Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Kāds dezinformatoru grupējums Facebook izplata nepatiesu informāciju par Stambulas konvenciju (SK). Viņi stāsta, ka SK ratificēšanas rezultātā skolās bērniem mācīs mainīt dzimumu un apdraudēs pret LGBT+ kopienu noskaņotu vecāku aizgādības tiesības. Grupējums saviem spriedumiem pamatotus pierādījumus nesniedz, taču ar septembra vidū publicēto ierakstu dalījušies vairāk nekā 700 cilvēku. 

Viens no video autoriem lēš, ka Stambulas konvencijas ratificēšana liks skolām mācīt par LGBT+ tematiem:

Esiet pārliecināti, Stambulas konvenciju ratificējot, dabūjot naudiņu, tādas organizācijas kā “Marta”, “Dardedze”, “Papardes zieds” un visi pārējie brauks biezā slānī un skalos tās smadzenes jūsu 4. klases skolēnam par to, kā viņš ir puisītis, meitenīte vai kāda viņam ir identitāte.”

Video autors, visticamāk runā par sabiedrībā pretrunīgi vērtētajiem seksuālās izglītības materiāliem – palīgresursiem, kas izmantojami 4.–12. klases skolēniem un satur informāciju par dzimumidentitāti. Taču tie nekādā veidā nav saistīti ar Stambulas konvenciju. Jāpiebilst, ka patlaban materiāli vairs nav pieejami mācību plānošanas e-vidē.

Tāpat SK ratificēšana neparedz mācīt par LGBT+ tematiem; par to Re:Check rakstīja jau maijā (šeit). Parasti maldinātāji šo uzskatu pamato ar SK 14. pantu, kas paredz skolu mācību programmās iekļaut vielu par dzimumu līdztiesību un lomām, ar dzimumu saistītu vardarbību, savstarpēju cieņu, nevardarbīgu konfliktu atrisināšanu un tiesībām uz cilvēka integritāti. Pantā nav minētas viendzimuma attiecības vai dzimuma izvēle.

Kā norādīts konvencijas paskaidrojošajā ziņojumā, dalībvalstis – ja tās uzskata par nepieciešamu – var izstrādāt mācību vielu, kas popularizētu augstāk minētās vērtības un izglītotu par dažādajiem vardarbības veidiem. Proti, valsts var izvēlēties to arī nedarīt. Labklājības ministrija jau 2018. gadā norādīja, ka konvencijas dēļ nav paredzēts mainīt izglītības saturu.

Tālāk viens no autoriem nepamatoti biedē, ka SK ratificēšana apdraud vecāku aizgādības tiesības:

“Vai un cik lielā mērā – it sevišķi, ja Stambulas konvencija tiks ratificifēta – jūs spēsiet nosargāt paši savus bērnu. (..) Kad jūsu normālais bērns aizies uz skolu un pateiks (..) “nē tas ir pilnīgs sviests”, viņam uzreiz tas pakalpīgais skolotājs paziņos, ka “pašol kuda nada” un tad gaidiet ciemos bāriņtiesu.” 

Otrs video autors piebilst, ka vecāki pat mājās nevarēs bērnus mācīt pēc saviem ieskatiem, jo par “nepareizu skološanu” draud bērnu atņemšana.

Tā nav taisnība. Par līdzīgiem maldiem Re:Check rakstīja augusta sākumā (šeit). Šoreiz tiem nav sniegti nekādi pierādījumi, bet augustā melus pamatoja, sagrozot konvencijas 45. pantā rakstīto. Panta otrajā punktā teikts, ka attiecībā uz vardarbības izdarītāju var veikt arī citus pasākumus, piemēram, kontrolēt un uzraudzīt notiesāto personu vai atņemt vecāku tiesības, “ja citādi nav iespējams garantēt bērna intereses, tostarp, iespējams, vardarbības upura drošību”.

Pants attiecas uz konkrētiem vardarbības veidiem: psiholoģisku, seksuālu un fizisku vardarbību, vajāšanu, piespiedu laulībām, sieviešu dzimumorgānu kropļošanu, piespiedu abortu, piespiedu sterilizāciju un seksuālu uzmākšanu. Proti, 45. pants paredz, ka dalībvalstīs ievieš sodus par augstākminētajiem nodarījumiem un tam nav nekādas saistības ar to, ko vecāki māca saviem bērniem mājās.

Video arī lēsts, ka homoseksuāli pāri atņems heteroseksuālu vecāku bērnus:

Ja šādu [homoseksuālu] pāru paliek arvien vairāk, ja tā ir izglītības programmā iestrādāta lieta, ja paliek jau tūkstošiem un desmit tūkstošiem, un viņi dzīvos kopā (..). Ko viņi darīs? Viņi teiks, ka grib bērnu! Jautājums, kur viņi dabūs to bērnu? Atbilde ir ļoti vienkārša – paņems no normālām ģimenēm! (..) Tas not⁸iek visā pasaulē – mums te raksta no Anglijas –, kur Stambulas konvencija ir ratificēta.”

Arī šim apgalvojumam video autori nekādus pierādījumus nesniedz. Latvijā viendzimuma pāriem nav tiesību adoptēt bērnu; to var darīt vai nu laulātie, vai viens cilvēks. Video minētajā Anglijā viendzimuma pāriem tiesības adoptēt bērnus ir kopš 2002. gada. 2022. gadā oktobrī tolaik valdības paspārnē esošā Adopcijas un īpašās aizgādības vadības padome ziņoja, ka Anglijā adopciju gaida 1990 bērni; 52% no viņiem gaida jau vairāk nekā 18 mēnešus. 

Secinājums: Stambulas konvencijas ratificēšana nedos tiesības kontrolēt, ko vecāki bērniem māca mājās. Saistībā ar to vecākiem nevarēs atņemt bērnus. SK neparedz LGBT+ tematu iekļaušanu skolu mācību materiālos. Nav pamata apgalvot, ka homoseksuāli pāri jebkādā veidā atņems ģimenēm bērnus.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.