Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

TV3 raidījumā Nekā personīga Valsts prezidenta amata kandidāts Uldis Pīlēns pauda iebildumus pret Stambulas konvenciju un lēsa, ka tās ratificēšana varētu mest ēnu uz Satversmi. Pēc viņa teiktā, Satversmes 110. pants nosaka, ka ģimenes pamatu veido laulība starp vīrieti un sievieti. Taču tā nav taisnība. Valsts pamatlikumā nekas tāds nav teikts, un Stambulas konvencija nav pretrunā ar Satversmi.

Nekā personīga vadītāji 14. maijā izvaicāja visus trīs Saeimas frakciju izvirzītos prezidenta amata kandidātus un jautāja arī par viņu attieksmi pret Stambulas konvenciju. Apvienotā saraksta izvirzītais Pīlēns sacīja, ka pilnībā visu konvenciju viņš atbalstīt nevar, jo tur esot “ielikta iekšā ļoti, ļoti strīdīga lieta – sociālais dzimums”, un jautājumi jārisina rīcības līmenī. Viņš skaidroja:

Mēs nedrīkstam nekādā veidā mest ēnu uz mums visiem svēto Satversmi, kur skaidri un gaiši rakstīts, ja starptautiskās konvencijas kaut kādā veidā spēj ietekmēt Satversmes tekstu, un šinī gadījumā tur ļoti precīzi ir norādīts, Satversmes 110. pantā, ka ģimenes pamatu veido laulība starp vīrieti un sievieti.”

Taču Pīlēnam nav taisnība, jo Satversmē šādas norādes nav. 

Satversmes 110. pants: Valsts aizsargā un atbalsta laulību — savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības. Valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības.

Satversmes 110. pants saka, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību, kas ir savienība starp vīrieti un sievieti, kā arī ģimeni, vecāku un bērnu tiesības. Laulība un ģimene nav viens un tas pats. 2020. gada novembrī Satversmes tiesa (ST) secināja, ka “ģimene ir sociāla institūcija, kas balstās uz sociālajā realitātē konstatējamām ciešām personiskām saitēm, kuru pamatā ir sapratne un cieņa.” Šīs ciešās saites rodas ne tikai laulībā vai radniecībā, bet arī piemēram, faktiskas kopdzīves rezultātā starp diviem nelaulātiem cilvēkiem. Iepriekš jau 2004. gadā Satversmes tiesa norādīja, ka arī Latvijas ratifcētā Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija jēdzienu “ģimenes dzīve” neattiecina tikai uz ģimeni, kas balstīta uz laulību. Proti, Eiropas Cilvēktiesību tiesa ģimenes dzīvi un ģimeni interpretējusi plašāk, uzsverot, ka konkrēto attiecību atbilstību tai var būtiski ietekmēt daudzi faktori, proti: vai pāris dzīvo kopā, attiecību ilgums, vai abas puses ir uzticīgas viena otrai, vai ir kopīgi bērni. 

Jāatgādina, ka 2021. gadā Nacionālā apvienība vēlējās Satversmes 110. pantu mainīt, lai noteiktu, ka ģimene ir vīrieša un sievietes savienība, taču priekšlikums nesaņēma nepieciešamo atbalstu. Vēlāk tika vākti paraksti, lai par līdzīgām izmaiņām Satversmē rosinātu referendumu, taču arī šī iniciatīva neguva panākumus.

Vai Stambulas konvencija met ēnu uz Satversmi?

No Pīlēna teiktā noprotams, ka, viņaprāt, Stambulas konvencija ir kādā veidā pretrunā ar Satversmi vai neatbilst tajā paustajam. 2020. gadā 21 Saeimas deputāts vērsās Satvermes tiesā, aicinot izvērtēt, vai konvencija atbilst Latvijas pamatlikumam. Tas tika darīts, jo jau iepriekš konvencijas kritiķi bija apgalvojuši, ka tā ir pretrunā ar Latvijas konstitūciju. 2021. gada jūnijā ST atzina, ka Stambulas konvencija atbilst Satversmei. ST spriedumā norādīja, ka konvencijas piemērošanas joma aptver tikai vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē izskaušanu un ka tā neuzspiež nekādu īpašu laulības vai ģimenes formu pieņemšanu vai ieviešanu. To iepriekš skaidrojusi arī Labklājības ministrija.

Re:Check sazvanīja Pīlēnu, kurš lūdza atsūtīt jautājumus rakstiski. Uz nosūtītajiem jautājumiem (kā tieši SK ratificēšana ietekmēs Satversmes tekstu un kāpēc stāsta, ka Satversme kā ģimenes pamatu nosaka laulību) lūdzām atbildēt vienas darbadienas laikā, taču atbildi nesaņēmām.

Re:Check maija sākumā rakstīja arī par citu politiķu paustajiem nepatiesajiem un maldinošajiem izteikumiem saistībā ar Stambulas konvenciju. Rakstā skaidrojām arī, ko nozīmē Pīlēna piesauktais sociālais dzimums. Sociālais dzimums jeb dzimte ir īpašību kopums, ko veido konkrētas sabiedrības vai kultūras priekšstati par dzimumiem. Tas, kādas īpašības un uzvedība tiek piedēvēta vīriešiem un sievietēm, atšķiras dažādās kultūrās un mainās laikā. Sociālais dzimums konvencijā izšķirts, jo vardarbība pret sievietēm bieži vien ir saistīta ne tikai ar fiziskām dzimumu atšķirībām, bet arī ar dzimumu lomām, stereotipiem un sabiedrībā pieņemtām normām par to, kā viņām būtu jāizturas vai jārīkojas.

Secinājums: Valsts prezidenta amata kandidātam Uldim Pīlēnam nav taisnība, ka Satversmes 110. pants nosaka, ka ģimenes pamatu veido veido laulība starp vīrieti un sievieti. Satversmes tiesa ir secinājusi, ka Stambulas konvencija nav pretrunā ar Latvijas Satversmi. Konvencijā nav noteikta ģimenes definīcija un nav arī piedāvājuma regulēt laulību.


Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.