Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Viena no populārām dezinformācijas sejām šobrīd ir video rullīši, kuros it kā redzami Ukrainas bēgļi, kuri nemākot uzvesties Vācijas veikalos. Ārdās, demolē plauktus, negrib maksāt par precēm. Patiesībā gan šie video ir veci un nav uzņemti Vācijā.

“Šādi uzvedas Ukrainas bēglis krievu veikalā Vācijā. Un tad viņi lūdz, lai viņus žēlo.”

Tā teikts tekstā, kas ievada video ar agresīvu vīrieti veikalā. Viņš staigā pa ailēm un gāž no plauktiem produktus. Citi pircēji, kuri runā krievu valodā, cenšas vīrieti apturēt. Video Facebook noskatījušies vairāki simti tūkstoši lietotāju. 

Izmantojot Yandex foto meklētāju, Re:Check izdevās noskaidrot, ka video ir filmēts pirms trim gadiem Krievijas pilsētā Uļjanovskā esošajā veikalā Magņit, nevis krievu veikalā Vācijā. Tajā redzamais vīrietis ir vietējais iedzīvotājs alkohola reibumā. 

“Atsūtīja video no Vācijas. Ukraiņu bēgļi gribēja paņemt preces bez maksas, viņi saka, ka tagad visi viņiem ir parādā. Rezultāts – saņēma pa muti no Vācijas krieva,” 

vēsta cits, mazāk populārs video. Jau video sākumā dzirdams, ka konflikts ir izcēlies, jo viens no pircējiem nav uzvilcis sejas masku. Re:Check neizdevās noskaidrot precīzu lokāciju, taču video ir atrodams vairākās krievu un ukraiņu lapās, tas ir vismaz deviņus mēnešus vecs. Tātad arī šim video nav saistības ar Ukrainas bēgļiem.

Re:Check jau vairākkārt vēstījis par to, ka internetā popularitāti gūst video materiāli, kuros veciem notikumiem piedēvē izdomātu kontekstu. Piemēram, par bēgli sauc agresīvu jaunieti no Pļavniekiem vai vecs video no Polijas pārtop par ukraiņus nomelnojošiem notikumiem Vācijā. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.