Pusotrs tūkstotis Facebook lietotāju dalījušies ar viltotu amerikāņu politiķa, diplomāta un bijušā ASV valsts sekretāra Henrija Kisindžera citātu par piespiedu vakcināciju. Nav nekādu pierādījumu, ka Kisindžers kādreiz būtu runājis par piespiedu vakcināciju kā peļņas iespēju un pirmo soli cilvēku pakļaušanai.

Ierakstā norādīts, ka Kisindžers 2009.gadā it kā teicis:

“Kad ganāmpulks pieņems obligātu piespiedu vakcināciju, spēle būs beigusies. Viņi pieņems jebko – piespiedu asiņu vai orgānu ziedošanu  – “kopēja labuma” vārdā. [..] Vakcīnu ražotāji nopelna miljardus, un daudzi no jums šajā telpā šodien ir investori. Tas ir liels ieguvums! Mēs samazinām ganāmpulku, un ganāmpulks mums maksā par iznīcināšanas pakalpojumu sniegšanu.”

Re:Check neizdevās atrast nekādus pierādījumus, ka Kisindžers būtu izteicies par piespiedu vakcināciju. Tādi izteikumi nav atrodami ne Kisindžera publiskajās uzrunās, kuru teksti apkopoti un publicēti viņa mājaslapā, ne arī intervijās vai citos resursos. Citāta oriģinālu neizdevās apstiprināt arī vairākiem citiem medijiem – Reuters, Fullfact, Snopes, AAP, Africa Check un PolitiFact. Kisindžera pārstāvji Reuters norādīja, ka citāts ir viltots.

Iepriekš Re:Check rakstīja, ka šo viltus citātu kādā runā izmantojis arī Jaunās paaudzes mācītājs Aleksejs Ļedjajevs. Viņš pauda, ka Kisindžers tā esot teicis Pasaules veselības organizācijas eigēnikas padomē. Šāda padome vispār nepastāv.

Nepatiesas informācijas izplatītāji regulāri savos ziņojumos izmanto pazīstamu cilvēku viltotus citātus. Par to Re:Check rakstījis vairākkārt.  


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.