas atvaļinājumu arī viendzimuma ģimenei, arī nolēma parakstīties savas biedrības Viedums vārdā. Prancāns sarunā ar Re:Baltica izsmeļoši stāsta, pie kādām netiklībām var novest minētais spriedums, tāpēc par svarīgu uzdevumu uzskata sargāt ģimenes jēdzienu. “Ja viņi [Satversmes tiesa] grib savu reputāciju uzlabot, viņiem [Sanita] Osipova jādabū malā, jāatvainojas latviešu tautai un jāatceļ savs lēmums,” uzskata Prancāns.

Jāpiebilst, ka Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova bija viena no diviem tiesnešiem, kura spriedumam pievienoja atsevišķās domas, uzskatot, ka jautājums par viendzimuma pāru aizsardzību vispirms ir jāatrisina parlamentam.

*Rakstā 22. janvārī labota informācija, norādot, ka Agris Purviņš ir bijušais NA biedrs un biedrība “Suverēna vara” dibināta augustā.


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai veiktu ziedojumu, aplikācijas ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu logo un sekojiet tālākām norādēm.