Re:Baltica viltus ziņu tīklus pēta jau vairākus gadus. Lūk, Melnais saraksts – uzkrītošākie piemēri ar viltus, klikšķu un politiskās ievirzes lapām. Pilnu sarakstu var skatīt šeit.

Avārijas, izvarošanas, nāvējoši vīrusi un arvien jauni cilvēku pazušanas gadījumi. Tas viss klikšķu un peļņas vārdā. Vienīgais veids, kā pārtraukt viltus biznesa izplatību – cilvēkiem pārstājot klikšķināt. Taču bez klajiem meliem ir arī lapas, kas pievilna ar sensacionāliem virsrakstiem vai slēpti iemāna politisku saturu.

Piedāvājam apkopojumu, kurā kategorizējām ziņas trīs grupējumos.

Grupējums 1: Viltus ziņas

Šajā sadaļā ierindoti portāli, kas nodarbojas ar pilnīgu dezinformāciju. Tas, kas tiek pieteikts kā “ziņas”, 90% gadījumu ir izdomājumi – cits par citu šausminošāki. To īpašnieki pelna no klikšķiem un balansē uz likuma robežas.

Netici nekam, kas šeit rakstīts. Ja arī kāda ziņa vai tās daļa pārmaiņas pēc būs patiesa, avots sevi ir pilnībā diskreditējis. Neklikšķini – nelasi – nedalies! Katrs klikšķis audzē interneta lapai apmeklējuma skaitu. Jo lielāks apmeklējums, jo Google tur automātiski izvieto vairāk reklāmu, un vietņu īpašnieku peļņa tikai aug.

Šajā sadaļā Re:Baltica ir atklājusi trīs grupējumus.

Vissenākais ir par ballīšu zvēru sauktā Raivja Raspopova viltus ziņu tīkls. Viņš atbild par lapām best4u.lv, vip-klubs.lv un kosjauns.lv. Neviena no tām šobrīd nav aktīva.

R. Raspopova foto – ekrānšāviņš no LNT Top 10. Ilustrācija: Lote Lārmane

Re:Baltica žurnālists izlikās ieinteresēts šo lapu iegādē. Facebook (FB) sarakstē Raspopovs izteica nožēlu, ka konkurence esot augusi. Viņš šo biznesu pamazām slēdzot. Lapu kosjauns.lv ar visu domēnu viņš žurnālistam piedāvāja iegādāties par 300 eiro, vēlāk cena nokrita līdz 200 eiro, “ja ņem šodien”.

Ekrānšāviņš no FB. Avots: Re:Baltica sarakste ar Raivi Raspopovu

Otra grupējuma autors ir Raspopova “skolnieks”, pašmāju reperis Niks Endziņš. Sarunā ar Re:Baltica Endziņš stāsta, ka 16 gadu vecumā abi ar Raspopovu dzīvojuši vienā Rīgas hostelī. Tajā laikā Raspopovs jau sāka parādīties izklaides portālu slejās, un hosteļa saimnieks piedāvājis nakšņošanu apmaiņā pret reklāmu medijos. Raspopovs tolaik Endziņam arī ierādījis, kā pelnīt ar viltus ziņām.

“Visu galveno, to ideju, es aizguvu no viņa (Raspopova – red.). Viņš man ir draugs, un es simtām reižu esmu teicis paldies, ka viņš man radīja ideju taisīt tos ziņu portālus. Tas ir daudzkārt atmaksājies!” stāsta Endziņš.

N. Endziņa foto – FB profils. Ilustrācija: Lote Lārmane

Endziņš apgalvo, ka pārvalda redzams.lv (šobrīd pārcelts uz redzams.net), tv-play.lv un delffi.lv vietnes. Pēdējais pagaidām ir neaktīvs, bet Endziņš Re:Baltica sola, ka tas esot vien uz laiku – līdz brīdim, kad viņš samaksās rēķinu par hostinga pakalpojumiem.

Trešais ir Endziņa fana, kāda Artūra tīkls. Endziņš Re:Baltica stāsta, ka Artūrs esot “16 gadīgs puisis no Bauskas. Viņš arī ir laimīgs un pateicas man, ka es viņu apmācīju, bet es neatbalstu lietas, ko viņš publicē. Piemēram, manā lapā redzams.net bija publicēta ziņa par Alffu ar diviem “f”, bet viņa lapā – ka Riga Plaza aizdegusies.”

Uz jautājumu, kas īsti tas ir par cilvēku, Endziņš vien atbild: “Es viņu pazīstu, bet nebūtu smuki… Artūrs. Uzvārdu neteikšu.”

