Facebook cilvēki dalās ar ziņu, ka Valkā desmit pensionāri miruši pēc vakcīnas saņemšanas un tā esot tautas nopotēšana. Runa, visticamāk, ir par desmit nāvēm Latvijas Sarkanā Krusta sociālās aprūpes centrā Valka, taču ne visi mirušie bija vakcinēti un arī pārējo sirmgalvju nāves pašlaik nav pamata saistīt ar vakcīnām. Līdz 7.aprīlim no Valkas nav saņemts neviens ziņojums par cilvēkiem, kas varētu būt miruši vakcīnu blakņu dēļ, norāda Zāļu Valsts aģentūra. 

Ar apgalvojumu par Valkā mirušajiem un tautas nopotēšanu dalījušies 1,9 tūkstoši cilvēku. Ieraksta autors, visticamāk, slēpj identitāti aiz viltus profila. Tā foto nav autentisks: to Re:Check pārbaudīja ar Google bilžu meklētāju. Re:Check iepriekš jau publicēja instrukciju, kā iespējams pārbaudīt, vai sociālo tīklu profila bilde ir īsta. Facebook konta saturs sastāv gandrīz tikai no pandēmiju un vakcināciju noliedzošiem vēstījumiem, tostarp maldinošiem un nepatiesiem.

Facebook ierakstā nav norādīts informācijas avots, bet ziņu par desmit mirušiem cilvēkiem Valkā marta beigās publicēja vietējais laikraksts Ziemeļlatvija

Aprūpes centrā martā miruši desmit cilvēki vecumā no 72 līdz 96 gadiem, un tas ir līdz šim lielākais skaits viena mēneša laikā, laikrakstā lasāmo Re:Check apstiprināja centra vadītāja Dace Bašķe. Parasti mēnesī mūžībā aizejot viens līdz trīs cilvēki, atsevišķos mēnešos – neviens. Vadītāja stāsta, ka februāra beigās centrā bijis Covid-19 uzliesmojums un tā atklāšana laika ziņā sakritusi ar centra iemītnieku un personāla vakcinēšanu pret Covid-19

Vakcinācija centrā notika 23. februārī. No 58 klientiem poti saņēma 39 – pārējie nav gribējuši vakcinēties vai arī to nedarīja veselības stāvokļa dēļ. Divas dienas vēlāk 25.februārī centrā notikusi klientu testēšana – tāda tiekot veikta reizi mēnesī – un 15 iemītniekiem, kā arī pieciem darbiniekiem tests bijis pozitīvs. Vēlāk saslimuši vēl daži klienti un kopumā saslimuši puse no 22 darbiniekiem – gan tādi, kas bija vakcinējušies, gan tādi, kas nebija. Desmit klienti marta mēneša laikā nomiruši – lielākā daļa turpat centrā.

No desmit mirušajiem cilvēkiem pieci tobrīd bijuši slimi ar Covid-19, trīs ar to bija slimojuši iepriekš un, kā saka Bašķe, “izskatās, ka nevarēja atveseļoties, iziet no tā visa”, bet vēl diviem Covid-19 saslimšanas nebija. 

Pirmo vakcīnas devu 23.februārī bija saņēmuši astoņi no desmit vēlāk mirušajiem cilvēkiem. Divi, kas nebija vakcinēti, bija slimojuši ar Covid-19.

Bašķe sacīja, ka viņa pati šajā laikā darbā nebija, jo jau februāra sākumā aizgājusi karantīnā pēc tam, kad ar Covid-19 saskārusies ģimenē. Nedēļu vēlāk saslimusi arī pati un centrā atgriezusies tikai 8.martā. “To, ka no Covid grūti atlabt, es pati uz sevis izjutu. Bez vakcinēšanās saslimu, un ļoti grūti bija,” saka vadītāja. Marta beigās visi klienti un darbinieki testēti vēlreiz un visi testi bijuši negatīvi. Divi darbinieki gan joprojām ārstējas no komplikācijām un darbā nav atgriezušās.

Jānorāda, ka februāra sākumā mediji ziņoja par lielu Covid-19 uzliesmojumu vēl vienā Valkas pansionātā – valstij piederošajā sociālās aprūpes centrā. Tajā bija saslimuši vismaz 80 cilvēki. Bašķe norāda, ka abi uzliesmojumi nav saistāmi, jo tobrīd neviens darbinieks nestrādāja abos centros vienlaikus. Kā infekcija nokļuvusi viņas vadītājā centrā, neesot zināms. 

Informāciju par vakcīnu tāpat kā pārējo medikamentu blaknēm apkopo un analizē Zāļu valsts aģentūra (ZVA), kas aicina mediķus sniegt ziņojumus, ja rodas aizdomas, ka vakcīna izraisījusi blakusparādības. ZVA sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane Re:Check informēja, ka līdz 7.aprīlim iestāde nav saņēmusi blakusparādību ziņojumus par nevienu letālu gadījumu Valkā.

Kopumā līdz šim septiņos ziņojumos bijusi sniegta informācija par nāves gadījumiem, kas notikuši 3 līdz 17 dienu laikā pēc vakcinācijas, liecina ZVA mājaslapā 6. aprīlī publicētā informācija. Viena nāves gadījuma izvērtēšana vēl turpinās. Pārējo letālo gadījumu cēloņsaistību ar vakcīnu ZVA eksperti, veicot padziļinātu datu izvērtēšanu, nav konstatējuši. Līdz 4. aprīlim saņemti 771 ziņojums par vakcīnu iespējamajām blakusparādībām. No tiem pagaidām izvērtēti 668 ziņojumi. Visbiežāk ziņots par zināmiem un sagaidāmiem simptomiem – reakciju vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu. Tāpat bieži ziņots arī par galvassāpēm, reiboni un miegainību pēc vakcinācijas, kā arī par kuņģa – zarnu trakta simptomiem. Līdz 3.aprīlim Latvijā kopumā vakcinācija ar Covid-19 vakcīnām veikta 147 752 reižu, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan ar otro vakcīnas devu.

Marta sākumā TV3 raidījums Nekā personīga, atsaucoties uz Slimību kontroles un profilakses centra datiem, ziņoja, ka pašvaldību un valsts pansionātos ar Covid-19 kopumā inficējušies gandrīz 6000 jeb aptuveni puse visu klientu. Līdz tam ar slimību bija miruši 379 tajos dzīvojošie cilvēki jeb nepilna ceturtā daļa no tobrīd kopējā ar šo slimību mirušo skaita. Sociālās aprūpes centros vakcināciju sāka februāra pirmajā pusē. Centru klienti un darbinieki Latvijā tika vakcinēti uzreiz pēcmediķiem, tā kā pansionātos bieži notiek slimības uzliesmojumi un tiem ir smagas sekas. Gados veciem cilvēkiem ir būtiski lielāks risks saslimt ar Covid-19 smagi un neizdzīvot, tas secināts dažādās valstīs. To apliecina arī Latvijas Covid-19 statistikas dati


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.