Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vairāki simti sociālā medija Facebook lietotāji dalās ar ierakstu, kura autors pauž, ka pēdējo mēnešu laikā Latvijā cilvēki un it īpaši ārsti it kā mirst biežāk nekā parasti. Ieraksta autora minētais nāvju iemesls ir vakcinācija pret Covid-19. Statistika liecina, ka viņam nav taisnība.

Šā ieraksta autors stāsta:

“Nekad iepriekš sociālajos tīklos nemanīju tik biežas sēru vēstis. Pēdējos mēnešos tās, šķiet, pieaug aritmētiskā progresijā (..) No pazīstamiem, kuru dvēseles pametušas ķermeni pēdējo mēnešu laikā, šķiet, visi bija sadūrušies pēc “valdības” rīkojuma.”

Turklāt kāds vārdā neminēts holistiskās jeb alternatīvās medicīnas ārsts ieraksta autoram esot stāstījis, ka īpaši cieš mediķi, kam vieniem no pirmajiem deva iespēju potēties pret Covid-19:

“Starp mediķiem arī ir netipiski daudz kritušo tieši šogad.”

Ieraksta autoram nav taisnība par to, ka pēdējos mēnešos mirst vairāk cilvēku. Pēc Veselības statistikas datubāzes (VSD) jaunākajiem datiem var redzēt, ka kopš 2021. gada novembra nāvju skaits proporcionāli iedzīvotāju skaitam ir pakāpeniski samazinājies.

Avots: Veselības statistikas datubāze

Turklāt vakcinētie cilvēki pēdējā pusotra gada laikā miruši retāk nekā nevakcinētie.

Avots: Veselības statistikas datubāze

Tāda pati tendence novērojama to nāvju statistikā, kuru iemesls ir Covid-19 vai ar tā pārslimošanu saistītās komplikācijas.

Avots: Veselības statistikas datubāze

Re:Check vērsās Veselības inspekcijā, kas uztur Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistru. Veselības inspekcijas pārstāve Iveta Balode skaidro, ka ārstu nāvju skaits šogad nav būtiski palielinājies. Līdz šā gada 1. jūlijam miruši 26 ārsti, savukārt 2021. gadā šajā pašā laika posmā mira 24.

Vai Covid-19 potes ir saistītas ar nāves gadījumiem?

Covid-19 vakcīnām blaknes parasti ir vieglas un ilgst vien paris dienas. Latvijas Zāļu valsts aģentūra un neatkarīgi pētījumi norāda, ka biežākās blakus parādības ir sāpes vai pietūkums injekcijas vietā, galvassāpes, muskuļu sāpes, drebuļi un drudzis. Cilvēki mēdz saskarties arī ar smagākām blaknēm, bet tās ir ļoti retas. Latvijā līdz šim konstatēts tikai viens nāves gadījums, kas ir ticami saistāms ar Covid-19 poti. Nāves iemesls bija trombozes un trombocitopēnijas sindroms – reta blakne, kas pēc AstraZeneca vakcīnas novērota diviem uz 100 tūkstošiem potēto.

Re:Check iepriekš rakstījis par Covid-19 pošu blaknēm pieaugušajiem (šeit) un bērniem (šeit).

Secinājums: Pēdējo mēnešu laikā cilvēki Latvijā nemirst vairāk. Nav pamata apgalvojumam, ka cilvēki mirst Covid-19 vakcīnu dēļ. Nevakcinētie Latvijas iedzīvotāji pēdējā pusotra gada laikā miruši vairāk gan kopumā, gan no Covid-19. Nāves gadījumu skaits Covid-19 vakcīnas dēļ ir ļoti mazs; Latvijā konstatēts tikai viens ticams gadījums un tas bijis no AstraZeneca vakcīnas.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.