Re:Baltica izpētīja, ka lapām parvisu.lv (šobrīd pārcelts uz parvisu.net), neticams.com, atklats.com un kasjauns.net vienojošais ir kāds 16 gadīgs Artūrs V., kurš parādās draugos pilnīgi visiem Re:Baltica atklātajiem viltus profiliem. Tā kā Artūrs ir nepilngadīgs, neminam viņa pilno uzvārdu. Viņš arī piedāvā par zemāku cenu iegādāties jebkuru mājas lapas dizainu no vietnes themeforest.net. Re:Baltica ar Artūru sazinājās caur FB, un viņš apstiprināja, ka ir šī tīkla autors kopā ar savu kolēģi – kādu Edgaru K.

Ilustrācija: Lote Lārmane

Artūrs atbildot par lapām neticams.com, parvisu.net un atklats.com, bet Edgars – par kasjauns.net. Pēdējo gan plānojot tuvākajā laikā slēgt, jo “no Google saņemti vairāki brīdinājumi tieši par šo lapu,” Re:Baltica raksta Artūrs. No tiesvedības ar īsto mediju īpašniekiem viņš nebaidās, jo uzskata: “Es domāju, ka nekas nedraud, jo dizains ir brīvi pieejams themeforest.net. Un nosaukums kasjauns.net nebija aizņemts.”

Par to, ka tīkls darbojas vienoti, liecina viltus cilvēku profili, kas dalās ar ziņām.

Pēc līdzīga principa darbojas visi šie grupējumi. Viltus portāliem ir piesaistītas FB lapas, kas dalās ar portāla viltus ziņām, savukārt tās tālāk izplata cilvēku profili, kas galvenokārt ir viltoti – pirkti vai, iespējams, uzlauzti. Par to liecina:

 • Profila bildes, kas neatbilst cilvēku vārdiem;
 • FB sienas saturs – nekā oriģināla, tikai viltus ziņu posti;
 • WEB pārlūkā redzams, ka oriģināli profils darbojies ar citu vārdu, bet nu ticis pārsaukts.

Vienojošas ir pazīmes arī pašiem viltus portāliem. To nosaukumi un dizains atgādina profesionālus medijus, un tā nav nejaušība. Kopēto mediju saimnieki gatavojas aizstāvēt savu intelektuālo īpašumu tiesā (lasi šeit).

Skaties video, kā ziņot par aizdomīgām ziņām, profiliem un Facebook lapām:

Grupējums 2: Klikšķu ziņas

Šajā sadaļā ierindoti portāli, kuri pēc satura ir visai nevainīgi, taču par pilnīgi nopietniem šos avotus arī nevar uzskatīt. Mērķis tāds pats kā viltus ziņu lapām – vākt klikšķus, lai pelnītu. Tēmu loks plašs, no skaistuma un veselības brīnumlīdzekļiem līdz slavenību dzīves līkločiem, automašīnām un politiķu “nejēdzībām”.

Vienojošās ir pazīmes:

 • Rakstam nav autora;
 • Raksts dalīts vairākās lapās, lai salasītu vēl vairāk klikšķu;
 • Virsraksti ir sensacionāli un svarīgāko noklusē: “Tu nekad neticēsi, kas notika pēc tam…”

Pie klikšķu ziņām pieskaitāmas šādas lapas:

 • vipi.tv
 • slavenibas.lv
 • zinivairak.eu
 • lasipirmais.eu
 • ekskluzivs.eu
 • rakstubiblioteka.lv
 • lasipirmais.lv
 • mirklistev.lv
 • raditstev.lv
 • tavsportals.lv
 • iecienits.lv
 • uzsmaidi.lv
 • ekskluzivs.lv
 • rakstuguru.lv
 • starpbridis.lv
 • interesants.lv
 • zinivairak.lv
 • atzinubiblioteka.lv
 • labakaistev.lv

Grupējums darbojas līdzīgi viltus ziņām – pēc raksta publicēšanas dažu minūšu laikā ar to dalās FB lapu un viltus profilu tīkls. Visi padod tālāk vienu un to pašu ziņu.

Kritiku tie uztver ārkārtīgi saasināti. Kad Re:Baltica žurnālists FB šos portālus novērtēja ar zemāko atzīmi un nosauca par muļķībām, kāda Liene Vizbulīte FB publiski atbildēja, ka par tādu vērtējumu “vajadzētu smadzenes izšķaidīt”.

Avots: Ekrānšāviņš no FB

Privātā sarakstē draudus izteica arī kāda Samanta Grigule: “Sāc domāt ar galvu, pirms kāds sāk apmelot tevi.” Tādas Lienes un Samantas, visticamāk, nemaz nav. Abu meiteņu konti izskatās pēc tipiskiem viltus profiliem. Šī gada 19. jūlijā izveidota pat Samantas Grigules FB lapa. Tai ir tikai viena profila bilde, FB sienā – tikai viens ieraksts (koplietota klikšķu lapas ziņa par traģēdiju dziedātājas Aijas Andrejevas ģimenē), bet nepilna mēneša laikā lapai ir jau 5600 sekotāju.

