Vairāk nekā tūkstotis Facebook lietotāju dalījušies ar kādas dezinformācijas izplatītājas profilā ievietoto ierakstu, ka pēc vakcinācijas pret Covid-19 ASV miris 51 bērns. Ierakstā uzskaitīti ziņojumi no ASV Vakcīnu nevēlamo notikumu ziņošanas sistēmas (VAERS), taču šī datubāze nav uzticams informācijas avots un neliecina par vakcīnas saikni ar nāvi. To apliecina arī virkne ierakstā uzskaitīto gadījumu – vairākos norādīts, ka nāves iemesls ir pašnāvība, citos mirušajiem jau iepriekš bijušas smagas slimības, vēl daļā nav sniegta nekāda informācija par šo cilvēku veselības stāvokli, nāves apstākļiem vai to, cik ilgs laiks pagājis kopš vakcīnas saņemšanas.

Ierakstā pausts:

“Mainām pasauli ir izveidojis mirušo bērnu apkopjumu no ASV v’a’kcīnu blakņu ziņošanas datubāzes. Dati līdz 2021. gada 17. decembrim. SARGĀJIET SAVUS BĒRNUS!”

Re:Check jau vairākkārt rakstīja, ka VAERS kalpo kā agrīnās brīdināšanas sistēma, lai atklātu iespējamās vakcīnu drošības problēmas, apkopojot informāciju par iespējamām blakusparādībām. Ja ar programmas starpniecību tiek identificēta kāda problēma, kas var būt saistīta ar vakcīnas drošību, zinātnieki var veikt pētījumus, lai noskaidrotu, vai vakcīna var radīt reālu risku. 

Lai gan datubāzi uztur ASV slimību kontroles un prevencijas centrs (CDC) un Pārtikas un zāļu administrācija (FDA), ziņojumus var pievienot jebkurš. Re:Check jau rakstīja, ka, lai pārbaudītu, cik šie dati ir uzticami, 2004.gadā amerikāņu anesteziologs Džeimss Laidlers sistēmā iesniedza ziņojumu, ka pēc gripas vakcīnas viņam sāka augt muskuļi, āda palika zaļa un viņš pārvērtās par filmu varoni Halku, ziņoja medijs Vice. Arī šo ziņojumu apstiprināja. Arī datubāzes mājaslapā norādīts, ka VAERS ziņojumus nevar izmantot, lai noteiktu, vai un kādas blaknes izraisa vakcīna: “Ziņojumi var saturēt informāciju, kas ir nepilnīga, nepatiesa, gadījuma rakstura vai neapstiprināma.”  

Arī minētajā Facebook ierakstā uzskaitīta virkne gadījumu, kuros vakcinācijas saikne ar nāvi ir stipri apšaubāma. Tajā ar saitēm uz ziņojumiem no VAERS datubāzes, piemēram, norādīts uz divu 17 gadu vecu jauniešu nāvi dažas dienas pēc vakcīnas saņemšanas.

Taču abos ziņojumos norādīts, ka nāves iemesls ir pašnāvība. Vienam zēnam jau iepriekš bijusi konstatēta psihiska saslimšana. Pašnāvība kā nāves iemesls norādīts arī divos citos gadījumos, no kuriem vienā bojāgājusī esot vienu gadu veca meitene. 

Vēl vairākos ziņojumos nav teikts, cik dienas pēc vakcinācijas iestājusies nāve. Vienā ziņojumā norādīts, ka meitene mirusi 31 dienu pēc vakcīnas, taču aprakstā skaidrots, ka Pfizer/BioNTech vakcīnu viņa saņēmusi šā gada augustā, bet mirusi decembrī. Tajā arī teikts, ka nāves iemesls ir ļaundabīgs audzējs, un ārsti to nesaista ar vakcināciju. Citā ziņojumā teikts, ka 17 gadus jaunietis esot miris 94 dienas pēc vakcīnas. Taču viņam bijis vēzis ceturtajā stadijā ar metastāzēm plaušās un kaulos, kā arī Covid-19.  Smagas iepriekšējas saslimšanas bijušas arī vairākiem citiem uzskaitītajiem nepilngadīgajiem, savukārt vēl vairākos gadījumos nav minēta nekāda informācija ne par nāves apstākļiem, ne par konkrēto bērnu veselības stāvokli pirms vakcīnas saņemšanas. Mirušo bērnu sarakstā ar piebildi “miris mātes vēderā” iekļauts arī grūtniecības pirmajā trimestrī grūtniecības pārtraukšanās rezultātā bojā gājis auglis.

Tā kā VAERS ir atvērtas piekļuves sistēma un tajā ikviens var iesniegt ziņojumus, ASV faktu pārbaudes medijs PolitiFact to sauc par augsni dezinformācijai. Kā piemēru tas min Heteri Simpsoni, kura agrāk bija pretvakcīnu aktīviste. Pēc antivakcinācijas dokumentālās filmas noskatīšanās 2015.gadā Simpsonei esot kļuvis bail, jo tās varoņi teikuši, ka viņu bērni pārstāja runāt nākamajā dienā pēc vakcīnas vai pēkšņi naktī nomira (zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms). “Man, nezinot kontekstu, bija grūti noticēt, ka nāves iemesls varētu būt kaut kas cits, izņemot vakcīnas,” Simpsone stāsta PolitiFact. Dažreiz kā savu ierakstu avotu viņa izmantojusi tieši VAERS un patiešām ticējusi visiem ziņojumiem šajā sistēmā.  

CDC norāda, ka no 2020.gada 14.decembra līdz 2021.gada 20.decembrim ASV ievadīti vairāk nekā 496 miljoni Covid-19 vakcīnu devu, un šajā laikā VAERS saņemti 10 688 nāves ziņojumi (jeb 0,0022% no cilvēkiem, kuri saņēmuši Covid-19 vakcīnas). Līdz šim deviņos nāves gadījumos konstatēta cēloņsakarība ar Janssen vakcīnu asins recekļu dēļ, šo mirušo vidū nepilngadīgo nav.

Līdz 3.janvārim ASV pret Covid-19 pilnībā vakcinēti ir 15% bērnu vecumā no pieciem līdz 11 gadiem (līdz pagājušā gada decembrim 19.decembrim šajā vecuma grupā izmantoti 8,7 miljoni devu), 53% bērnu vecumā no 12 līdz 17 gadiem un 62% jeb 204 miljoni no visiem iedzīvotājiem. Kopumā ASV līdz 3.janvārim izmantoti 508 miljoni šo vakcīnu devu.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.