Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vairāk nekā 3500 cilvēku nepilnas diennakts laikā dalījušies ar nepatiesu ziņu, ka Igaunija esot paziņojusi par sertifikātu atcelšanu. Apgalvojumam nav nekāda pamatojuma, un to neapstiprina arī Facebook ierakstam pievienotais informācijas avots. Igaunijas parlamenta partijas tikai atzinušas, ka būtu jāsāk diskusija, kad un kā sertifikātu sistēmu atcelt. 

Ierakstā teikts: 

“Igaunija paziņo par sertifikātu atcelšanu!” 

Tālāk paskaidrots, ka lielākie Igaunijas mediji ziņo: “Visas Rīgikogu frakcijas atbalsta atteikšanos no korona sertifikāta!” un noradīts uz Igaunijas sabiedriskā medija EER rakstu. Tāpat piebilsts, ka Latvijas mediji par to klusējot un pusmiljons nevakcinēto igauņu būšot “izcīnījuši uzvaru savai izvēles brīvībai”.

Taču ieraksta autora pievienotajā EER rakstā ne tuvu nav teikts, ka Igaunija paziņojusi par sertifikātu atcelšanu. Pievienots raksts igauniski, taču EER portālā tas pieejams arī angļu valodā. 

Rakstā aptaujāti parlamenta frakciju pārstāvji pēc tam, kad valdībā esošās Centra partijas līderis Jiri Ratass šonedēļ aicināja gatavoties vakcinācijas sertifikātu atcelšanai. Taču tajā skaidri norādīts, ka arī Ratass nesaka, ka sertifikāts jāatceļ uzreiz – viņš sacījis, ka tam nopietni jāgatavojas.

Igaunijas valdību veido divas partijas – bez Ratasa vadītās Centra partijas arī premjerministres Kajas Kallasas vadītā Reformu partija.

Reformu partijas pārstāvis Kristens Michals, EER komentējot Ratasa teikto, sacījis, ka koalīcijas partneru piedāvājums ir populistisks: “Kad visi redz, ka omikrona vilnis kāpj un mēs visi gaidām maratona beigas, tad teikt, ka mēs finiša līniju pienesīsim tuvāk, protams, ir populistiski.” Viņš norādījis, ka Centra partijas partneri izdara spiedienu uz valdību, sakot, ka vēlas atbrīvot sabiedrību agrāk, nekā to gribētu valdība. Pēc Michala teiktā, sertifikātu atcelšana varētu būt darba kārtībā pēc nedēļām vai mēneša, bet pa to laiku “protams, mēs jau varam teorētiski diskutēt, kāda būs dzīve pēc šī viļņa”.

Opozīcijā esošās populistiskās Konservatīvās tautas partijas (EKRE) pārstāvis Sīms Pohlaks sacījis, ka sertifikāti jāatceļ, bet, ka Centra partija, kas par to tagad runā, iepriekš nav atbalstījusi šādu EKRE priekšlikumu. Līdzīgi izteicies cita opozīcijas spēka – Tēvzemes partijas – pārstāvis Prīts Sibuls, norādot, ka partija to piedāvājusi jau sen. Sociāldemokrātu pārstāvis Lauri Lānamets sacījis, ka ir domājis par sertifikātu atcelšanu, lai gan viņa rīcībā neesot tā ekspertu vērtējuma, kas ir valdībai.

Šajā pašā Facebook ierakstā citētajā rakstā arī skaidri norādīts, ka nākamās nedēļas laikā netiks diskutēts par Covid-19 sertifikāta atcelšanu. Arī Ratasa partijas biedrs, veselības ministrs Tanels Kīks norādījis, ka, lai gan omikrons situāciju mainījis un daudzas Eiropas valstis apsverot sertifikāta lietderību, “pašlaik mēs nevaram veikt nekādas fundamentālas izmaiņas”. Viņš arī norādījis, ka jebkurā gadījumā par to jānotiek diskusijai Eiropas Savienībā.

Vakcinācijas sertifikātu lietderība dažādu pakalpojumu pieejamībā tiek apšaubīta, jo vakcīnas daudz mazāk pasargā pret inficēšanos ar vīrusa omikrona variantu nekā pret tā līdzšinējiem paveidiem. Vienlaikus vakcīnām joprojām ir augsta aizsardzība pret smagu slimības gaitu un nāvi.  

Igaunijā pilnībā vakcinēti ir 853 tūkstoši jeb 64% iedzīvotāju, liecina EER apkopotie dati. 

Kādā citā ierakstā pausts, ka no ierobežojumiem esot atteikusies ne tikai Igaunija, bet arī vairākas citas valstis. Video kāda sieviete jautā vīrietim, kuras valstis ir atteikušās vai plāno atteikties no Covid-19 ierobežojumiem. Vīrietis atbild:

“Nu, atteikušās ir Anglija, Īrija, tikko svaiga ziņa, ka atteicās Dānija, tikko svaiga ziņa, ka Igaunijas valdošās partijas ir paziņojušas, ka viņas arī atteiksies, un droši vien tas vilnis velsies pa pasauli diezgan strauji”

Uz video parādās uzraksti ar valstu nosaukumiem, kuras esot atteikušās no ierobežojumiem. To vidū ir arī Čehija. Taču Čehija ierobežojumus pagaidām nav atcēlusi – valsts premjerministrs Petrs Fiala sacīja, ka par to pakāpenisku atcelšanu valdība ziņos februāra vidū. Valdība gan nolēma, ka atcels iepriekšējās valdības lēmumu noteikt Čehijā vakcināciju par obligātu noteiktās profesijās strādājošajiem un cilvēkiem virs 60 gadu vecuma. Tas tika skaidrots ar jau tā salīdzinoši augsto vakcinēto iedzīvotāju procentu riska grupās – vakcinēti ir 80% vecumā virs 60 gadiem un līdz 90% augsta riska profesijās strādājošo. 

Tiesa, ka visus ierobežojumus no 1.februāra plāno atcelt Dānija. Politico raksta, ka Dānija ir pirmā valsts Eiropas Savienībā, kas tā rīkojas. Tas notiek, pateicoties augstajam vakcinēto iedzīvotāju īpatsvaram. Tur vakcinēts ir 81% iedzīvotāju, bet balstvakcīnu saņēmuši jau 60%. Gandrīz visus ierobežojumus atceļ arī Īrija, jo tur jau ir pārvarēts omikrona vilnis. Jāpiebilst, ka Īrijā 53% iedzīvotāju saņēmuši balstvakcīnu. Par to, kāpēc ierobežojumus atceļ Anglija, Re:Check jau rakstīja iepriekš.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.