Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajā medijā Facebook lielu atsaucību guvis ieraksts, kur kāds lietotājs pauž, ka Berlīnē protestos pret Covid-19 ierobežojumiem piedalījušies 1,3 miljoni protestētāju. Mediji par to nerakstot. Viņam nav taisnība ne saistībā ar protestētāju skaitu, ne pārmetumu medijiem.

Vairāk nekā tūkstotis cilvēku dalījušies ar 2.augustā publicētu ierakstu, kurā teikts: 

“Berlīnē 1,3 milj. protestē pret Covid afēru, mūsu mediji klusē”

Latvijas medijos par plānotajiem protestiem publicētas ziņas jau 1.augustā pirms to sākšanās. Lai gan nedaudz vēlāk nekā publicēts ieraksts, arī 2.augustā par to norisi ziņojuši vairāki vietējie mediji, piemēram, LA.lv, LSM, Apollo, Skaties.lv, Tvnet un Delfi. Tāpat par Vācijas protestiem runāt mediji turpināja arī pēc notikušā. 

Šos protestus, protams, plaši atspoguļoja arī Vācijas un starptautiskie mediji. Nevienā reportāžā dalībnieku skaits gan nav minēts tik liels kā ierakstā. Tiek lēsts, ka nedēļas nogalē protestēja ap 17 – 20 tūkstošiem cilvēku. Tāda bijusi ne tikai mediju, bet arī policijas aplēse par dalībnieku skaitu. Turklāt, ja protestējuši būtu 1,3 miljoni cilvēku, tas nozīmētu, ka ielās izgājusi vairāk nekā trešdaļa no pilsētas 3,7 miljoniem iedzīvotāju. 

BBC vēsta, ka dalībnieku vidū bijuši gan galēji labējo ideju un sazvērestības teoriju piekritēji, kas uzskata, ka Covid-19 ir izdomāts, gan cilvēki, kas vienkārši noguruši no ierobežojumiem. Kā ziņo portāls Deutsche Welle, protesta laikā ievainojumus guvuši 45 policisti, kas mēģinājuši pūli izklīdināt. Tā kā protestētāji neievēroja valdības noteiktos pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai, politiķi Vācijā pat aizsākuši diskusijas, vai nevajadzētu šādas masu demonstrācijas ierobežot.

Re:Check sazinājās ar ieraksta autoru, lai pavaicātu, kāds ir avots aplēsei par 1,3 miljoniem protestētāju. Viņš skaidroja, ka neuzticas “melīgiem medijiem”, bet analizējis sociālajos medijos pieejamo informāciju un izdarījis personiskus secinājumus.

Secinājums: Nav tiesa, ka Berlīnes protestos piedalījās 1,3 miljoni cilvēku. Dalībnieku skaits tiek lēsts 17 – 20 tūkstošu cilvēku robežās. Tāpat nav tiesa, ka mediji klusēja par protestos notiekošo.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.