Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vairāk nekā trīs tūkstoši cilvēku Facebook dalījušies ar video, kurā atkal stāstīti meli par organizācijas Lietusmežu alianse logo uz pārtikas produktiem. Pretēji video paustajam logo ar zaļo vardīti nenozīmē, ka produkti ir indīgi vai satur kādu bīstamu “ģenētiku”.

Video kāda sieviete veikalā filmē saldumu plauktus un norāda uz produktiem, kas marķēti ar Lietusmežu alianses (angļu valodā Rainforest Alliance) logo. Viņa stāsta:

“Rakstīts Rainforest Alliance sertifikāts. Rainforest Alliance sertifikāts nozīmē MRI ģenētika pārtikas produktos. (..) Skatieties visur, kur ir varde, tā ir Bila Geitsa alianse ar MRA sastāvu pārtikā, kas ir cilvēkiem indīgs un dzīvībai bīstams.”

Viņa arī uzsver, ka “tas būtu jāzina īpaši grūtniecēm”.  

Šie apgalvojumi neatbilst patiesībai. Lietusmežu alianses logo uz pārtikas produktiem nozīmē, ka to ražošanā izmantotās izejvielas (parasti kakao, kafijas pupiņas vai tēja) audzētas veidā, kas saudzē lietusmežus un līdz ar to klimatu, kā arī vietējo iedzīvotāju kopienas. Šiem produktiem nav pievietota inde, ģenētiski modificēti organismi, un tie nav dzīvībai bīstami.

Re:Check jau rakstīja, ka organizācija Lietusmežu alianse dibināta 1986. gadā. Tās sākotnējais mērķis bija lietusmežu pasargāšana no iznīcības. Ar laiku organizācijas darbs būtiski paplašinājies. Pašlaik tā īsteno projektus ilgstpējīgas dabai, klimatam un vietējiem iedzīvotājiem draudzīgas saimniekošanas veicināšanai pasaules tropu reģionos. Organizācija jau daudzus gadus arī sertificē uzņēmumus, kas atbilstoši tās noteiktiem ilgtspējas standartiem audzē un tirgo kakao un kafijas pupiņas, tēju, banānus.

Šie standarti regulē izmantotās augsnes apstrādāšanu, pesticīdu un citu augu apstrādes līdzekļu izmantošanu, ražas uzskaiti, iepakojumu, arī saimniecībās nodarbināto cilvēku darba apstākļus. Piemēram, sertifikātu var saņemt tās kafijas pupiņu audzētavas, kurās strādnieki netiek nodarbināti vairāk par astoņām stundām diennakts laikā, viņiem ir likumā noteiktie atvaļinājumi un cits sociālais nodrošinājums. Turklāt seritificēto uzņēmumu ražas nedrīkst saturēt ģenētiski modificētus organismus. Ar visām sertifikācijas prasībām var iepazīties alianses interneta vietnē šeit

Pirms dažiem gadiem programmai pievienojās arī vairāki Latvijā populāri pārtikas ražotāji un tirgotāji, bet saldumu ražotājs Orkla šogad paziņoja, ka sertifikāciju saņēmusi arī tās jaunā ražotne. 

Video autore saka, ka “tā ir Bila Geitsa alianse”. Arī šis apgalvojums ir pilnīgi nepamatos. Lietusmežu aliansi 1986. gadā dibināja ASV vides aktīvists Daniels Katcs, kurš joprojām ir tās padomes vadītājs.  Kompānijas Microsoft dibinātājs un filantrops Bils Geitss nav iesaistīts alianses vadības struktūrās. Fonds 2007. gadā ir bijis viens no ziedotājiem, taču tas bijis sen, un absolūti lielāko finansējuma daļu Lietusmežu alianse iegūst no sertifikācijas, valstu valdību grantiem un sadarbības līgumiem.

Video vispirms kļuvis ļoti populārs TikTok platformā. Uz video redzamā norāde un autores balss ļauj domāt, ka to veidojusi Šarlote Šulca – partijas Latvija pirmajā vietā pirms vēlēšanām nominētā ārlietu ministres kandidāte, kura gan Saeimā neiekļuva. Šulcas sociālo mediju kontos video vairs nav atrodams, taču cilvēki dalās ar tā pārpulicētajām versijām. Viņa vairākkārt izplatījusi dažādus nepatiesus apgalvojumus, par kuriem Re:Check rakstījis šeit, šeit un šeit

Secinājums: Ar Lietusmežu alianses logo marķētie pārtikas produkti nav indīgi vai citādi bīstami. Tie nav ģenētiski modificēti. Logo nozīmē, ka tajos izmantotās kafijas un kakao pupiņas, kā arī tējas lapas ir audzētas atbilstoši organizācijas noteiktiem vides standartiem un nodrošinot atbilstošus apstākļus saimniecībās nodarbinātajiem cilvēkiem. Alianse nav Bila Geitsa projekts. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.