
Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
“Līderis karā, bet karalis komfortā?” ar šādiem vārdiem sākas video par to, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis it kā esot nopircis lepnu māju ASV štatā Floridā. Tā nav taisnība. Video redzamā savrupmāja nekad nav piederējusi Zelenskim, un tās īpašnieki ir pavisam citi cilvēki. Marta sākumā kāds Latvijas iedzīvotājs Facebook pārpublicēja populāru TikTok video angļu valodā. Tajā pausts:
“Tiek runāts, ka šī septiņu miljonu dolāru vērtā muiža Floridā pieder Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim. Daži stāsta, ka nepieder. Galēji labējā aktīviste Lorena Vickija šokēja tīmekli, publicējot it kā Zelenska īpašuma fotogrāfijas un uzstājot, ka tas ir slepens Ukrainas prezidenta pirkums. (..) Vadošie mediji visu uzreiz noliedza, saucot tās par melu ziņām un apgalvojot, ka muiža patiesībā pieder finanšu uzņēmējiem. Bet daudzi sociālo mediju lietotāji nav pārliecināti.”
Facebook ieraksta autors video piesaka šādi: “Nacionālistiem – šī nav KRIEVU PROPAGANDA.”
Nav nekādu pierādījumu, ka savrupmāja pieder Zelenskim. ASV žurnāls Newsweek un Floridas mediji norāda, ka attēlos redzamais īpašums atrodas Sentdžonsa apgabalā Floridā. Apgabala nekustamo īpašumu datubāzē norādīts, ka īpašums pieder Mananam un Vaktai Gandijiem. Maja nekad nav bijusi Zelenska īpašumā.
Maldu avots ir Lorena Vickija, kura 2020. gadā no Republikāņu partijas neveiksmīgi kandidēja ASV Senāta vēlēšanās. Vickija, kura atbalstījusi Krievijas iebrukumu Ukrainā, pirms pusotra gada publicēja ierakstu platformā X par to, ka Zelenskis it kā nopircis savrupmāju Floridā. Viņa ierakstam pievienoja video redzamās fotogrāfijas un safabricētu dokumentu, ka Zelenskis ieguvis ASV pilsonību.
Tas, ka Zelenskis it kā šķērdē Ukrainas naudu, pērkot greznus nekustamos īpašumus, ir populārs prokremlisks naratīvs. Iepriekš Zelenskim nepatiesi piedēvētai nekustamie īpašumi, piemēram, Ēģiptē, Vācijā un Lielbritānijā.
Secinājums: Video redzamā lepnā savrupmāja nepieder Volodimiram Zelenskim.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
