Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Facebook vairāki tūkstoši cilvēku dalījušies ar ierakstiem, kuros apgalvots: LTV Panorāma it kā nepatiesi atspoguļojusi 18.septembrī Rīgā notikušā protesta apmeklētāju skaitu, skatītājiem parādot gandrīz tukšu pasākuma norises vietu – 11.novembra krastmalu. Tā nav taisnība – sestdienas Panorāmā tika parādīts krastmalā atnākušo cilvēku pūlis.

Ierakstos publicētas divas forgrāfijas: vienā fotogrāfijā ar uzrakstu “Faktiski” redzams samērā liels cilvēku pūlis, bet otrā – ar uzrakstu “LTV Panorāma” – attēlota gandrīz tukša 11.novembra krastmala. Šāds kadrs ne raidījumā, ne LTV Ziņu dienesta Facebook kontā nav atrodams. Ierakstā teikts:

“? Melu Panorāmas zēni tika palūgti atstāt pasākumu! Tur, kur tauta runā PATIESĪBU, panorāmistiem nav ko darīt!”

Ierakstā paustais neatbilst patiesībai. LTV Panorāma sestdienas raidījumā partijas “Latvija pirmajā vietā” vadītāja Aināra Šlesera rīkotajam pasākumam veltīja vairākas minūtes ilgu sižetu, kurā bija intervēti vairāki tur sanākušie cilvēki un no dažādiem rakursiem rādīts protestētāju pūlis. Sižetā tika teikts, ka pēc policijas aplēsēm, pasākumu apmeklēja vairāk nekā tūkstotis cilvēku.

Foto: Ekrānšāviņš no LTV 18.septembra raidījuma Panorāma

Valsts policija savā Facebook kontā rakstīja, ka piketā kopumā bija pulcējušies ap tūkstoš cilvēku, norādot, ka cilvēku skaits dažādos laika periodos bijis mainīgs. Jāpiebilst, ka dezinformācijas izplatītāji dažādās valstīs bieži publicē maldinošus vai nepatiesus apgalvojumus, ka tradicionālie mediji pret Covid-19 ierobežojumiem vērstos protestus neatspoguļo vai norāda daudz mazāku dalībnieku skaitu nekā īstenībā esot bijis. Piemēram, Re:Check iepriekš rakstījis par šādiem nepatiesiem apgalvojumiem saistībā ar notikušajiem protestiem Berlīnē un Rīgā.

Re:Check jautāja ieraksta autorei, kāpēc viņa izplata nepatiesu informāciju, taču viņa atbildi nesniedzaun nobloķēja žurnālistes profilu.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.