Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina
Līdz ar augošo Covid gadījumu skaitu dezinformatori sociālajos medijos biedē, ka valstis drīz ieviesīs ierobežojumus un obligāto vakcināciju. Rūdolfs Brēmanis stāsta, ka ASV valdība jau paziņojusi par prasību publiskās vietās vilkt maskas un obligāti vakcinēties. Līdzīgu vēsti kādā video paudusi ari partijas Latvija pirmajā vietā biedre Šarlote Šulca, kas stāsta, ka ASV strādā, lai atgrieztos pie lokdauniem. Viņu apgalvojumi ir nepatiesi – ASV nav paziņojusi par obligāto vakcinaciju vai maskām, un lokdauni patlaban nav plānoti.
Brēmanis TikTok video stāsta:
“Amerikā Baltais nams paziņo, ka atgriežas pie pilna Covid protokola. Baidena preses sekretāre Karīna Žanpjēra stāsta, ka būs obligātās maskas, vakcīnas visos publiskajos pasākumos, tajā skaitā mācību iestādēs un tā tālāk.”
Uz jautājumu, vai Latvija sekos ASV paraugam, Brēmanis komentāros atbild, ka valdība “dara, ko liek, un danco, klanīdamies pakaļ”.
Paģajušajā nedēļā maldinošu video sociālajos medijos izplatīja arī Šulca. Tajā tulkota nesena bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa runa platformā Twitter jeb X. Runā Tramps stāsta:
“Kreisie liberāļu vājprātīgie jau cītīgi strādā pie tā, lai atgrieztos pie Covid lokdauniem un speciālām pilnvarām ar baiļu izraisīšanu par jauniem Covid variantiem. (..) Mēs neslēgsim savas skolas, mēs nepieņemsim jūsu lokdaunus, mēs neievērosim jūsu masku mandātus un netolerēsim jūsu vakcinācijas prasības.”
Video beigās Šulca vedina domāt, ka tas plānots arī Latvijā, jo partija Jaunā Vienotība “daudz kur kopē amerikāņus un viņu kreiso liberālismu”.
Brēmaņa un Šulcas video paustais ir pilnīgs izdomājums. Augustā ASV vairākas privātas iestādes (skolas, slimnīcas) ieviesa prasību savās telpās valkāt maskas. Taču Re:Check neatrada nekādus pierādījumus, ka ASV valdība plāno lokdaunus, vakcīnu mandātus vai citus valsts līmeņa ierobežojumus. Arī Baltā nama preses sekretāre Žanpjēra neko tādu nav teikusi. Septembra sākumā viņa paziņoja, ka Baltais nams iedrošinās cilvēkus doties pēc nākamās Covid potes devas, taču nav pamata apgalvot, ka tās būs obligātas.
Kā norāda ASV ziņu aģentūras Associated Press (AP) faktu pārbaudītāji, augusta vidū līdzīgus maldus izplatīja arī sazvērestību teorētiķis Alekss Džounss. ASV Slimību kontroles un profilakses centra (CDC) pārstāvis Bendžamins Heinss tolaik AP skaidroja, ka nekādi lokdauni nav plānoti.
Ne Brēmanis, ne Šulca arī nesniedz nekādus pierādījumus, ka ierobežojumi vai vakcinācijas mandāts iecerēts Latvijā. Pagājušajā nedēļā Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs sarakstē ar Re:Check apliecināja, ka epidemioloģiskā situācija Latvijā ne tuvu nav tāda, ka cilvēkus nāktos ar kādiem ierobežojumiem vai citiem instrumentiem “spiest” vakcinēties.
Šulca arī jautā, “vai tuvojas Covid afēra numur divi?” Covid-19 pandēmija nav afēra; to izraisīja īsta slimība, ko izsauc vīruss SARS-CoV-2. Pēc Pasaules veselības organizācijas apkopotajiem datiem slimības iespaidā miruši teju septiņi miljoni cilvēku, tostarp, vairāk nekā septiņi tūkstoši Latvijā. Slimības dēļ būtiski pieauga mirstība.*
Šulcas video Tramps arī atkārtoja melus, ka 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanās tika nozagtas. Par to, kāpēc tā nav taisnība, Re:Check iepriekš rakstīja šeit.
Secinājums: Patlaban nav pamata apgalvojumiem, ka Latvijā vai ASV tuvākajā laikā plānoti Covid ierobežojumi vai masveida vakcinācija.
* Raksts papildināts 14.09.2023.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.