Ministriem nemaksā 10 tūkstošu eiro kompensāciju par darba beigšanu

APGALVOJUMS

Pēc darba beigšanas Ministru kabineta locekļiem piešķir “zelta izpletņus” jeb 10 tūkstošu eiro kompensāciju.

SECINĀJUMS

Nav taisnība. Ministru kabineta locekļiem izmaksā atlaišanas kompensāciju vienas mēnešalgas apmērā. Pēc pēdējās valdības maiņas tā pienākas tikai tikai diviem ministriem.

Facebook konts Latvijas Realitātes Šovs turpina izplatīt maldinošus apgalvojumus. Iepriekš tā autori stāstīja, ka ierēdņiem tiek “zelta” veselības polises, šoreiz, ka ministri it kā saņem “zelta izpletņus”. Proti, pat, ja pieķerti nekompetencē vai skandālā, viņiem piešķir 10 tūkstošus eiro kompensācijās pēc darba beigšanas. Tā nav taisnība. Ministriem pēc darba beigšanas izmaksā atlīdzību vienas mēnešalgas apmērā. 

Ierakstā pausts:

“Politiķu “Zelta izpletņi” pēc demisijas: kad kāds ministrs vai premjers tiek pieķerts nekompetencē vai skandālā, viņš nesaņem atlaišanu bez iztikas līdzekļiem. Nē, viņš saņem 10 000 eiro kompensāciju par “darba beigšanu”.”

Ministru kabineta atlaišanas kompensācijas regulē Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums. Likuma 17. pants nosaka, ka Ministru kabineta loceklim vai parlamentārajam sekretāram pēc amata pienākumu beigšanas var izmaksāt atlaišanas pabalstu vienas mēnešalgas apmērā, piemērojot algas nodokli. Vidējā mēnešalga ministriem pirms nodokļu nomaksas ir 7670 eiro, bet Ministru prezidentam – 8659 eiro. Tātad “uz rokas” ministri saņem vairāk nekā 5000 eiro mēnesī, bet Ministru prezidents gandrīz 6000 eiro mēnesī. Atlīdzību veido darba samaksa, kā arī sociālās garantijas un neizmantotās atvaļinājuma dienas. Lai gan katra ministra kopējais atalgojums nav zināms, nav taisnība, ka katrs saņem 10 tūkstošus eiro standarta pabalstu. 

Atlaišanas kompensācijas ministram un Ministru prezidentam neizmaksā, ja viņš amata zaudēšanas brīdī ir Saeimas deputāts vai mēneša laikā kļūst par Saeimas deputātu, ministru vai parlamentāro sekretāru. Piemēram, pēdējā valdības maiņā atlaišanas pabalstu piešķīra divām ministrēm: bijušajai izglītības un zinātnes ministrei Dacei Melnbārdei un bijušajai kultūras ministrei Agnesei Lācei, jo viņas neturpinās darbu Saeimā. Vēl astoņi ministri saņēma kompensāciju par neizmantotajām atvaļinājuma dienām.

Ierakstā arī teikts: 

“Neviens cits uzņēmums pasaulē nemaksā darbiniekam bonusu par to, ka viņš ir sabojājis biznesu, bet Latvijas politikā tas ir standarta pabalsts, ko viņi paši sev likumos ierakstījuši.”

Atlaišanas pabalstus Latvijā izmaksā ne tikai politiķiem, bet arī citiem darbiniekiem. Darba likums paredz, ka darba devējam jāizmaksā atlaišanas pabalsts noteiktos gadījumos. Piemēram, kad darbiniekam nav pietiekamu profesionālo spēju darbam, tiek samazināts darbinieku skaits vai likvidēts uzņēmums. Pabalsta apjomu nosaka atbilstoši darbinieka nostrādātajam laikam. Proti, ja noteiktajā darba vietā nostrādāts līdz pieciem gadiem – pabalsts piemērots vienas mēnešalgas apmērā, ja līdz 10 gadiem – divu mēnešalgu apmērā un tā tālāk. 

Atšķirībā no atlīdzības likuma darba likums darbiniekiem neparedz atlaišanas pabalstu gandrīz visos darba attiecību izbeigšanas gadījumos. Ja darbinieku atlaiž par būtisku pārkāpumu vai prettiesisku rīcību, šāds pabalsts nav paredzēts.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami maldinošus ierakstus META platformās Facebook un Instagram. Par mūsu sadarbību ar META lasi šeit.

Plašāk par vērtējuma skalu un mūsu darba metodēm lasi šeit. Ja redzi apšaubāmu apgalvojumu, sūti to uz recheck@rebaltica.com vai dod ziņu mūsu sociālo mediju kontos.