Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajos medijos tiek izplatīti meli, ka no šā mācību gada Lietuvas skolās būs obligātas LGBT stundas un bērnus jau bērnudārza vecumā mācīšot masturbēt. Tas ir pilnīgs izdomājums. Latvijā šos melus mēģināts saistīt ar iespējamo Stambulas konvencijas ratifikāciju, taču arī ar to saistītie apgalvojumi neatbilst patiesībai.   

Lietuvā augusta beigās izplatīta informācija, ka jaunajā dzīves prasmju mācību priekšmetā Lietuvas skolās skolēniem būs LGBT (saīsinājums no vārdiem lesbietes, geji, biseksuāļi un transpersonas) stundas. 

“Ja stundu neapmeklē, skolēnu atstāj uz otru gadu,” 

teikts krievu valodā publicētajā ierakstā, kas tagad pārpublicēts un izpelnījies popularitāti arī Latvijā. Tajā piebilsts, ka “nav aiz kalniem arī dzimuma maiņa, viss kā Eiropā” un “galvenais, jau no dārziņa mācīs bērnus mast…ijā”.

Kā pierādījums tiek pasniegts kāds it kā oficiāls dokuments lietuviešu valodā; tajā runāts par mācību priekšmetu “dzīves prasmes” un tur apgūstamo vielu. Taču, kā uzsver Lietuvas Izglītības, zinātnes un sporta ministrija (šeit), tas nav ministrijas dokuments (par ko liecina kaut vai dokumenta noformējums) un tas neatspoguļo plānoto saturu Lietuvas mācību iestādēs. Lietuvas sākumskolās apgūstamo “dzīves prasmju” satura apraksts un sasniedzamie mērķi atrodami šeit. Re:Check šajā aprakstā neatrada neko no tā, par ko ceļ paniku maldinošo ierakstu izplatītāji. Tur teikts, ka “dzīves prasmju” mērķis ir attīstīt iemaņas un sniegt zināšanas, lai jaunieši varētu patstāvīgi lemt par savu nākotni, pieņemt ar karjeru un personīgo dzīvi saistītus lēmumus, noteikt mērķus un tos sasniegt. Līdzās citiem jautājumu lokiem skolā plānots runāt par veselīgu dzīvesveidu, higiēnu un izmaiņām pubertātes laikā, vardarbības – tostarp seksuālās – atpazīšanu, taču macību satura aprakstā nav runas par LGBT, masturbāciju vai dzimuma maiņu. 

Lietuviešu jurists un pubicists Ramūns Aušrots savā Facebook profilā skaidro, ka teksts, kas iztulkots lietuviski un maldinoši tiek pasniegts kā ministrijas dokuments, patiesībā ņemts no Pasaules Veselības organizācijas (PVO) seksuālās izglītības vadlīnijām. Šīs vadlīnijas nav saistošas Lietuvas izglītības sistēmai un nav tajā iekļautas. Tāpat viņš uzsver, ka “dzīves prasmes” Lietuvas skolās nav paredzēts kā atsevišķs priekšmets, bet gan citos priekšmetos integrēta mācību viela. Ar atsauci uz Aušrotu to raksta arī Lietuvas faktu pārbaudītāji no Delfi.lt.

Kontekstam būtiski, ka arī PVO neiesaka mācīt bērniem masturbēt. Šāda maldinoša informācija bieži izplatīta par PVO seksuālās izglītības vadlīnijām, kas tika publicētas 2010. gadā. Tajās bija norādīts, ka pedagogi var ar bērniem viņu vecumam piemērotā veidā runāt par masturbēšanu jeb ķermeņa aizskaršanu nolūkā gūt labsajūtu. Taču tā ir bērnu maturbēšanas atzīšana un informēšana, nevis ieteikums to darīt. To vēl nesen atkārtoti uzsvērusi arī pati PVO. Par to iepriekš rakstījuši īru faktu pārbaudītāji no medija The Journal un Nīderlandes žurnālisti no NieuwsCheckers.

Latvijā nepatiesā informācija ar it kā Lietuvas ieceri mācīt LGBT stundas papildināta ar piebildi par topošās valdības koalīciju un iespēju, ka tā virzīs ratificēšanai Stambulas konvenciju. Ieraksta autors stāsta, ka potenciālie koalīcijas partneri “savās skolās paši mācīs LGDB mācību par pirmo un otro vecāku, kā arī masturbāciju”. Taču Stambulas konvencija,  kas ar likumu uzlabošanu un dažādiem praktiskiem pasākumiem paredz mazināt vardarbību pret sievietēm un ģimenē, neko tādu neietver. Par maldiem, kas izplatīti saistībā ar konvenciju, Re:Check rakstījis vairākkārt, piemēram, šeit, šeit un šeit

Lietuvas sabiedriskie mediji ziņo, ka jaunā izglītības satura dēļ tā veidotāji saskaras arī ar konservatīvi noskaņotu un “dabiskās ģimenes” aizstāvošu organizāciju uzbrukumiem. Tās satura veidotājus apsūdz iecerē skolās mācīt “genderisma ideoloģiju”, un kā arguments maldinoši izmantots kāds mācību līdzeklis. Atšķirībā no šo organizāciju pārstāvju paustā, tas gan paredzēts tikai pašiem skolotājiem.

Secinājums: Lietuvas skolās nav paredzēts obligātā kārtā mācīt “LGBT stundas” un sodīt par to neapmeklēšanu. Dokuments, kas tiek pasniegts kā Lietuvas ministrijas veidots, nav īsts.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.