Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Facebook atkārtoti uzpeldējis video par 5G, kurā samontēti vairāku citu maldinošu video fragmenti. Tajā stāstīts, ka mobilo sakaru tīkla 5G starojums cilvēku izcep kā mikroviļņu krāsnī, tas izraisa Covid un nogalina putnus. Šie apgalvojumi nav patiesi.

Ņujorkas ārsts nav teicis, ka 5G izraisa Covid

Video autors stāsta, ka Covid patiesais cēlonis esot 5G tehnoloģijās izmantotais starojums:

“Ņujorkas ārsts Kamerons Kails Saidels ierakstīja vēsti. “Es vēl nekad neesmu redzējis neko līdzīgu tam, kas ir cilvēku plaušās, kas it kā inficējušies. Viņu ķermeņi izskatās tā, it kā viņi būtu lidojuši 10 000 kilometru augstumā un tad notikusi salona dehermetizācija. Un viņu plaušas nomira no nepietiekama skābekļa. Tā tiešām nav infekciju slimība.” Ārsts teica, ka Covid slimnieki bija apstaroti ar 5G.”

Ārsts Saidels to nav teicis. Video autors manipulē ar video, runājot tam pa virsu krievu valodā, kamēr pašu ārstu gandrīz vispār nav iespējams dzirdēt. Re:Check atrada oriģinālo Saidela video, kas publicēts 2020. gadā. Tajā Saidels neko nesaka par 5G un neapšauba koronavīrusa SARS-CoV-2 eksistenci. Patiesībā viņš video runā par slimības izpausmi. Viņš stāsta, ka, iespējams, citiem ārstiem nav taisnība – Covid-19 nesot līdzīgs plaušu karsonim, bet augstkalnu plaušu tūskai. Saidela spriedumus kritizēja vairāki plaušu ārsti.

Covid-19 saistība ar 5G ir ļoti populārā sazvērestības teorija, par ko Re:Check rakstījis iepriekš (šeit un šeit).

Kas zināms par 5G ietekmi uz veselību?

Video redzams kāds Eiropā pazīstams alternatīvās medicīnas praktizētājs, kurš stāsta:

“5G nolobīs jūsu DNS un šūnu “ādu”. Esmu pārliecināts, ka, tiklīdz viņi ieslēgs 5G apstarošanu, miljoniem cilvēku pāris minūtēs nokritīs, 100 000 putni būs nokrituši no debesīm, kur viņi testēja 5G. Anglijā bērni asiņoja no deguna un ausīm. Tie ir fakti.”

Savukārt kāda sieviete lēš:

“Pati 4G paaudze jau ir ārkārtīgi kaitīga. Es zinu, ko tā dara ar organismu. Esmu redzējusi tā sekas milzīgā daudzumā cilvēku visā pasaulē. (..) 3:11 5G starojuma frekvence ir daudz jaudīgāka. Mēs nevaram sevi no tās pasargāt.”

Daudzās valstīs, tajā skaitā Eiropā, jau ir ieviestas 5G tehnoloģijas. Statistikas portāls Statista norāda, ka visvairāk 5G tīkla abonementu ir Ķīnā, Dienvidkorejā un Japānā. Ne šajās valstīs, ne citur tāpēc nav sākušās masveida nāves.

Elektromagnētiskais starojums, ko izmanto mobilajās tehnoloģijās, tai skaitā 4G un 5G, ir tā sauktajā radio frekvenču (RF) joslā, kas ir no pāris simtiem megahercu līdz vairākiem gigaherciem. Pētījumi norāda, ka īstermiņā RF joslas starojums neietekmē veselību, piemēram, smadzeņu aktivitāti, miegu, kognitīvās spējas, sirdsdarbību vai asinsspiedienu. Risks starojuma iespaidā apdedzināties vai pārkāst arī nepastāv, ja ievēro, piemēram, Latvijas Ministru kabineta noteikumos pieļaujamos starojuma parametrus vai starptautisku organizāciju rekomendācijas. RF joslas starojuma ilgtermiņa ietekme patlaban nav skaidra; zinātniskā literatūra sniedz nepilnīgus un strīdīgus rezultātus. Piemēram, 2021. gada Eiropas Parlamenta Izpētes dienesta (EPID) ziņojumā par 5G ietekmi uz veselību norādīti pētījumi, kas gan atrod, gan neatrod RF starojuma saistību ar vēzi vai neauglību. Plašāk par RF starojuma, tostarp 5G, ietekmi uz veselību Re:Check rakstīja šeit.

Akadēmiskās literatūras meklēšanas rīkā Google Scholar atrodami vairāki pētījumi par elektromagnētiskā starojuma ietekmi uz putnu veselību un uzvedību. Taču Re:Check neizdevās atrast pierādījumus, ka straujās masveida putnu nāvēs vainojams 5G vai cita veida elektromagnētiskais starojums.

