Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajā tīklā Facebook populārs kļuvis ieraksts, kurā apgalvots, ka ASV pēc Pfizer vakcīnas mirusi divus gadus veca meitene. Šim apgalvojumam nav pamata, jo vakcīnu testi ar tik mazu bērnu dalību tolaik vēl nebija sākti. 

Būtiski, ka ieraksts veikts no konta, kurš regulāri izplata dezinformāciju par Covid-19 un vakcināciju. Ierakstā teikts:

“Kā lai ciena Ārstus? Divus gadus veca meitenīte ASV nomirst pēc PfZZer W@kcīnas saņemšanas. Viss vienkārši V@ERS ziņojumā – Simptoms: Nāve. 25.02.2021. saņēma W@kcīnu. Nevienu mediķi, zinātnieku tas nemaz nesatrauc. Pētījumi uz bērniem tikai uzņem apgriezienus.”

Autores izmantotais avots ir anonīma dezinformācijas vietne. Tās publikāciju pārbaudījis ASV faktu pārbaudes medijs Snopes. Ierakstā norādīts, ka meitene saņēma vakcīnu 2021. gada 25. februārī un nomira 2021.gada 3.martā. Kā skaidro Snopes, 2021.gada februārī nekādi klīniskie pētījumi ar šāda vecuma bērniem netika veikti. Pfizer par klīnisko pētījumu sākšanu, lai pārbaudītu vakcīnas efektivitāti no sešu mēnešu līdz 11 gadiem veciem bērniem, paziņoja tikai 25. martā. Tātad februārī tik mazi bērni nemaz nevarēja būt vakcinēti pret Covid-19.

Turklāt gan publikācijā, gan Facebook ierakstā apgalvojums balstīts vienīgi uz ziņojumu no ASV Vakcīnu nevēlamo notikumu ziņošanas sistēmas (VAERS). Tā ir datubāze, kurā ziņot par vakcīnu blaknēm var ikviens. To bieži vien ļaunprātīgi izmanto antivakcīnu aktīvisti.

VAERS kalpo kā agrīnās brīdināšanas sistēma, lai atklātu iespējamās ASV vakcīnu drošības problēmas, apkopojot informāciju par iespējamām blakusparādībām vai veselības problēmām, kas rodas pēc vakcinācijas. Ja caur šo programmu tiek identificēta kāda problēma, kas var būt saistīta ar vakcīnas drošību, zinātnieki var veikt pētījumus, lai noskaidrotu, vai tas var radīt reālu risku. 

Lai gan datubāzi uztur ASV slimību kontroles un prevencijas centrs (CDC) un Pārtikas un zāļu administrācija (FDA), ziņojumus var pievienot jebkurš. Re:Check jau rakstīja, ka, lai pārbaudītu, cik šie dati ir uzticami, 2004.gadā amerikāņu anesteziologs Džeimss Laidlers sistēmā iesniedza ziņojumu, ka pēc gripas vakcīnas viņam sāka augt muskuļi, āda palika zaļa un viņš pārvērtās par filmu varoni Halku, ziņoja medijs Vice. Arī šo ziņojumu apstiprināja. Arī datubāzes mājaslapā norādīts, ka VAERS ziņojumus nevar izmantot, lai noteiktu, vai un kādas blaknes izraisa vakcīna: “Ziņojumi var saturēt informāciju, kas ir nepilnīga, nepatiesa, gadījuma rakstura vai neapstiprināma.”  

norādīts CDC, “līdz šim VAERS nav konstatējiusi nāves cēloņus, kas varētu norādīt uz Covid-19 vakcīnu drošības problēmu”.

CDC vēlāk šo ziņojumu no VAERS sistēmas izņēma, 9.maijā ziņoja medijs USA Today. CDC pārstāve norādījusi, ka ziņojums izņemts, jo centrs secinājis, ka tas ir pilnībā izdomāts.*

* Raksta pēdējā rindkopa pievienota 2021.gada 10.maijā.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.