Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajā medijā Facebook popularitāti gūst kāds 7. aprīlī ievietots video, kurā stāstīts, ka nevakcinēto un tāpēc atlaisto Latvijas skolotāju vietā šobrīd tiekot ņemti Ukrainas skolotāji bez Covid-19 sertifikāta. Tā nav taisnība, arī Ukrainas skolotājiem Latvijā ir nepieciešams sertifikāts. 

“Lūdzu, nelieciet man tagad pirmām kārtām rūpēties, teiksim, par ukraiņiem, kuriem tagad piedāvā, starp citu, vakances, pedagogu vakances, bez sertifikāta līdz 31.,” tā raidījumā izsakās viese, kura sevi dēvē par augsti kvalificētu skolotāju. Viņa pauž:

“Mūs atlaiž, jo nav sertifikāts, viņus pieņem bez sertifikāta.”

Sievietei piebalso raidījuma vadītājs:

“Es nevaru saprast, kā var būt tā, ka ministrija ielūdz darbā ukraiņu speciālistus, viņiem neprasot to manipulāciju darīt ar sevi, un nelaiž darbā cilvēkus, kuri ir vispār visu mūžu strādājuši.”

Nav taisnība, ka Ukrainas bēgļus Latvijā pieņem darbā par skolotājiem bez derīga Covid-19 sertifikāta. To Re:Check apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Pēc IZM sniegtās informācijas šobrīd Latvijas skolās strādā 25 pedagogi un 15 pedagogu palīgi – Ukrainas bēgļi. 

Valdība 22.martā lēma, ka no 1.aprīļa lielākā daļa Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumu tiek atcelta, taču prasība pēc vakcinācijas sertifikāta paliek vairākās riska vidēs, tostarp izglītības jomā strādājošajiem. 

IZM Komunikācijas nodaļas vecākā speciāliste Inta Bērziņa Re:Check norādīja, ka saskaņā ar Epidemioloģiskās drošības noteikumiem (349. punkts) sertifikāts Ukrainas skolotājiem darbam Latvijas skolās nebija vajadzīgs līdz 31. martam. Savukārt no 1. aprīļa viņiem 14 dienu laikā jāsāk vakcinācija un jāpabeidz īsākajā vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītā termiņa (noteikumu 350. punkts). Ja darbinieks vakcināciju nav uzsācis vai pabeidzis noteiktajā termiņā, viņš jāatstādina. Video Facebook tika publicēts 7. aprīlī, un šajā laikā uz Ukrainas skolotājiem jau attiecās prasība par vakcināciju, līdz ar to nav tiesa, ka ukraiņu speciālistiem neprasa vakcinēties *

Turklāt tāpat kā Latvijā, arī Ukrainā skolotājiem bija nepieciešams vakcinēties, lai viņi varētu turpināt strādāt (šeit): ja skolotājam vakcīna nav kontrindicēta un viņš nav vakcinējies, viņš var tikt atstādināts no darba (šeit). Šādu lēmumu Ukraina pieņēma 2021. gada oktobrī. Tāpat vakcinēšanās tika prasīta cilvēkiem, kas strādā valsts un pašvaldību iestādēs. Pērn novembrī Ukrainas mediji ziņoja, ka tur no darba atstādināti 3 400 skolotāji, kuri atteicās potēties pret Covid-19. Tobrīd nevienu vakcīnas devu nebija saņēmuši 5,7% Ukrainas skolotāju.

Raidījuma viese izplata arī vairākus sen atspēkotos mītus par Covid-19 vakcināciju. Piemēram, viņa saka:

“Es zināju, ka es nevakcinēšos, jo es negribu būt eksperiments. Es negribu ievadīt savā ķermenī eksperimentālu injekciju.”

Vakcīnu pretinieki savos ziņojumos jau kopš pandēmijas sākuma aktīvi izmanto argumentu, ka Covid-19 vakcīnas esot eksperimentālas, taču šim apgalvojumam nav nekāda zinātniskā pamata un to Re:Check jau vairākkārt atspēkojis (piemēram, šeit un šeit).

“Kāpēc visās pasaules valstīs var pierādīt, ka ir nāves no eksperimentālās injekcijas un blaknes ļoti smagas, kāpēc Latvijā ne?”

Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA) regulāri apkopo ziņojumus par blaknēm pēc Covid-19 vakcinācijas. Līdz 31.martam ieskaitot saņemti saņemti 3416 ziņojumi, no kuriem 773 ir atzīti par būtiskiem. ZVA izvērtēja 30 ziņojumus par letāliem gadījumiem, no kuriem viens ir ticami saistīts ar vakcīnu. Kopumā Latvijā līdz 5. aprīlim pilnībā vakcinējušies ir 1,3 miljoni jeb 68,5% iedzīvotāju.

“Man skolotājs lūdza nodot ziņu, es nolasīšu. (..) Ir skolotāji, kuri nekādā ziņā nedrīkstēja vakcinēties, jo ir pārciests vēzis, kas vakcinācijas gadījumā var atgriezties. Turklāt vēl agresīvākā veidā, un to visi pasaules ārsti apstiprina.”

ASV Nacionālais vēža institūts norāda, ka vēža slimniekiem un citiem cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu ir jāvakcinējas pret Covid-19 augsta smagu Covid-19 izraisītu komplikāciju riska dēļ. Nav datu, kas liecinātu, ka Covid-19 vakcīnas izraisa vēzi, izraisa recidīvu vai slimības progresēšanu (šeit).

Infektologs Uga Dumpis iepriekš norādīja Re:Check, ka onkoloģiskiem pacientiem noteikti jāvakcinējās, jo viņiem ir lielāka varbūtība nonākt slimnīcā un tur inficēties. Protams, onkoloģiskajam pacientam ir jāizvērtē viņa veselības stāvoklis pirms vakcinācijas, toreiz skaidroja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārste Dana Isarova. “Kad pacients ir smagā stāvoklī, piemēram, tikko pēc ķīmijterapijas, vai viņam leikocītu līmenis asinīs ir ļoti zems – protams, tajā brīdī mēs viņam nemetīsimies virsū ar vakcināciju, mēs nogaidīsim,” norāda ārste. Viņa skaidro, ka dažos gadījumos ārstējošais ārsts var nogaidīt ar vakcināciju, tomēr nav tā, ka onkoloģiskā saslimšana vai kāda cita diagnoze būtu iemesls pacientu nevakcinēt vispār. 

* Rindkopa pievienota 27.04.2022.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.