
Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Vairāki simti sociālo mediju lietotāju dalījušies ar Šarlotes Šulcas video par 5G starojuma ietekmi uz veselību. Tajā Šulca, kura regulāri izplata nepatiesu informāciju, nekorekti atsaucas uz pētījumiem, kas it kā liecinot par 5G starojuma kaitīgumu cilvēkiem.
Šulca apgalvo:
“Pasaules Veselības organizācija saka, ka līdz šim nav zināmi ar 5G saistīti veselības apdraudējumi, bet no otras puses visi līdz šim veiktie pētījumi, mazāki pētījumi, par 5G norāda uz ļoti bīstamām sekām cilvēkiem, dzīvniekiem un arī pašai videi.”
Šulcai nav taisnība. Apskatīsim, kas par 5G starojuma ietekmi uz veselību atrodams zinātniskajā literatūrā.
Elektromagnētiskais starojums, ko izmanto mobilajās tehnoloģijās, tai skaitā 4G un 5G, ir tā sauktajā radio frekvenču joslā. Šī frekvenču josla ir no pāris simtiem megahercu līdz vairākiem gigaherciem.
Pasaules Veselības organizācija norāda, ka pētījumos nav novērots, ka šīs joslas starojumam īstermiņā būtu negatīva ietekme uz veselību: smadzeņu aktivitāti, miegu, kognitīvajām spējām, sirdsdarbību vai asinsspiedienu. Pārmērīga radio frekvenču starojuma iedarbība var izraisīt pārkaršanu vai pat apdegumus, bet, ievērojot Latvijas Ministru kabineta noteikumos pieļaujamos starojuma parametrus vai starptautisku organizāciju rekomendācijas, šāds risks nepastāv.
Radio frekvenču joslas starojuma ilgtermiņa ietekme patlaban nav skaidra, jo zinātniskā literatūra sniedz nepilnīgus un strīdīgus rezultātus. Par ilgtermiņa ietekmi ir publicēti vairāki akadēmiski pētījumu pārskati.
Piemēram, 2021. gadā Austrālijas Radiācijas aizsardzības un kodoldrošības aģentūras pētnieki žurnālā Nature apkopoja aptuveni 150 pētījumus par 6–300 GHz starojuma ietekmi. Viņi secina, ka epidemioloģiskajos pētījumos nav atrasti būtiski pierādījumi 5G starojuma spējai veicināt vēzi, reproduktīvās sistēmas vai cita veida veselības traucējumus. Darbā apskatīti arī eksperimentāli pētījumi – tādi, kuros apskatīta starojuma ietekme uz kādu konkrētu bioloģisko efektu, piemēram, DNA bojājumiem vai izmaiņām šūnu caurlaidībā. To rezultāti bijuši neviennozīmīgi, turklāt aģentūras pētnieki kritizē vairāku pētījumu metodoloģiju. Jāpiemin, ka šis austrāliešu veiktais pētījumu pārskats ir raisījis asas diskusijas zinātnieku vidū.
2019. gadā pētnieki žurnālā International Journal of Environmental Research and Public Health secināja, ka “pieejamie pētījumi nesniedz atbilstošu un pietiekamu informāciju jēgpilnai drošuma izvērtēšanai vai atbildētu jautājumu par [5G izmantotā starojuma] ne-termisko ietekmi.” Savukārt 2021. gada Eiropas Parlamenta Izpētes dienesta ziņojumā norādīti pētījumi, kas gan atrod, gan neatrod, piemēram, radio frekvenču starojuma saistību ar vēzi vai neauglību. Turpretim Korejas pētnieku kolektīvs 2021. gadā pēc 46 pētījumu apkopošanas pauda nostāju, ka mobilā telefona lietošana ir saistīta ar dažādiem vēža veidiem (arī šis apkopojums raisījis pētnieku diskusijas).
Šulca noklusē būtisku informāciju
Pēc video satura noprotams, ka Šulcais teiktais balstās uz kādu vietnes Healthline rakstu. Tajā minēti pāris pētījumi par 5G starojuma ietekmi uz veselību, no kuriem daļu Šulca pārstāsta nekorekti:
Viņa, piemēram, norāda:
“2021. gadā veikts pētījums atklāja, ka īpaši veciem cilvēkiem ir risks tikt pakļautiem audu bojājumiem 5G rezultātā.”
Tā nav taisnība. Kā rakstīts pašā Healthline rakstā, šajā pētījumā secināts, ka ar vecumu palielinās tas, cik ļoti elektromagnētiskais starojums uzsilda audus. Tam iemesls ir senioru salīdzinoši plānā āda, caurlaidīgie audi un lēnā asins plūsma. Pētījumā nav runāts par audu bojājumiem.
Šulca nodarbojas arī ar tā saukto ogošanu datos (ang. – cherry picking). Proti, viņa video min tikai tos pētījumus, kuros atrasts 5G izmantoto starojuma frekvenču kaitējums veselībai. Turpretim pētījumi, kuros šādas saistība nav atrasta nav vai tā ir neviennozīmīga, paliek noklusēti. Viņa izceļ kādu 2017. gada pētījumu:
“Kognitīvā funkcija. 2017. gada pētījums pierāda, ka mobilā tālruņa lietošana ilgāk par 90 minūtēm dienā jau ir saistīta ar uzmanības un kognitīvajiem traucējumiem.”
Šulca noklusē ne tikai to, ka pētījumā piedalījās tikai 6 cilvēki, bet arī to, ka vairākos citos pētījumos nav atrasta šāda saistība (tas arī norādīts Healthline rakstā).
Secinājums: Šulcai nav taisnība, ka visi līdz šim veiktie pētījumi par 5G starojumu norāda uz bīstamām sekām cilvēkiem un dzīvniekiem. Patlaban tiek uzskatīts, ka nav pietiekamu pierādījumu, kas droši apstiprinātu mobilo sakaru tehnoloģijās izmantotā starojuma potenciālu izraisīt vēzi. Taču pētnieki par to nav vienisprātis; zinātniskā literatūra ir nepilnīga vai pretrunīga.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.