Puspatiesība – apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta

Facebook lietotāji atsākuši dalīties ar attēlu ar valsts minimālajām pensijām. Informācijai nav piedāvēts konteksts, kas ļautu saprast – vairums pensionāru nesaņem minimālo pensiju.

Avots: ekrānšāviņš no Facebook

Par līdzīgu ierakstu, kam izmantota šī pati bilde, Re:Check rakstīja jau janvārī. Informācija par minimālās pensijas apmēru ir patiesa, tomēr tā ir nepilnīga, jo minimālo pensiju saņem apmēram 8% pensiju saņēmēji no 450 tūkstošiem. Tātad 36 tūkstošiem cilvēku tiešām jāreķinās ar šo nelielo pensijas apmēru, ja vien šie cilvēki nesaņem papildu pensiju no kādas citas valsts. Statistika par to, cik daudz minimālo pensiju saņēmējiem ir arī pensija no vēl kādas ES valsts vai, piemēram, Krievijas, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) gan nav.

Iepriekš VSAA Pensiju metodiskās vadības daļas vadītāja Baiba Felsberga Re:Check skaidroja, ka starp minimālo pensiju saņemējiem ir arī cilvēki, kas ilgstoši nav strādājuši, jo tos kāds uzturējis, vai arī tie, piemēram, pavadījuši laiku ieslodzījumā. Pensijas apjomu ietekmē arī nomaksātais nodokļu apjoms. Piemēram, pensija ir mazāka tiem, kas strādā nepilnu laiku vai arī nemaksā nodokļus no pilnas algas.

Šobrīd no algas “uz papīra” 20% tiek novirzīti pensiju uzkrājumiem. Ejot pensijā, uzkrāto summu dala ar prognozi par mūža ilgumu. Pensijas apmēra prognozi var aprēķināt Manapensija.lv. Ja daļa darba mūža ir arī līdz 1995.gadam, pensijas aprēķināšanai vērā ņem darba stāžu līdz 1995.gadam un vidējo algu no 1996.gada līdz 1999.gadam. Felsberga skaidroja, ka šobrīd vidējā alga 1996. – 1999.gadā tiek rēķināta kā vismaz 1108 eiro, jo citādi tā būtu reālajam dzīves līmenim neatbilstoša. Līdz ar to arī cilvēki, kas strādājuši vairāk nekā 30 gadus kopā un vismaz piecus gadus pēc 1995.gada, parasti nesaņem minimālo pensiju.

Ieraksta autors neatsaucās uz Re:Check mēģinājumiem ar viņu sazināties.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.