Facebook lietotājiem draudzības aicinājumus regulāri sūta dažādi nepazīstamu cilvēku profili. Kā pārliecināties, ka tie ir īsti cilvēki, nevis viltoti profili vai pat troļļi ar nolūku izplatīt maldinošu informāciju vai meklēt krāpniecības upurus? 

Viena no Re:Check žurnālistēm nesen saņēma draudzība saicinājumu no kādas Annas Petrovas. Annai ir arī līdzīgs profils krievu valodā. Vienīgā profila bilde ievietota pirms dažām nedēļām. Neskatoties uz to, Annai ir jau vairāk nekā divi tūkstoši draugu katrā profilā. 

Vai Anna ir īsts cilvēks?  Kā to noskaidrot? Venkāršākais veids ir pārbaudīt, vai Annas profilā tiešām ir viņas foto:

  1. Uzlklikšķini uz profila bildes. Nospied uz tās ar peles labo taustiņu. Izvēlies “Saglabāt bildi kā…” jeb “Save image as…”

2. Izvēlies vietu, kur saglabāt, piemēram, darbvirsmu (Desktop) un spied “Saglabāt” (Save).

3. To, vai foto jau bijis kaut kur publicēts, var noskaidrot ar Google bilžu meklētāja palīdzību. Adrešu laukā ieraksti “google.lv”. Lapas labajā, augšējā stūrī nospied uz “Attēli”.

4. Spied uz fotokameras ikonas. Tad uz “Augšupielādēt attēlu”, bet pēc tam noklikšķini uz “Izvēlēties failu” (Choose file).

5. Jāatrod saglabātā Annas bilde. Pēc tās augšupielādes Google parādīs meklēšanas rezultātus. Redzams, ka  Annas bilde jau iepriekš vairākkārt lietota citās mājaslapās.

6. Šo foto vairākās saitēs piedāvā bezmaksas lejupielādei. Tātad tas nav Annas foto un viņa, visdrīzāk, nav īsts cilvēks.


Ar attēlu meklētāju var pārbaudīt arī jebkuru citu attēlu. Piemēram, gan Latvijā, gan citviet Facebook lietotāji dalījās ar foto, kuros redzami it kā no sejas masku nēsāšanas parādījušies izsitumi.

Patiesībā, kā noskaidroja ziņu aģentūras AFP faktu pārbaudītāji, ierakstam pievienotas sen iepriekš uzņemtas fotogrāfijas ar vējbakām, ekzēmu un citām ar masku nekādi nesaistītām ādas slimībām. 

Mēs Google attēlu meklētāju esam izmantojuši, piemēram, rakstot par it kā šovasar sodītu ābolu tirgotāju un bez apsardzes pastaigā devušos Austrijas prezidentu.

Sarežģītāk ir pārbaudīt video materiālus. Taču var mēģināt ar Google attēlu meklētāju pārbaudīt ekrānšāviņu, kurā redzams kāds attiecīgā video kadrs.  

Kāpēc ir vērts noskaidrot, vai draugos aicina īsts cilvēks?

Re:Check jau iepriekš rakstīja, ka Covid-19 dezinformācijas izplatītāji auditorijas piesaistei izmanto arī negodīgas metodes, tajā skaitā ziņojumus izplata ar troļļu palīdzību. Tas lietotājus var maldināt ne tikai par cilvēku skaitu, kas atbalsta sazvērestības teorijas. Apstiprinot troļļu draudzības aicinājumus, var mainīties saturs, ko redzat savā ziņu lentē. Tajā ieplūdīs arī ieraksti, ar kuriem dalās vai kurus ar “patīk” atzīmējuši jūsu draugu lokā apstiprinātie troļļi. Domnīcas Atlantic Council dezinformācijas pētniece Nika Aleksejeva stāsta: “Facebook algoritms domā, ka, ja jau taviem draugiem tas interesē – un šajā gadījumā tavi draugi ir šie viltus konti – tātad tevi arī tas varētu interesēt.” Tā troļļi var pavairot ne tikai nepatiesu saturu par Covid-19 vai citām tēmām, bet arī dažādus ierakstus, kuros, piemēram, mēģināts izkrāpt naudu vai lietotāju datus. 

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Projektu Re:Check līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.