Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Facebook gandrīz 6000 cilvēku dalījušies ar video, kurā bijušais diplomāts Rūdolfs Brēmanis stāsta par kādu informatīvu semināru mediķiem un biedē ar piespiedu vakcināciju. Šādai panikai nav nekāda pamata. Slimības izplatība ir zema, jaunu draudu pašlaik nav, un nekādi ierobežojumi, kas ļautu runāt par “piespiedu vakcināciju”, līdz ar to pašlaik netiek plānoti.

Ko un kam mācīja kursos?

Video autors stāsta par divu dienu apmācībām, kas notikušas augusta beigās, un saka:

“Ģimenes ārstiem jauna propaganda.” 

Runa ir par Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīkotu mācību semināru. Tā temati bija “Saziņa ar pacientiem par vakcināciju pret Covid-19” un “Saziņa ar veselības aprūpes darbiniekiem par vakcināciju pret Covid-19”. Apmācību moduļus izstrādājis Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālais birojs. Kā Re:Check skaidroja SPKC pārstāve Ilze Arāja, tā mērķis bija atbalstīt veselības aprūpes darbiniekus Covid-19 vakcinācijas laikā. Tajā skaitā uzlabot viņu prasmes apspriest ar pacientiem interesējošos vakcinācijas jautājumus un vairot pārliecību par vakcināciju, balstoties uz ticamiem informācijas avotiem un zinātniskajiem faktiem. Tāpat semināra mērķis bijis palīdzēt veselības aprūpes iestāžu pārstāvjiem tālāk apmācīt citus veselības aprūpes speciālistus un kolēģus, kuri saskaras ar pacientiem, lai palielinātu vakcinācijas uzticēšanos un mudinātu pacientus veikt vakcināciju.  

Veselības ministrija informē, ka seminārā Rīgā kopumā piedalījās 34 dalībnieki, no kuriem 10 dalībnieki bija no ārstniecības iestādēm. Jānorāda, ka Latvijā kopumā praktizē vairāk nekā 1400 ģimenes ārstu. 

Vai gaidāma piespiedu vakcinācija?

Brēmanis stāsta, ka vakcināciju uzspiež, un turpina:

“Un tur uz 60 lapu prezentācijas tika parādīts, kā ārstiem vajadzēs apstrādāt savus pacientus, lai gatavotu piespiedu vakcinēšanai.” 

Pirmkārt, viņa minētajā semināra prezentācijā (šeit) nav ne vārda par piespiedu vakcināciju vai kādiem ierobežojumiem, kas nevakcinētus cilvēkus motivētu vakcinēties. 

Otrkārt, epidemioloģiskā situācija Latvijā ne tuvu nav tāda, ka ļaudis ar kādiem ierobežojumiem vai citiem instrumentiem būtu “jāspiež” vakcinēties. To Re:Check apliecina arī SPKC un VM.

Kā norādīja SPKC pārstāve Arāja, šobrīd Latvijā epidemioloģiskā situācija ar Covid-19 ir labvēlīga un inficēšanās risks ir relatīvi zems. Par to liecina gan SARS-CoV-2 vīrusa daudzuma notekūdeņos monitoringa rezultāti (sīkāk šeit, gan Covid-19 pacientu skaits stacionāros (12-15 pacienti nedēļā).  Vasaras mēnešos centrs esot saņēmis informāciju vidēji par vienu mirušu Covid-19 pacientu nedēļā (kontekstam jāatgādina, ka slimības izplatības smagākajos periodos bija vairāki desmiti mirušo vienas diennakts laikā).  Augusta pēdējā nedēļā pacientu skaits stacionāros ir pieaudzis divas reizes un, kā norāda SPKC, saistībā ar skolēnu un klātienē strādājošo ilgāka laika pavadīšanu vienkopus telpās kā ik gadu arī turpmāk paredzams augšējo elpceļu infekciju izplatības sezonālais pieaugums. Taču pašreizējie dati par cirkulējošiem SARS-CoV-2 vīrusa variantiem neliecinot, ka epidemioloģiskā situācija būs tik smaga, ka būtu nepieciešami papildu drošības pasākumi. Pasliktinoties epidemioloģiskajai situācijai, ir apsverama individuāla aizsardzība pret Covid-19, lietojot aizsargmaskas sabiedriskajās vietās iekštelpās, īpaši senioriem, cilvēkiem ar hroniskajām slimībām, grūtniecēm. Taču SPKC norāda, ka, visticamāk, šajā epidēmiskajā sezonā tas būs brīvprātīgs pasākums kā pagājušā pavasarī.

SPKC skaidro, ka rudenī riska grupām tiks piedāvāta valsts apmaksāta vakcinācija gan pret Covid-19, gan pret gripu. “Vadoties no pierādījumos balstītas informācijas, šobrīd netiek rekomendēta pilnīgi visas sabiedrības vakcinācija, bet lielākais akcents tiek likts tieši uz riska grupām,” norāda VM.

Kontekstam jāatgādina, ka Covid-19 pandēmijas laikā vakcinētie cilvēki slimoja vieglāk un viņu vidū bija mazāk nāves gadījumu. Par to Re:Check, pamatojoties uz datiem, ir rakstījis vairākkārt. Nav arī nekāda pamata runāt par “plāndēmiju”. Covid-19 ir reāla slimība, kas pasaulē paņēmusi ap 15 miljoniem cilvēku dzīvību. Latvijā ar Covid-19 miruši vairāki tūkstoši cilvēku, būtiski palielinot kopējos mirstības rādītājus.

Secinājums: Ģimenes ārsti seminārā netika gatavoti “piespiedu vakcinācijai”. Pašlaik epidemioloģiskā situācija nav un arī netiek prognozēta tik smaga, ka būtu nepieciešami ierobežojumi vai citi pasākumi, kurus kaut kādā mērā varētu uzskatīt par “piespiedu vakcināciju”. Par drošības pasākumiem var tikt lemts, mainoties epidemioloģiskajai situācijai, taču pašlaik prognozes neliecina, ka tādi būs vajadzīgi, norāda atbildīgās iestādes. Veselības ministrija informē, ka, vadoties no pierādījumos balstītas informācijas, šobrīd netiek rekomendēta pilnīgi visas sabiedrības vakcinācija, bet lielākais akcents tiek likts uz riska grupām.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.