Valdības sēdes noslēgumā 10. jūnijā ekonomikas ministrs kolēģiem atgādināja, ka jūnijā beidzas pandēmijas laika atbalsta programmas uzņēmējiem – dīkstāves pabalsti un algas subsīdijas. Finanšu ministrs Jānis Reirs (Jaunā Vienotība) iebilda pret atbalsta programmu pagarināšanu un sacīja, ka bezdarbs šobrīd esot mazāks nekā krīzes sākumā. Taču tā nav taisnība – 7.jūnijā bez darba joprojām bija par teju 10,5 tūkstošiem vairāk cilvēku nekā pērnā gada februāra beigās pirms pandēmijas sākuma. Šī nav pirmā reize, kad ministrs maldina par bezdarba rādītājiem. 

Reirs sēdē pauda, ka par atbalstu būtu jārunā, skatot katras nozares problēmas atsevišķi, jo situācija kopumā esot mainījusies. Reirs sacīja:

“Bezdarbs ir mazāk nekā, [kad – red.] sākās Covid. Kāda palīdzība, kolēģi?” 

Ārkārtējo situāciju Latvijā izsludināja 12.martā. Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) mājaslapā publicētie dati rāda – šogad 7.jūnijā kā bezdarbnieki bija reģistrējušies 68 707 cilvēki. Savukārt 2020.gada februāra beigās pirms sākās pandēmija – 58 247. Tas ir par 10 460 cilvēkiem vairāk. 

Vaicājām Reira padomniecei Mudrītei Grundulei, kādus datus ministrs izmanto. Grundule atbildēja, ka Reirs balstījies uz datiem no 2020.gada aprīļa beigām, kad valstī bija 72 917 bezdarbnieku. Uz jautājumu, kāds tam pamatojums, ja krīze jau sen bija sākusies, Grundule līdz raksta publicēšanai neatbildēja.

Par to, ka Reirs šādi maldina par bezdarbnieku skaita izmaiņām, Re:Check rakstīja jau iepriekš. Arī toreiz finanšu ministrs kā atskaites punktu nepamatoti izmantoja aprīļa beigas – tātad laiku, kad pandēmija un ārkārtējā situācija Latvijā bija ilgusi jau pusotru mēnesi. Jāatgādina, ka pērn jau marta otrajā pusē Latvijā bija slēgtas mācību iestādes, aizliegti publiski pasākumi, slēgtas robežas un pārtraukti starptautiskie pasažieru pārvadājumi, tajā skaitā lidojumi, būtiski ierobežota tirdzniecība un teju apstājies viesmīlības bizness. Piemēram, 11.martā par 250 darbinieku atlaišanu informēja nacionālā aviokompānija airBaltic.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.