Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Vairāk nekā 1100 Facebook lietotāju dalījušies ar ierakstu, kurā maldināts par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu līdz 75 gadiem. Ieraksta autors pauž, ka to darīt prasa Eiropas Savienība (ES). Nekas no tā nav taisnība.

Par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu maldina Kaspars Pudniks, kurš vairākkārt izplatījis nepatiesu informāciju un sazvērestības teorijas. Facebook viņš raksta:

“Tagad paziņo, ka pensionēšanās vecumu cels līdz 75 gadiem. Redziet, tādas rekomendācijas nāk no ES. Nāk un nāk, bet kur tad ir neatkarīgā Latvija?”

Pudniks atsaucas uz kādu viedokļrakstu portālā Delfi. Tā autors ir ieguldījumu pārvaldes sabiedrības VAIRO valdes priekšsēdētājs Iļja Arefjevs, kurš spriež, ka nākotnē demogrāfisku apstākļu dēļ pensionēšanās vecums būs 75 gadi, un aicina cilvēkus ieguldīt naudu citos finanšu instrumentos. Arefjeva viedokļrakstā nav apgalvots, ka pensionēšanās vecumu plānots vai nolemts pacelt par desmit gadiem vai ka to ieteiktu darīt ES. 

Ierakstā biedēts lieki. Pirmkārt, Latvijā nav paziņots par pensijas vecuma celšanu līdz 75 gadiem. Re:Check neatrada nevienu Saeimas deputāta vai ministra izteikumu, kas liecinātu par šādu ieceri. Patlaban Latvijā pensionēšanās vecums ir 64 gadi un 9 mēneši un nākamgad tas sasniegs 65 gadus. Tālāka celšana pašlaik nav plānota.

Otrkārt, Eiropas Savienība neveido vienotu pensionēšanās politiku. Pensijas vecums atšķiras pa dalībvalstīm, un katra valsts to nosaka pati. Re:Check neatrada, ka ES būtu rekomendācijas par vēlamo pensionēšanās vecumu.

Maldus izplatīja arī Eiroparlamenta vēlēšanu kandidāts un dezinformators Rūdolfs Brēmanis. Viņš TikTok latviešu un krievu valodā izfantazēto lēmumu piedēvē starptautiskajai investīciju firmai BlackRock, kuras izpilddirektors Lerijs Finkss minēts Arefjeva rakstā. Lai gan Finkss šogad vēstulē investoriem spriež, ka ASV jāpārdomā pensionēšanā sistēma, viņš nepiedāvā celt pensijas vecumu līdz kādam noteiktam gadu skaitam.*

Secinājums: Latvijā neplāno celt pensionēšanās vecumu līdz 75 gadiem.

* Papildināts 17.05.2024.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.