Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Jau vairākus mēnešus sociālajos medijos izplatās meli, ka pēc Stambulas konvencijas ratificēšanas ekspertu grupa GREVIO drīkstēs vecākiem atņemt bērnus. Tas ir pilnīgs izdomājums. Stambulas konvencija neko tādu neparedz. GREVIO ir tikai uzraugs, kas auditē valstu progresu konvencijas mērķu sasniegšanā un publicē par to ziņojumus, savukārt par aizgādības tiesību atņemšanu, ja vecāki nepilda savus pienākumus, lemj valsts pati. Stambulas konvencija šo kārtību nemainīs. 

Stambulas konvencija (SK) ir starptautisks Eiropas Padomes līgums, kas ar likumu uzlabošanu un dažādiem praktiskiem pasākumiem paredz mazināt vardarbību pret sievietēm un ģimenē. Oktobra beigās Valdība nolēma iesniegt Stambulas konvenciju ratifikācijai Saeimā. Līdz ar to daži politiķi, dezinformatori un sociālo mediju lietotāji sāka arvien vairāk izplatīt maldinošu informāciju par konvencijas saturu un tās ratificēšanas sekām. Piemēram, oktobra beigās kāds Facebook lietotājs rakstīja:

“Kad ieviesīs jauno “grevio” bērnu atņemšanas kontroles mehānismu, tad gan, būs totālas ziepes!Starptautiskā līmenī varēs atņemt bērnus un nodot seksverdzībai….”

Novembrī citā ierakstā pausti līdzīgi maldi:

“Te jāņem arī vērā, ka uzraudzības funkciju par konvencijas pārkāpumiem vietējie sistēmas pārvaldnieki gan vairs nevarēs veikt… to darīs konvencijas autoru pieminētā “neatkarīgā” starptautiskā organizācija “Grevio”. Tās pilnvarās, kā var noprast, ietilps arī vecāku uzraudzība, sodīšana vai pat vecāku tiesību atņemšana gadījumā, ja netiks ievēroti konvencijā ietvertie priekšraksti”

GREVIO ir starptautiska un neatkarīgu ekspertu grupa, kas regulāri auditē valstu progresu konvencijas mērķu sasniegšanā, publicē ziņojumus par rezultātiem un iesaka tālāku rīcību. GREVIO veido 15 eksperti no dažādām valstīm, tostarp juristi, kriminologi un psihologi. Viņus reizi četros gados ievēl SK ratificējušo valstu pārstāvji.

Ne Stambulas konvencijā, ne paskaidrojošajā ziņojumā nav minēts, ka GREVIO ir tiesības lemt par valsts politiku, kādu sodīt vai atņemt kādam bērnus. GREVIO pastāv jau kopš 2015. gada, un Re:Check neatrada nevienu piemēru, kas apstiprinātu Facebook ierakstos pausto. Latvijā par bērna aizgādības atņemšanu lemj bāriņtiesas un SK ratificēšana to nemainītu. Bērnu no ģimenes var izņemt, piemēram, ja vecāks nav spējīgs aprūpēt bērnu vai viņu pakļauj vardarbībai. Gadījumus, kuros bērnus var izņemt no ģimenes un lemt par aizgādības tiesību pārtraukšanu, nosaka Bāriņtiesu likuma 22. pants. SK neparedz to paplašināt.

Iespējams, maldu sakne ir SK 45. pants. Tas paredz, ka konvencijas dalībvalstis pieņem normatīvos aktus un veic citus pasākumus, lai nodrošinātu, ka par SK noteiktajiem nodarījumiem, piemēram, par vardarbību pret bērnu tiek piemērots efektīvs, preventīvs un samērīgs sods. Panta otrajā punktā teikts, ka attiecībā uz vardarbības izdarītāju var veikt arī citus pasākumus, piemēram, var atņemt vecāku tiesības, “ja citādi nav iespējams garantēt bērna intereses, tostarp, iespējams, vardarbības upura drošību”. 

Tas attiecas uz konkrētiem vardarbības veidiem: psiholoģisku, seksuālu un fizisku vardarbību, vajāšanu, piespiedu laulībām, sieviešu dzimumorgānu kropļošanu, piespiedu abortu, piespiedu sterilizāciju un seksuālu uzmākšanu. Proti, SK paredz, ka dalībvalstīs ievieš sodus par augstākminētajiem nodarījumiem, taču par to ir atbildīgas pašas valstis, nevis GREVIO.

Kāds cits Facebook lietotājs izplata līdzīgus maldus, nepamatoti piebilstot, ka SK paredz mācību stundas par LGBT+ tematiem un, ja bērni uz tām nenāks, vecākiem atņems bērnus:

“Pieņemsim, es savu bērnu uz mācību stundu, kur viņiem māca šo te krāniņu, kvīru, transpersonu mācību. Man bērns atzīmējas skolā, ka stundā viņš nav bijis. Iespējams, pavisam iespējams, pie manis atnāk GREVIO ar valsts policiju un lūdz paskaidrojumus. (..) Un, ļoti iespējams, ka man kā vecākam… es esmu pārkāpis bērna tiesības to uzzināt, man paņemt nost bērnus (..).”

SK ratificēšana neparedz mācīt par LGBT+ tematiem; par to Re:Check rakstīja jau maijā (šeit). Parasti maldinātāji šo uzskatu pamato ar SK 14. pantu, kas paredz skolu mācību programmās iekļaut vielu par dzimumu līdztiesību un lomām, ar dzimumu saistītu vardarbību, savstarpēju cieņu, nevardarbīgu konfliktu atrisināšanu un tiesībām uz cilvēka integritāti. Pantā nav minētas viendzimuma attiecības vai dzimuma izvēle.

Kā norādīts konvencijas paskaidrojošajā ziņojumā, dalībvalstis – ja tās uzskata par nepieciešamu – var izstrādāt mācību vielu, kas popularizētu augstāk minētās vērtības un izglītotu par dažādajiem vardarbības veidiem. Proti, valsts var izvēlēties to arī nedarīt. Labklājības ministrija jau 2018. gadā norādīja, ka konvencijas dēļ nav paredzēts mainīt izglītības saturu.

Secinājums: Nav nekāda pamata apgalvot, ka valstīs, kas ratificējušas Stambulas konvenciju, grupa GREVIO var uzraudzīt vecākus, viņus sodīt vai atņemt vecākiem bērna aizgādības tiesības. SK ratificēšana neparedz mācīt par LGBT+ tematiem.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.