Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vairāk nekā 500 cilvēki dalījušies ar Facebook ierakstu, kurā nepatiesi apgalvots, ka skolās bērnus baros, sildot ēdienu mikroviļņu krāsnī klasēs. Tā esot paziņojusi izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. 

Facebook lietotājs Valentīns Jeremejevs, kurš regulāri izplata nepatiesu informāciju, raksta:

“Tikko Šuplinska pasludināja, ka skolas nevar nodrošināt siltus ēdienus, tāpēc jālieto mikroviļnu krāsnis klasēs. Dalies!”

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) atbilde liecina, ka tā nav tiesa. Nesen saistībā ar Covid-19 veikti grozījumi noteikumos par uztura normām izglītības iestādēs. Lai vieglāk ievērotu epidemioloģiskās drošības prasības, turpmāk izglītības iestādes pusdienās varēs nodrošināt vienu ēdienu, nevis divus. Proti, šobrīd ēdienkartē jāiekļauj pamatēdiens un zupa vai pamatēdiens un deserts, vai zupa un deserts. Tagad bērniem varēs piedāvāt tikai pamatēdienu, bet jāpārliecinās, ka tiks nodrošinātas noteiktās uzturvielu un enerģētiskās vērtības normas. Tā Veselības ministrija cer palīdzēt skolām nodrošināties pret drūzmēšanos ēdnīcās. Ja skolā ir tāda iespēja, varēs turpināt nodrošināt arī vairākus ēdienus.

IZM piebilst, ka “kādā kontekstā tiek minētas mikroviļņu krāsnis– to gan tikai pats ieraksta autors var komentēt”. Saistībā ar mikroviļņu krāsns izmantošanu izmaiņas nav plānotas, un šāds ministres izteikums medijos nav atrodams. Tādēļ Re:Check ar lūgumu ierakstu komentēt vērsās arī pie Jeremejeva, taču viņš atbildi nesniedza. 

Kādā citā ierakstā Facebook viņš minēja, ka izteikums balstījies uz “radinieku bērnu vecāku sapulces rezultātiem”. Tāpat viņš sola boikotēt mikroviļņu krāsnī sildītu pārtiku skolās. Pēc citiem Jeremejeva ierakstiem noprotams, ka viņš raizējas par to, vai mikroviļņu krāsnis atstāj negatīvu iespaidu uz veselību. Pasaules veselības organizācija gan norāda, ka, ja krāsni lieto saskaņā ar lietošanas instrukciju, tās lietot ir droši.

Secinājums: Nav tiesa, ka skolēnu ēdināšanai izmantos mikroviļņu krāsnis. Nav notikušas šādas izmaiņas normatīvajos aktos, un ierakstā pieminētais it kā izglītības un zinātnes ministres izteikums medijos nav atrodams.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.