Oktobra sākumā Krievijas mediji un klikšķu vietnes publicēja ziņas, ka Ukrainas bēgļu dēļ Parīzē kritiskā daudzumā izplatījušās gultas blaktis; par to it kā ziņo Francijas prese. Tā nav taisnība. Re:Check secināja, ka ziņas ir safabricētas – Francijas mediji neko tādu nestāsta.

Pēdējo desmitgažu laikā gultas blaktis Francijā kļuvušas par nopietnu problēmu. Šogad publicētā Francijas Pārtikas, vides un darba aizsardzības aģentūras (ANSES) pētījumā secināts, ka pēdējo piecu gadu laikā no tām cietusi katra desmitā mājsaimniecība. Turklāt no tām vienlīdz cieš visu ekonomisko slāņu iedzīvotāji. ANSES lēš, ka iemesls tam ir biežāka ceļošana un šo kukaiņu augošā noturība pret ķīmiskiem insekticīdiem. Taču prokremliski propagandisti piedāvā citu versiju.

Šogad 2. oktobrī Ukraina.ru savā Telegram kanālā rakstīja:

Galvenā mūsdienu Francijas problēma ir blaktis. Parīzi pārņēmusī blakts ir galvenā varone uz “Liberation” vāka. “Gultas blakts ir persona non grata,” teikts virsrakstā. (..) Francijas parazitologi ir pārliecināti, ka gultas blakšu epidēmija Parīzē ir saistīta ar Ukrainas bēgļu pieplūdumu, raksta Liberation.”

Ierakstam pievienoti attēli, kuros it kā redzami Francijas mediju Le Figaro, Contrepoints un Liberation raksti, kuros esot teikts, ka ukraiņi vainojami sērgā.

Avots: Ekrānuzņēmumi no Telegram

Ukraina.ru, neskatoties uz savu maldinošo nosaukumu, ir Krievijas valsts ziņu portāls, kas ietilpst mediju koncernā Rossiya Segodnya. Kā avotu šai informācijai Ukraina.ru norāda veselības un dzīvesstila blogeri Tamiru Šeihu, kuram Telegram ir 400 tūkstoši sekotāju. Šo pašu tekstu pārpublicēja arī Krievijas klikšķu vietne RF-SMI un virkne sociālo mediju lietotāju. To vidū bija arī Daugavpils domes deputāts Mihails Lavrenovs. Par to Re:Check plašāk rakstīja šajā rakstā.

Attēlos redzamo informāciju par ukraiņu bēgļu saistību ar blaktīm Re:Check neatrada ne šajos, ne citos uzticamos Francijas medijos. To, ka tā ir viltus ziņa un ekrānuzņēmums ar Liberation logo ir safabricēts, Re:Check e-pasta sarakstē apliecināja arī šī medija žurnālists Florians Gutjērs: “Šādi teikumi mūsu laikrakstā vai portālā nekad nav publicēti. Tas ir klasisks viltojums.”

Gutjērs vērsa uzmanību uz citu Liberation rakstu. Tajā medijs skaidro, kāpēc blakšu problēmas saistīšana ar jebkāda veida imigrantiem ir “pretīga fantāzija” jeb maldi. 

Secinājums: Krievijas kontrolētais medijs Ukraina.ru izplata melus, ka Francijas parazitoloģijas eksperti un mediji gultas blakšu izplatībā vaino Ukrainas bēgļus. Ekrānuzņēmumi ar rakstiem par it kā ukraiņu ievazātajām blaktīm ir safabricēti.

Visu atbildību par Eiropas Mediju un informācijas fonda (EMIF) atbalstīto saturu uzņemas materiālu autori. Tam nav jāatspoguļo vai tas nav jāuztver kā EMIF vai fonda partneru – Calouste Gulbenkian fonda un Eiropas Universitātes institūta  – viedoklis.

The sole responsibility for any content supported by the European Media and Information Fund lies with the author(s) and it may not necessarily reflect the positions of the EMIF and the Fund Partners, the Calouste Gulbenkian Foundation and the European University Institute.


Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com. Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.