Pētnieciskās žurnālistikas detektīvseriāls ir nebijis žanrs Latvijas mediju vidē. Mēs to speciāli nosaucām par “Karmas latviešiem”, jo zinājām – tas piesaistīs uzmanību. 

Kā es to zinu? Jo to rāda mūsu pieredze, kopš šī gada sākuma pētot, kā izveidots ar ezotēriku un maģisko domāšanu saistītais bizness. Ja precei pieliek atslēgas vārdus “karma”, “manifestācija”, “enerģija”, “iziešana no sistēmas”, “sievišķības retrīti”, bet savam instagrama kontam pieraksta, ka esi “mindset koučs”, kāds to noteikti nopirks.

Viens piemērs – jau 2015.gadā izdotā pašmāju ezotēriķes Intas Blūmas grāmata “Latvietes karma”. Pēc grāmatnīcu un viņas pašas teiktā, to tikai “drukāja, drukāja un drukāja”, kopējai tirāžai sasniedzot 32 000 eksemplāru. Milzu skaitlis Latvijas grāmatu tirgum, kur laba grāmatas tirāža skaitās 2000.

Kopš Blūmas grāmatas izdošanas pirms septiņiem gadiem pasaule ir gājusi uz priekšu un paralēli ezotēriķu un dziednieku paaudzei, ir izaugusi jauna – influenceru paaudze. Tā dzīvo virtuālajā “Instagram” pasaulē, kuru pārvalda skaistas un apķērīgas sievietes. Viņas sevi sauc par izaugsmes trenerēm un pārdod sapņus par skaistu un veiksmīgu dzīvi, pie kuras var tikt, izejot viņu vadītos kursus. Vilinošs piedāvājums, jo par pārdesmit līdz pat pārsimt eiro viņas pāris nedēļu laikā sola iemācīt kā, mainot domāšanu, var tikt gan pie naudas, gan vīrieša, gan skaistuma. Viņas nerunā par to, kā izvēlēties sev piemērotāko profesiju un papildu izglītību. Nē, galvenās mācības, kas dominē vairums šajos kursos – kā manifestēt pareizās domas, meditēt, uzkrāsot sarkanas lūpas un mīļākajā kleitā dejot spoguļa priekšā. Izglītība, lai šo pasniegtu, ir “dzīves pieredze”, pāris mēnešos izieti kursi meditācijā, hipnoterapijā un NLP, kur diplomus pamatā dabū visi, kas samaksā. 

Mēs “Re:Baltica” šai tēmai sākām pastiprināti pievērst uzmanību jau Covid-19 pandēmijas karstākajā laikā, novērojot, cik viegli cilvēki notic izdomātai informācijai. Kā skaidroja psiholoģijas eksperti, to veicināja pandēmijas laika radītā neziņa, stress un bailes. Tādos brīžos cilvēki vairāk meklē skaidrojumu pārdabiskajā, jo tradicionālā zinātne nespēj dot gaidīto mierinājumu. Vēl pērn gandrīz katrs trešais latvietis ticēja, ka vīrusi tiek radīti valdības kontrolētās laboratorijās, lai ierobežotu sabiedrības brīvību. Senāks pētījums rāda, ka vairāk nekā puse latviešu tic ļaunajai acij un raganu burvestībām. Mājsēdes izolētība radīja pieprasījumu pēc dažādiem tiešsaistes kursiem – un pieprasījums tika apmierināts.

Mēs zinām, ka daudzi mums pārmetīs – nu un, lai cilvēki tic, kam vēlas. Pilnīgi piekrītam. Katrs var ticēt, kam vēlas. Arī mūsu desmit sēriju dokumentālajā seriālā ir varoņi, kas tur nonāk pēc smagām slimībām vai tuvinieku zaudējuma. Redzēsiet, ka pat ārsti neiebilst, ja viņu smagi slimie pacienti vēršas pie dziedniekiem. “Kas es esmu, lai atņemtu cilvēkam cerību,” filmā skaidro viens no viņiem. 

Taču ir vieta, kur mēs novelkam līniju šo kursiņu nekaitīgumam. 

Vēršanās pie dziednieka ir pieņemama, kamēr cilvēks paralēli iet savu vēzi vai citas slimības ārstēt pie ārsta, un dziednieks tam nekaitē. Sarunāšanās ar eņģeļiem un enerģijas nolasīšana no kosmosa arī kādam var būt norma, ja vien šie čenelotāji nesāk aicināt izņemt bērnus no “sistēmas” skolām, nevakcinēt pret izskaužamām infekcijas slimībām vai aiz izdomātas medicīniskas kvalifikācijas nesāk pārdot veselībai bīstamus vai vienkārši krāpnieciskus produktus.

Ja noteiktā auditorijā populārs ”izaugsmes skolotājs” iesaka neiet uz vēlēšanām, jo Zemi tāpat pārvalda egregori, bet par karu Ukrainā nevajag interesēties, jo tas pazemina vibrācijas (un vispār jau tās ukraiņu dvēseles pašas šīs neaprakstāmās šausmas vēlas), tad nav labi. Šie padomi jau ietekmē mūs visus un ir sabiedrības drošības, nevis individuālu ģimeņu nelaimības jautājums. 

Un tieši par šo ir šie desmit pētnieciskās žurnālistikas detektīvstāsti. Kā neapmaldīties plašajā ezotērikas un maģiskās domāšanas pasaulē un nepazaudēt galveno – pašiem sevi. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai veiktu ziedojumu, aplikācijas ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu logo un sekojiet tālākām norādēm