Kandidātu sarakstu iesniegšana beigusies, un sestdien, 10. februārī, sākas oficiālais Eiropas Parlamenta (EP) priekšvēlēšanu periods. No šī brīža līdz vēlēšanu dienai 8. jūnijā mēs, Re:Check komanda, pievērsīsim pastiprinātu uzmanību kandidātu paustajam un pārbaudīsim viņu teiktā atbilstību faktiem. 

Pirms pusotra gada daudziem par pārsteigumu Saeimā pārliecinoši iekļuva Latvijā pirmā “TikTok” partija. Bez plaša atspoguļojuma medijos, bez valsts finansējuma un dārgiem reklāmas plakātiem atstāja aiz svītras pat Saeimas veterānus. Iedvesmojoties vai ne, bet interneta platformās aktīvo politikas spēlētāju skaits pa šo laiku strauji audzis. Tas nozīmē, ka arī mēs sekosim kandidātu teiktajam tur, kur tam ir potenciāls sasniegt lielāko auditoriju – gan sociālajos, gan tradicionālajos medijos. Sekosim viņu apgalvojumiem: 

Facebook, TikTok, X, Instagram un citos sociālajos medijos;

– Latvijas Radio, Latvijas Televīzijas, TV3 un TV24 intervijās, ziņu sižetos un diskusiju raidījumos;

– sabiedrisko mediju priekšvēlēšanu debatēs;

– partiju reklāmas un aģitācijas materiālos, 

– Saeimas sēdēs. 

Vienlaikus mēs, trīs Re:Check žurnālisti, nevaram redzēt un dzirdēt visu. Tāpēc tā vietā, lai sūdzētos par selektīvu pieeju un neitralitātes trūkumu, lūdzu, sūtiet mums pārbaudīšanai jūsu pamanītos faktoloģiski apšaubāmos apgalvojumus. Mūs var sasniegt, rakstot uz recheck@rebaltica.com vai sūtot ziņu sociālo mediju kontos. 

Runājot par neitralitāti. Gan mūsu, gan citu valstu faktu pārbaudītāju pieredze rāda, ka daži politiķi un dažas partijas melo un maldina biežāk nekā citas. Ar maldināšanu mēs saprotam faktu sagrozīšanu, pārspīlēšanu, izraušanu no konteksta. Šī vēlēšanu kampaņa diez vai būs izņēmums. 

Tāpēc jau tagad paredzams, ka par vieniem rakstīsim vairāk, par citiem mazāk. Mūsu izpratnē neitrāla pieeja ir vienlīdz uzmanīgi sekot līdzi visu redzamāko partiju un kandidātu paustajam – un ziņot par tiem, kuru teiktais neatbilst faktiem. Un to mēs darīsim. Par prioritāti izvirzīsim tos, kuriem saskaņā ar politisko partiju reitingiem (ja tādi tiks publiskoti tieši EP vēlēšanu kontekstā) ir lielākas izredzes tikt ievēlētiem. Taču vienlaikus nevarēsim ignorēt arī margināļus, kuri ar klaju dezinformāciju uzrunā gana plašu sabiedrības daļu sociālo mediju platformās. 

Tāpat kā pirms citām vēlēšanām mēs arī fiksēsim, ja kandidātu teiktais ir pretrunā ar viņu iepriekšējām runām vai darbiem. 

Visbeidzot, arī šoreiz atgādinām sakāmvārdu “Neesi aita, vilks apēdīs!” Neļauj sevi apmuļķot ar tukšiem solījumiem un skaļiem apgalvojumiem, kas neatbilst patiesībai. Pēti, vērtē, pārbaudi, lai drīz pēc vēlēšanām nenākas vilties. Un aizej uz tām, lai kā informēts pilsonis vari prasīt atbildību.


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.