Ekrānšāviņš no FB. Avots: Re:Baltica sarakste ar Samantu Griguli (viltus profils)

Grupējums 3: Lapas ar politisku ievirzi

Šīs ir lapas, kur starp jokiem, dabasskatiem, sportu, mīļiem dzīvniekiem un pat pāru attiecībām nonāk arī politisks saturs.

Visaktīvākais šajā sadaļā ir mārketinga jomā strādājošais Alberts Jodis. Viņam zem Nacionālās Mediju Grupas “jumta” izdevies izveidot tīklu, “ko veido plaša spektra, dažādu specifikāciju interneta portāli, sākot no biznesa, turpinot ar sociālajiem, sporta un beidzot ar izklaides interneta resursiem.” Mājaslapā viņš norāda uz 57 dažādām lapām, taču Re:Baltica izpētījusi, ka tīkls, kura resursi nonāk pie sekotājiem, ir vēl plašāks, jo viņš aktīvi koplieto arī citu ar Lembergu saistītu lapu saturu. Lielākajām, Mūsu Rīga, Mūsu Latvijai un Latvijas Produkts FB lapām, sekotāju skaits pat pārsniedz 20 000.

A. Joda foto – LinkedIn profils. Ilustrācija: Lote Lārmane

Varētu jautāt – kāds sakars Latvijas produktiem, Rīgas ainavām vai saulrieta fotogrāfijām ar ZZS Aivaru Lembergu? Tāds, ka šo lapu veidotājam simpatizē Lemberga idejas, bet, piemēram, Artusa Kaimiņa un Alda Gobzema (KPV LV) aktivitātes derdzas. Jodis nesaskata neko sliktu tajā, ka lapās, kuras pēc nosaukuma sola pārsvarā izklaidējošu saturu, dalās ar Ventspils vadītāja redzējumu par situāciju valstī, koplieto Lemberga uzstāšanās un izteikumus presē, bet konkurentus apkaro ar izsmejošām karikatūrām un vēršas pēc vajadzības pat pret amatpersonu, kas “šķērsojusi” Lemberga ceļu, kā Valsts Vides dienesta (VVD) ģenerāldirektores Ingas Koļegovas gadījumā. Lembergs asi kritizē, viņaprāt, Koļegovas un VVD bezdarbību, nesodot Ventspils Tirdzniecības ostu par ogļu pārkraušanā radītajiem putekļiem, kas pilsētā nosēžas uz palodzēm, ietvēm un soliņiem. Ostā padomes locekļa statusā saimnieko Lemberga bijušais advokāts, tagad – kaislīgākais oponents, Šveices advokāts Rūdolfs Meroni, kas arī izskaidro Lemberga lielo aizkaitinājumu.

Re:Baltica Jodis stāsta, ka Lembergu dzīvē nav saticis un atbalsta viņu tikai pēc savas iniciatīvas. “Bija 2011. gads – Zatlers atlaida Saeimu un tika rīkoti oligarhu kapusvētki. Es pamanīju, ka, lai aizstāvētu sevi, Lembergam nācās laist ilgstošas reklāmas LNT. Domāju – nomušīs to cilvēku,” Re:Baltica stāsta Jodis. “Es pats no Kurzemes nāku, Kurzemē labas atsauksmes par Lembergu. Un tā es lēnā garā sāku.”

“No malas izskatās, ka tas viss ir dārgi, bet mana mediju grupa ir neliela, esam četri pieci cilvēki. Lapas ir veidotas pirms 5 – 6 gadiem. Es tās uzturu no saviem ieņēmumiem par reklāmas pakalpojumiem un apmācībām,” stāsta Jodis.

Ekrānšāviņš no “Es mīlu Rīgu” FB sienas Avots: FB

Uz jautājumu, vai, viņaprāt, tas ir godīgi pret sekotājiem, kuri, pašiem nezinot, kļūst par politiska satura patērētājiem, Jodis piekrīt, ka biežāk varētu cilvēkus brīdināt, ka šeit tiek publicēts politisks saturs. Pēdējais šāds brīdinājums bijis vien martā, turklāt tikai dažās no plašā tīkla lapām.

“Mēs arī turpmāk starp bilžu stāstiem un dažādu notikumu aprakstiem informēsim par viedokļiem, kas orientēti uz patiesības izzināšanu un problēmu identificēšanu, tostarp arī Ventspils mēra Aivara Lemberga viedokli,” teikts paziņojumā.

Tagad, kad sociālajos tīklos notiek cīņa par vēlētāju prātiem pirms 6. oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, šāds brīdinājums nav publicēts.

Sīkāku uzskaitījumu ar novērotajām Facebook lapām ar politisku ievirzi publicēsim nākamnedēļ. Lūdzu ziņojiet, ja arī jūs pamanāt ko aizdomīgu. #vēlēšanas2018

Lasi tālāk: Nevienam nav aizliegts būt stulbam


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Autori: Kristīne Žilde Krēvica, Matīss Rihards Vilcāns, Re:Baltica
Redaktore: Inga Spriņģe, Re:Baltica