Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Pirms Ziemassvētkiem bijušais bokseris Mairis Briedis sociālajos medijos publicēja video, kurā redzams lidojam gandrīz tukšā lidmašīnā. Viņš stāsta, ka lido no Ēģiptes, un pauž nožēlu, ka uz Rīgu dodas tik maz cilvēku. Taču Briedis maldina, jo video nav redzams pasažieru reiss, Rīgā ielidojušo skaits ir aptuveni tāds pats kā pirms pandēmijas un pasažieru reisi ir aizpildīti par 80%. Arī no Ēģiptes lidmašīnas nav tukšas.
Kopā Brieža video dažādās platformās skatīts vairāk nekā 400 tūkstošu reižu. Bijušais bokseris video piesaka šādi:
“Šodien es lidoju no Ēģiptes mājās uz Latviju. Pirmo reizi dzīvē es biju viens lielā Boeing lidmašīnā. No vienas puses, tam bija savs pluss: varēja ērti izstiepties uz trim sēdvietām un izbaudīt komfortu. Bet no otras puses, šī tukšuma sajūta apkārt rada skumjas. Skumji apzināties, ka uz Latviju tik maz cilvēku lido.”
Video redzams Ukrainas aviokompānijas SkyUp! lidojums no Šarmelšeihas Ēģiptē uz Rīgu 21. decembrī. Civilās aviācijas aģentūras operatīvo situāciju vadītājs Aivis Vincevs sarunā ar Re:Check skaidroja, ka brīvdienās pirms Ziemassvētkiem un Jaunā gada attiecīgajai aviokompānijai bija izpārdoti papildu reisi uz Ēģipti. Lai tos izpildītu, aviokompānijai bija uz Latviju jānogādā lidmašīnas. Viens šāds lidojums redzams video. Tātad tas bija tehniskais reiss. Proti, tajā nebija paredzēts pārvadāt pasažierus, taču kādu iemeslu dēļ pēdējā brīdī pieņemts lēmums lidmašīnā pāris tomēr uzņemt. Vincevs norāda, ka šādus lidojumus aviokompānijas mēdz piedāvāt tikai vienai tūrisma kompānijai, kura lidmašīnā var izvietot savus klientus.
Lidsabiedrības SkyUp! pārstāve Anastasija Arnova Re:Check apstiprināja, ka šo lidojumu bija pasūtījusi tūrisma kompānija, lai vēlāk ar šo lidmašīnu vestu tūristus uz Ēģipti, un biļetes uz to nopirkt nevarēja. “Visi turpmākie lidojumi šajā maršrutā bija pilni,” teikts viņas atbildē. *
Centrālās statistikas pārvaldes datos redzams, ka pērn pirmajos 11 mēnešos Rīgas lidostā ielidoja vairāk nekā 3,2 miljoni pasažieru, un šajā ziņā lidosta tuvojas pirmspandēmijas rādītājiem. *
Rīgas lidostas komunikācijas projektu vadītāja Ilze Salna Re:Check norāda, ka pasažieru reisu vidējais aizpildījums lidojumos uz Rīgas lidostu un no tās ir aptuveni 80 procenti. Nav arī tiesa, ka tukši ir pasažieru reisi no Ēģiptes. Piemēram, dienu pēc Brieža lidojuma 22. decembrī Rīgas lidostā no šīs valsts ielidoja četri pasažieru reisi, kuros bija no 146 līdz 214 pasažieriem.
Re:Check centās sazināties ar Briedi Facebook Messenger, bet atbildi uz jautājumiem nesaņēma. Oktobrī bijušais bokseris publicēja līdzīgu video. Tajā viņš staigāja pa tukšu būvniecības veikalu un nepamatoti stāstīja, ka Latvijā apstājusies celtniecība. Par to Re:Check rakstīja šeit.
Secinājums: Pērn Rīgas lidostā ielidojušo pasažieru skaits ir līdzīgs kā pirms Covid pandēmijas. Lidmašīnas no Rīgas lidostas un uz to ir vidēji par 80% pilnas. Brieža video redzamā lidmašīna ir tukša, jo čarterkompānija ar to veica tehnisko lidojumu – nogādāja lidmašīnu Rīgā. Ar tiem parasti pasažierus nepārvadā.
* 03.01.2025 raksts papildināts ar SkyUp! atbildi.
* 06.01.2025 labots Rīgas lidostā 2024. gada 11 mēnešos ielidojušo pasažieru skaits.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.