Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Partija Saskaņa un tās Eiroparlamenta kandidāte Anna Vladova stāsta, ka Rīgas skolās tagad pusdienu vietā esot bads, un piesauc arī maznodrošināto un nelabvēlīgo ģimeņu bērnus. Vladova maldina, jo valsts vai pašvaldības apmaksātas brīvpusdienas arvien saņem vairāk nekā puse Rīgas skolēnu, ieskaitot maznodrošinātos. Kopumā skolas pusdienas ēd vismaz 75% skolēnu. 

Partija Saskaņa 25. aprīlī sociālajā medijā TikTok un Facebook publicējusi video ar lielu uzrakstu krievu valodā: “Pusdienu vietā skolā – bads”. Tajā Vladova, kura ir arī Rīgas domniece un Rīgas 80. vidusskolas direktore, norāda – skolās aizvien neesot atjaunotas brīvpusdienas. Viņa vedina domāt, kā tās nesaņem arī maznodrošināto ģimeņu bērni:

“Bet kolosālam bērnu skaitam ēdināšana skolās bija vienīgā siltā ēdienreize visas dienas laikā. Jā, mums ir ļoti daudz maznodrošinātu ģimeņu, pietiek arī nelabvēlīgu. Ne visi skolēni ir eleganti apģērbti un pēc visām normām pabaroti. Kāds koalīcijā nolēmis, ka vecāki skries piemaksāt par ēdināšanu, bet tā, paredzami, nenotika. Daudzi bērni vienkārši pārstāja ēst un sēž labākajā gadījumā uz sviestmaizēm.”

Komentāros cilvēki dusmojas, ka valdošajiem par bērniem esot nospļauties. Savukārt kāds lietotājs pauž – ja atjaunos brīvpusdienas, tad mazāk naudas nāksies izdalīt Ukrainai un tā esot svarīgāka par pašu bērniem.

Taču Vladova video noklusē, ka vairākām skolēnu grupām pašvaldība nodrošina pilnībā apmaksātas pusdienas. Brīvpusdienas paredzētas gan politiķes pieminētajām maznodrošinātajām un trūcīgajām ģimenēm, gan daudzbērnu ģimeņu bērniem, skolēniem ar invaliditāti, bērniem ārpusģimenes aprūpē, liecina informācija RD mājas lapā. Tās saņem arī visi pirmo četru klašu skolēni. Bez tam 60 dienas brīvpusdienas skolā var saņemt izglītojamais sociālās krīzes situācijā. 

Rīgas domes Re:Check sniegtie dati liecina, ka no valsts vai pašvaldības budžeta pilnībā tiek apmaksātas pusdienas 51% jeb 34 100 no 66 659 skolēnu. Gandrīz 16 tūkstoši ģimeņu piemaksā līdzfinansējumu. Informāciju par valsts un pašvaldības līdzfinansējumu var apskatīt šeit. Līdz ar to kopumā skolas pusdienas pieejamas vismaz 75% jeb nepilniem 50 tūkstoši skolēnu.  Šajā skaitā neietilpst skolēni, kuri paši iegādājas pusdienas skolas ēdnīcā, skaidro Rīgas dome. Līdz ar to nav nekāda pamata teikt, ka skolās ir bads, un runāt par maznodrošināto vai nelabvēlīgo ģimeņu bērniem, kuriem netiekot nodrošinātas pusdienas.

Vladova lūdza viņai rakstīt epastā. Re:Check 29. aprīlī nosūtīja viņai jautājumu, bet līdz raksta publicēšanai atbildi nesaņēma. 

Maija vidū Saskaņa savā TikTok kontā publicēja vēl divus video, kuros Vladova sūdzas par brīvpusdienu atņemšanu un izsalkušiem bērniem. Abos viņa atkal runā par mazturīgo ģimeņu atvasēm un vienā norāda, ka runa esot par 7 un 8 gadus veciem bērniem. Taču, kā minēts, pilnīgi visiem pirmo četru klašu skolēniem tiek nodrošinātas brīvpusdienas. Visās vecuma grupās tās tiek piešķirtas maznodrošināto un trūcīgo ģimeņu bērniem.*

Secinājums: Nav pamata apgalvojumam, ka Rīgas skolās būtu bads, un runāt par maznodrošināto ģimeņu bērniem, kuriem skolās nav pusdienu. Pašvaldība nodrošina brīvpusdienas bērniem no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm, kā arī vairākām citām skolēnu grupām. Valsts vai pašvaldības apmaksātas pusdienas pieejamas vairāk nekā pusei Rīgas skolēnu, bet ar vecāku līdzfinansējumu – 75% skolēnu. 

* Raksts papildināts 20.05.2024.


Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.