
Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Latvija pirmajā vietā sociālajos medijos publicējusi video ar partijas līderi un Rīgas mēra kandidātu Aināru Šleseru, kurš stāsta par slēgto informācijas centru Rīgas Centrāltirgū. Tas nestrādā jau vairākus gadus. Šlesers apgalvo, ka centru uzbūvējis bijušais Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (Progresīvie), un sauc to par “Staķa pieminekli”. Tā nav taisnība, jo centru atklāja gadu, pirms Staķis stājās mēra amatā.
Šlesers stāsta:
“Mēs ar [LPV Saeimas deputātu Edmundu] Zivtiņu atnācām uz tirgu iegūt informāciju. Staķis ir uzbūvējis šo būdu. Šodien ir kas? Svētdiena? Sestdiena. No desmitiem līdz sešpadsmitiem. Pulkstenis ir bez piecpadsmit trīs, nestrādā. Realitāte ir tāda, ka centrs vispār nestrādā. Paklausies, man liekas, ka vajadzētu Staķi atvilkt no Briseles un iebāzt šajā būdā, lai viņš te sēž. Tā ir Staķa būda, Staķa piemineklis.”
Šlesers maldina. Ziņu arhīvi liecina, ka informācijas centrs bija “tapšanas stadijā” jau 2017. gadā. Tolaik Rīgas domes priekšsēdētājs bija partijas Saskaņa līderis Nils Ušakovs. NRA toreiz rakstīja, ka informācijas centrā “apmeklētāji varēs uzzināt visu par un ap tirgu, kā arī citām Rīgas ievērojamākajām vietām”.
Centru atklāja 2019. gada rudenī, Re:Check rakstiski informēja pašvaldības uzņēmuma Rīgas nami pārstāve Dace Preisa. Arī par to rakstīja NRA. Tolaik domi vadīja Oļegs Burovs no Gods kalpot Rīgai. Staķis mēra amatā stājās gadu vēlāk – 2020. gada oktobrī.
Covid pandēmijas laikā centru slēdza, skaidro Preisa. Pēc pandēmijas tas darbību neatsāka, un patlaban Rīgas nami spriež, kā turpmāk izmantot centra telpas.
Uz Re:Check īsziņā sūtīto jautājumu un telefona zvaniem Šlesers neabildēja.
Secinājums: Rīgas centrāltirgus informācijas centru ieplānoja un atklāja, pirms pilsētas mēra amatā stājās Mārtiņš Staķis. To sāka plānot laikā, kad Rīgas mērs bija Nils Ušakovs (Saskaņa), bet atvēra, kad Rīgu vadīja Oļegs Burovs (Gods kalpot Rīgai).
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
