Rīga, Daugavpils un Rēzekne – uz šīm trim pilsētām Re:Baltica komanda koncentrēs uzmanību pirms jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. 

Līdz ar priekšvēlēšanu perioda sākumu vienmēr pastāstām savai auditorijai, ko plānojam darīt.

Pirmkārt, kāpēc šīs pilsētas? Tām ne tikai ir īpaša loma Latvijas drošības situācijā, bet visas trīs ir arī “ziņu tuksneši”. Tā sauc vietas, kurās nav spēcīgu neatkarīgu mediju. Latgalē daži esošie ir mazi, bet pārējie ir vai nu gultā ar pašvaldību, vai ciešās – nereti finanšu – attiecībās ar kandidātiem. 

Paradoksāli, Rīgā atrodas nacionālo mediju redakcijas, bet pilsētai nav domes darbam sekojošu mediju sargsuņu. 

Tā rezultātā Rīgā kioskus un izklaides objektus projektē mēra birojam tuvu personu rads, tiesa atjauno darbā atlaistos trauksmes cēlājus, un lielākā daļa pilsētnieku rausta plecus, ja jautā, ko paveikusi esošā koalīcija (ja neskaita pieminekļu jaukšanu un ielu pārdēvēšanu). Tikmēr no reklāmas stabiem vēl pirms oficiālā kampaņas sākuma 8.februārī pretī lec “Pūces plāns” un eksmērs Mārtiņš Staķis ar “Progresīvo” mēra kandidātu, tādējādi apejot partijām noteiktos tēriņu griestus. Stabilitātei! Saeimas deputāts Aleksejs Rosļikovs uz nopirktu krievu avīžu vākiem jau uzstājas kā Rīgas mērs, un sociālajos tīklos to pašu dara LPV līderis Ainārs Šlesers. Un kā ķirsis uz sapļekušas tortes savējo darbā iekārtotājs Nils Ušakovs (Saskaņa) no Briseles Youtube sūdzas, ka Rīga šīs koalīcijas vadībā esot padarīta par “ģerevņu”. Ko pirms tam viņam pārmeta tie, kas tagad ir pie varas.

Daugavpilī pār saviem līdzekļiem dzīvojošais mērs Andrejs Elksniņš ar influencerēm dejo ap egli tikmēr, kamēr viena no viņām sevī atrod politiķi un kandidē Sarauj, Latgale! sarakstā Rēzeknē. Elksniņš būvē jaunus parkus, kamēr pie viena no tiem dzīvojošie labprātāk ieraudzītu pilsētas kanalizāciju. 

Rēzeknē, kuras uz bankrota robežas esošās finanses kārtībā mēģina savest valsts iecelti administratori, ilggadējais mērs Aleksandrs Bartaševics (agrāk Saskaņa, tagad Kopā Latvijai) ir pirmais i baznīcā, i 18. novembra gājienā, i aktīvs administrācijas sēžu apmeklētājs un kritiķis. It kā viņa darbības rezultātā  pilsēta nebūtu bedrē un lepnais SPA bez ūdens un nomniekiem nestāvētu kā korupcijas un nesaimnieciskuma piemineklis.

Un nevienā no trim pilsētām nav mediju, kas to pētītu un par to atgādinātu. Tāpēc mēs nolēmām tām pievērsties. Pārējām mums nepietiek resursu.

Ko mēs darīsim? Vispirms katrā no pilsētām organizēsim redakcijas sapulci, lai cilvēki var gan klātienē, gan attālināti redzēt, kā žurnālisti pieņem lēmumus, kuri temati kļūs par pētījumiem. 

Ar mākslīgā intelekta palīdzību pētīsim TikTok profilus un to izplatītos stāstus par vēlēšanām, redzot, kādu lomu sociālie tīkli un ārēju spēku ietekme spēlē demokrātiskas izvēles saduļķošanā. 

Ar aktieru Jāņa Kroņa un Vadima Bogdanova palīdzību par vēlēšanām stāstīsim sociālo tīklu auditorijai, kura par politiku sevišķi neinteresējas.

Kā parasti kandidātu teiktajam sekos līdzi ar mūsu faktu pārbaudītāji. Rakstīsim un stāstīsim gan radio, gan sociālajos tīklos, ja dzirdēsim kandidātus stāstām to, kas neatbilst faktiem, kam trūkst būtiska konteksta un kas ir pretrunā ar viņu iepriekšējām runām vai darbiem.  Iespēju robežās pārbaudīsim kandidātu izteikumus gan sociālajos, gan tradicionālajos medijos, to skaitā reģionālajos portālos un radio. 

Vienlaikus trīs Re:Check žurnālisti nevar redzēt un dzirdēt visu. Tāpēc tā vietā, lai sūdzētos par selektīvu pieeju un neitralitātes trūkumu, lūdzu, sūtiet mums pārbaudīšanai jūsu pamanītos faktoloģiski apšaubāmos apgalvojumus. Mūs var sasniegt, rakstot uz recheck@rebaltica.com vai sūtot ziņu sociālo mediju kontos. 

Runājot par neitralitāti. Gan mūsu, gan citu valstu faktu pārbaudītāju pieredze rāda, ka daži politiķi un dažas partijas melo un maldina biežāk nekā citas. Tāpēc jau tagad paredzams, ka par vieniem rakstīsim vairāk, par citiem mazāk. Mūsu izpratnē neitrāla pieeja ir vienlīdz uzmanīgi sekot līdzi visu redzamāko partiju un kandidātu paustajam – un ziņot par tiem, kuru teiktais neatbilst faktiem. Un to mēs darīsim. Par prioritāti izvirzīsim tos, kuriem saskaņā ar politisko partiju reitingiem ir lielākas izredzes tikt ievēlētiem. Taču neignorēsim arī margināļus, kuri ar klaju dezinformāciju uzrunā gana plašu sabiedrības daļu sociālo mediju platformās. 

Kas par to maksā? Jūs un mēs. Mēs esam iesnieguši pieteikumus divos ārvalstu konkursos dezinformācijas pētniecībai un mediju plurālisma nodrošināšanai, bet nezinām ne to, vai paspēs izskatīt, ne – vai uzvarēsim. Jebkurā gadījumā ar tajos pieejamajām summām šim visam nepietiek, tāpēc izmantosim mūsu atbalstītāju saziedoto un pašu iekrājumus. Jo tas ir sabiedrībai vajadzīgs darbs. Ja arī Tev tas ir svarīgs – pievienojies mūsu kopienai. Katrs piecītis ir no svara.

Visbeidzot, kā katrās vēlēšanās, arī šoreiz atgādinām sakāmvārdu – “Neesi aita, vilks apēdīs!” Neļauj sevi apmuļķot ar tukšiem solījumiem un skaļiem apgalvojumiem, kas neatbilst patiesībai. Pēti, vērtē, pārbaudi, lai drīz pēc vēlēšanām nenākas vilties. Un aizej uz tām, lai kā informēts pilsonis vari prasīt atbildību.