Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica (Re:Baltica) uzvarējis strīdā ar Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) sekretariātu par krievu valodas pieļaujamību dokumentālajā seriālā “Šķelšanās”, kas rādīja pieaugošās plaisas Latvijas sabiedrībā pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, un tam nebūs jāatmaksā valstij gandrīz 36 000 eiro. 

Finansējumu seriāla tapšanai Re:Baltica ieguva atklātā konkursā no SIF administrētā Mediju atbalsta fonda (MAF). Pēc tam, kad sērijas jau bija pārraidītas un Nacionālās apvienības (NA) piekritēji bija sacēluši vētru sociālajos tīklos, SIF sekretariāts paziņoja, ka Re:Baltica, krievu valodā runājošos varoņus subtitrējot, nevis ieskaņojot viņu teiktā tulkojumu latviski, ir pārkāpusi programmas mērķi. Proti – atbalstīt medijus sabiedrībai nozīmīga satura veidošanā, stiprināt nacionālo kultūrtelpu un sabiedrības saliedētību uz latviešu valodas pamata. Tas pieprasīja atmaksāt valstij 35 707,05 eiro no seriālam piešķirtajiem 92 915,01 eiro. Atmaksājamā summa bija aprēķināta, skaitot krievu valodā izskanējušās sekundes katrā no sērijām.

Re:Baltica šim lēmumam nepiekrita un apstrīdēja SIF padomē, paužot gatavību par savu taisnību cīnīties tiesā.

Re:Baltica norādīja, ka prasības svešvalodas dublēt, nevis subtitrēt, nav bijusi iekļauta konkursa nolikumā, un SIF nevar izvirzīt papildus prasības jau pēc konkursa beigām. Tāpat Re:Baltica strīdējās, ka iepriekš līdzīgos gadījumos, kur svešvaloda bija subtitrēta, SIF nebija prasījis finansējumu atmaksāt. Līdz ar to fonds pret Re:Baltica demonstrējis nevienlīdzīgu attieksmi. Šis arguments bija sevišķi kutelīgs, jo Re:Baltica pirms tam bija sabiedrībai parādījusi partijas “Latvijas attīstībai” nelikumīgu finansēšanas shēmu, bet partijas vadītājs Juris Pūce ir toreizējās SIF vadītājas Zaigas Pūces dzīvesbiedrs. Tāpēc sods varēja raisīt aizdomas par atriebību. Visbeidzot, Re:Baltica argumentēja, ka fonds nepamatoti šauri interpretē projekta jēgu un būtību, un ignorē faktu, ka dokumentālajā kino metode ir fiksēt varoņu dzīves viņu ikdienas vidē.

4. decembrī SIF padome Re:Baltica paziņoja, ka ir atcēlusi sekretariāta lēmumu un sekojoši arī finanšu korekciju. Padomes lēmumā teikts, ka MAF programmai ir virkne mērķu, bet SIF, mēģinot pamatot savu lēmumu, nepareizi piemērojis Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu. Padome uzsver, ka latviešu valoda ir demokrātiskā diskursa un līdzdalības valoda, un saliedēšanas procesā tai ir centrālā loma. Tomēr jau projekta pieteikumā bija norādīts, ka runa būs par šķelšanos, un rezultātā parādīta valsts valodas nezināšanas vai nelietošanas ietekme uz Latvijas krievu piederības sajūtu valstij. “Ņemot vērā projekta saturu un mērķi, tas, ka tulkojums valsts valodā netika nodrošināts ieskaņošanas vai dublēšanas veidā, pats par sevi vēl nenozīmē, ka projekts nebūtu vērsts uz nacionālās kultūrtelpas stiprināšanu (..) un sabiedrības saliedētības veicināšanu uz latviešu valodas pamata,” teikts lēmumā. “Tieši pretēji – lai varētu sabiedrības saliedēšanas darbu pilnvērtīgi veikt, pašreizējās situācijas faktiskai izzināšanai ir neatsverama nozīme.”

Padome arī norāda uz mediju īpašo lomu demokrātiskā sabiedrībā un to, ka viņu darba ierobežošanai ir jābūt pamatotai, attaisnojamai, samērīgai, pietiekami skaidri prognozējamai un paredzamai. Tas jāņem vērā arī, piešķirot MAF finansējumu. SIF var pieprasīt noteiktas tulkošanas metodes, bet tam ir jābūt paredzētam konkursa nolikumā.

“Paldies SIF padomei, jo Latvijā nav bieži sastopami gadījumi, kad valsts pati spēj atzīt savu kļūdu un to labot bez tiesas iejaukšanās. Šis ir labs piemērs iedrošināt citus cīnīties par savām tiesībām, kad ir skaidrs, ka taisnība ir jūsu pusē,” teica Re:Baltica vadītāja Sanita Jemberga. “Par iznākumu prieks, bet žēl, ka tas aizņem laiku, nervus un naudu, ko būtu varējuši veltīt savam pamatdarbam – pētnieciskajai žurnālistikai.”

Re:Baltica juridiskās izmaksas palīdzēja segt Eiropas Preses un mediju brīvības centrs. Nodibinājumu aizstāvēja zvērināta advokāte Ieva Azanda.

Seriāls “Šķelšanās” atspoguļoja Latvijas sabiedrībā notiekošo pēc Krievijas lielā iebrukuma Ukrainā personīgā, reģionālā, politiskā līmenī un internetā. To pārraidīja TV3 2024. gada janvārī. Vēlāk Re:Baltica kopā ar Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra aktieriem un režisoru Valteru Sīli uzveda dokumentālu aizkadru izrādi par autoru personīgajām dilemmām, seriālu veidojot, kuru izrādīja izpārdotās zālēs Rīgā un Daugavpilī. Šobrīd seriāls ir brīvi pieejams Re:Baltica YouTube kontā.

Ar pilnu lēmuma tekstu var iepazīties šeit.