Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Pēc Ukrainas prezidenta sievas Olenas Zelenskas vizītes Parīzē sociālajos sociālajos medijos parādījās ziņas, ka viņa tur devusies arī iepirkties, stundas laikā iztērējot vairāk nekā 40 tūkstošus ASV dolāru. Nepatieso apgalvojumu, kuram nav nekādu pierādījumu, izplata gan Krievijas mediji, gan dažādi ASV propagandas kanāli. Ar to dalās arī vairāki dezinformācijas izplatītāji Latvijā. 

Zelenska Parīzē bija 12. un 13. decembrī. Viņa piedalījās Ukrainas atbalstam veltītā konferencē, ziedojumu vākšanas pasākumā, sniedza interviju medijiem, kopā ar Francijas prezidenta sievu Bridžitu Makronu apmeklēja Francijas Nacionālo bibliotēku un skolu, kurā mācās Ukrainas kara bēgļi. 

Jau vizītes laikā parādījās apgalvojumi, ka viņa patiesībā devusies dārgā iepirkšanās braucienā. Tie nonākuši arī līdz Latvijai. “Kad kādam par kara ciešanām nav nekas zināms, kamēr pašas tauta sēž aukstumā un tumsā,” teikts kādā latviski publicētā ierakstā. Citā teikts, ka Zelenska 42 000 dolāru iztērējusi, “viesojoties valstī, lai pieprasītu pasaulei sūtīt vairāk naudas uz Ukrainu”. 

ASV nedēļas izdevums Newsweek izpētījis, ka pirmais ieraksts sociālajos medijos par it kā iepirkšanās braucienu tika publicēts jau 12. decembrī. Kāds profils ar vārdu De Fabron Olivier Twitter rakstīja: “Zelenska, dodoties cauri Parīzei, varētu būt samaksājusi ap 40 tūkstošiem eiro vienas stundas laikā Monteņa avēnijā. (Uzticams avots: attiecīgā veikala klientu servisa darbinieks).” Ieraksta autors nav sniedzis nekādus pierādījumus, turklāt Twitter viņš norādījis, ka pats dzīvo ASV, nevis Francijā. Vēlāk to pašu publicējis, piemēram, kāds neliels klikšķu ziņu portāls Sunderland Global Media, kura īpašnieki nav zināmi, bet LinkedIn norādīta tikai viena darbiniece – kāda Anna Pavlova. Ziņu izplatījuši arī NewsPunch un vairāki labi zināmi dezinformācijas portāli.  

Jau vēlāk par Zelenska sievas tēriņiem Parīzē savā raidījumā stāstīja ASV dezinformatore Kendisa Ouensa, kas regulāri izplata sazvērestības teorijas un Kremļa naratīvu par Krievijas iebrukumu Ukrainā. Viņas video arvien atrodams Youtube, tam ir vairāk nekā miljons skatījumu. Pirms Ziemassvētkiem to pašu pārpublicēja dažādi Krievijas un Baltkrievijas ziņu kanāli – arī bez uzticamiem avotiem. 

Ukrainas faktu pārbaudes medijs StopFake par nepamatotajiem apgalvojumiem jautājis Ukrainas prezidenta administrācijai, kas tos kategoriski noraidījusi. “Vizītes laikā Francijā ne Ukrainas pirmā lēdija, ne viņas kolēģi veikalu Monteņa avēnijā neapmeklēja un līdz ar to tur neko nepirka,” teikts atbildē. 

Secinājums: Apgalvojumi par Ukrainas prezidenta sievas lielajiem tēriņiem Parīzē izplatīti bez jebkādiem pierādījumiem. Ukrainas prezidenta administrācija tos kategoriski noliegusi. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.