Ziņās vairākkārt aprakstīti gadījumi, kad masveidā miruši putni. Taču nāvju iemesls visdrīzāk nav bijis elektromagnētiskais starojums. Piemēram, pagājušā gada sākuma Meksikā pēkšņi uz zemes nokrita 255 melnie strazdi. Tolaik ekologs Ričards Broutons ziņu vietnei The Guardian stāstīja, ka atgadījumu varētu izskaidrot ar paniku, kas radusies, putniem bēgot no plēsēja. Proti, augstāk lidojošie putni bēgot nejauši iedzinuši zemākos ēkās vai zemē. Savukārt Hārvarda Universitātes avīzē ornitologs Skots Edvards skaidroja, ka šajā gadījumā, iespējams, vainojama melno strazdu bara dinamika. Šie putni, lidojot barā, paļaujas cits uz citu, un tādēļ pat viena putna kļūda var aizsākt kaskādi, kuras rezultāta mirst simtiem dzīvnieku. Dažkārt šādi apgalvojumi izskan par putnu nāvēm vietās, kur 5G nav ieviests un netiek testēts. Tāds ir, piemēram, atgadījums Nīderlandē, kur kādā parkā atrada 300 mirušus strazdus.

Vai 5G starojums pielīdzināms mikroviļņu krāsnij?

Video autors lēš, ka atrasties 5G elektromagnētiskajā starojumā ir tāpat, kā nonākt mikroviļņu krāsnī:

“5G var apstarot visu dzīvo ar 60 gigahercu frekvenci. (..) 60 gigahercu frekvence izsauc ātru skābekļa molekulas elektronu griešanos. Tieši šī frekvence neiedarbojas tik stipri ne uz ko citu, kā uz skābekļa molekulām. Pēc tāda paša principa darbojas mikroviļņu krāsns – 2.4 gigahercu frekvence iedarbojas uz ūdens molekulām un izsauc griešanos. Mazo ūdens molekulu griešanās enerģija palīdz uzsildīt pārējās ēdiena daļas. Tātad cilvēks burtiski dzīvs nokļūst mikroviļņu krāsnī.”

5G un citās mobilo sakaru tehnoloģijās izmanto radioviļņus – noteiktu frekvenču elektromagnētisko starojumu, ar kura palīdzību mobilo sakaru bāzes stacijas var sazināties, piemēram, ar mobilajiem telefoniem.

Elektromagnētisko starojumu izmanto arī mikroviļņu krāsnīs, taču to salīdzinājums ar 5G ir maldinošs, jo ievērojami atšķiras starojuma jauda un intensitāte. Ziemeļarizonas Universitātes informatīvajos materiālos norādīts, ka vidējai mikroviļņu krāsnij, kas darbojas ar 1000 vatu jaudu, starojuma elektriskā lauka intensitāte ir aptuveni 2000 volti uz metru (V/m). Savukārt 5G tehnoloģijās izmantotajam starojumam šis rādītājs ir simtiem vai tūkstošiem reižu mazāks; pētījumi ar dažādām 5G starojuma frekvencēm norāda, ka elektriskā lauka intensitāte 5G torņu tuvumā un apkārtnē ir 0,4–5 V/m. Turklāt mikroviļņu krāsnīs elektromagnētiskie viļņi, kas nesasniedz ēdienu, atstarojas no virsmām un tādēļ nevis izklīst, bet, iespējams, tomēr nonāk ar to saskarē. 

5G mobilajās tehnoloģijās izmanto elektromagnētisko starojumu, kura frekvences mēdz būt no 0,6 līdz teju 100 gigaherciem (GHz). Video autors īpaši izceļ elektromagnētisko starojumu, kura frekvence ir 60 GHz. Skābekļa molekulas labi absorbē šo starojumu, taču nav pamata domāt, ka tāpēc tas kaitē cilvēku veselībai. Austrālijas Radiācijas aizsardzības un kodoldrošības aģentūra (ARPANSA), atbildot uz jautājumu par šīs frekvences ietekmi uz veselību, norāda, ka patlaban telekomunikācijās izmantotās frekvences un starojuma jauda neietekmē skābekļa ķīmiski reaktīvās īpašības un līdz ar to arī veselību.

Secinājums: Ņujorkas ārsts Kamerons Kails Saidels nav teicis, ka 5G izraisa Covid; šādam apgalvojumam nav nekādu pierādījumu. 4G un 5G starojuma ietekme uz ilgtermiņa veselību patlaban nav skaidra, jo zinātniskā literatūra ir nepilnīga vai pretrunīga. Elektromagnētiskais starojums, ko izmanto mikroviļņu krāsnīs, ir ar daudz lielāku elektromagnētiskā lauka jaudu un intensitāti nekā tas, ko izmanto telekomunikācijās. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.