
Nav taisnība apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina
Drīz pēc Jaunā gada sociālajos medijos atkal izplata aicinājumu attīrīt organismu sev un bērniem. Kāda uztura bagātinātāju izplatītāja stāsta, ka četrgadīgam bērnam tas it kā palīdzējis pastiepties augumā, atbrīvoties no saldumu kāres un pat uzvedības problēmām. Savukārt slimības esot “netīri orgāni, netīri dziedzeri un skābs starpšūnu pH stāvoklis”. Tās ir muļķības, un šiem apgalvojumiem nav nekāda pamata. Savukārt profilaktiska ārstēšana pret parazītiem nav vajadzīga un to izdzīšana ar alternatīvām metodēm var būt kaitīga veselībai.
Aicinājumi dažādos veidos attīrīt organismu no parazītiem sociālajos medijos izskan ik pa laikam. Šoreiz šādu aicinājumu 2. janvārī sociālajā medijā Facebook publicēja kāda lietotāja, kas savā profilā reklamē Koraļļu kluba produktus. Šīs organizācijas biedri pārdod uztura bagātinātājus un izplata pseidozinātniskas muļķības par to iedarbību. Piemēram, apgalvo, ka daudzu slimību cēlonis ir organismā sakrājušies parazīti un tārpi. To iepriekš Re:Baltica skaidroja arī dokumentālajā seriālā Karmas latvieši. Minētā Facebook lietotāja raksta:
“Meitenes! Par hormoniem. Attīrot 4g. bērnu no parazītiem, bērns 2 mēnešu laikā izauga par 2 cm garāks un atrisinājās saldumu kāres, ēšanas vakaros jautājums un arī uzvedība… Un tas pats arī mums, pieaugušajiem, jo mēs tīrāmies, jo visi hormoni sāk līdzsvaroti strādāt!”
Viņa turpina ar citātu no kādas grāmatas: “Jo, kas ir slimība, “…netīri orgāni, netīri dziedzeri un skābs starpšūnu pH stāvoklis minerālvielu noplicināšanās dēļ.””
Noslēgumā ieraksta autore sola pastāstīt par to plašāk savā tiešsaistes seminārā.
Veseliem cilvēkiem organisms nav jātīra no parazītiem
Pirmkārt, parazīti ir ļoti daudzi un dažādi, līdz ar to nav viena veida, kā no tiem atbrīvoties. To Re:Check telefonsarunā apstiprina arī infektoloģe, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore Dace Zavadska. Viņa par ierakstā pausto norāda: “Tās ir fantāzijas un kaut kādas iedomas, kas noteikti nav balstītas ne zinātniskos faktos, ne arī normālajā fizioloģijā.”
Infektoloģe skaidro, ka tikai ārsts var atbilstoši piemeklēt un nozīmēt zāles pret parazītiem, kā arī noteikt, vai zāles vispār ir vajadzīgas. Viņa arī norāda, ka lielākā daļa šo līdzekļu ir recepšu medikamenti. Savukārt profilaktiska ārstēšana pret parazītiem veseliem cilvēkiem neesot vajadzīga.
Nav skaidrs ko ieraksta autore domājusi ar “netīriem orgāniem” un “netīriem dziedzeriem”. RSU profesore Zavadska skaidro, ka visiem iekšējiem orgāniem ir normāla sterila vide. Taču, piemēram, āda arī ir orgāns un tā “dabīgi ir pārklāta ar daudziem tūkstošiem, varbūt pat miljoniem dažādu mikroorganismu, tāpat arī zarnu trakts”.
Vai pH līmeni ķermenī var ietekmēt ar ēdienu un uztura bagātinātājiem?
Ieraksta autore raksta par slimībām un min “skābu starpšūnu pH stāvokli”. Iepriekš sociālo mediju lietotāji izplatīja maldus, ka ēdiens ar zemu pH līmeni palielina vēža risku. Dažkārt šādos gadījumos iesaka lietot uztura bagātinātājus. Taču skābas vai sārmainas pārtikas ēšana būtiski neietekmē pH vērtību cilvēka ķermenī. Katrā orgānā ir noteikts pH intervāls. Organismiem ir speciāli ķīmiskie mehānismi, lai nodrošinātu, ka pH orgānos paliek pareizajās robežās. Arī infektoloģe Zavadska skaidro, ka organisms pats ‘– galvenokārt plaušas un nieres – regulē šo līmeni. “Ja kaut kas mainās uz augšu vai uz leju, tad patiesībā sākas ļoti nopietnas medicīniskas problēmas,” skaidro profesore.
Secinājums: Nav nekāda pamata veselus bērnus attīrīt no parazītiem. Parazīti ir dažādi, un līdz ar to terapija pret tiem arī atšķiras. Tāpat nav nekādu pierādījumu, ka šāda organisma attīrīšana risinātu saldumu kāri, ēšanu vakaros un uzvedības problēmas.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.